Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
Podniky směřují k multicloudu. Monitoring, visibility, observability – jak se vyznat ve sledování sítě. Globální investiční společnost KKR získává Ness Digital Engineering. Pure Storage rozšiřuje model as-a-service v rámci celého portfolia Portworx. Identické fotony dokázali vyrobit v různých kvantových tečkách.
V roce 2024 bude 95 % podniků v regionu Evropy, Blízkého východu a Afriky (EMEA) pohlížet na svá data jako na zdroj zisku, přičemž 46 % je bude považovat za významný zdroj – oproti dnešním 29 %. Vyplývá to z nové globální studie zveřejněné společností VMware.
V poslední době se jako nový termín popisující to, jak jsou firmy schopné řídit svou síť, objevuje slovo observability – „sledovatelnost“. Na odpovídající český výraz, respektive všeobecně přijatý a ustálený překlad, si teprve budeme muset počkat. Jako vždy samozřejmě vyvstává otázka, zda jde jen o marketingový termín, pomocí něhož chtějí prodejci přimět zákazníky k nákupu nových řešení. Společnost Gartner tvrdí, že nikoliv, vlastní definicí ovšem také zrovna nepřesvědčuje: má jít „evoluci monitorování do procesu, který nabízí vhled do digitálních podnikových aplikací, urychluje inovace a zlepšuje zákaznickou zkušenost“.
Investiční společnost KKR získá od dosavadního vlastníka The Rohatyn Group (TRG) Ness Digital Engineering, globální společnost zabývající se transformací digitálních služeb, jejíž součástí je rovněž český systémový integrátor a poskytovatel IT služeb Ness Czech.
Společnost Pure Storage oznámila na konferenci KubeCon North America 2022 novou plně řízenou službu pro úložiště Portworx Enterprise, která vývojářům kontejnerových aplikací přináší datovou rovinu připravenou pro systém Kubernetes.
Týmu vědců vedenému Richardem Warburtonem z Basilejské univerzity se nyní ve spolupráci s kolegy z univerzity v Bochumi podařilo vytvořit identické fotony pocházející z různých a od sebe i značně vzdálených zdrojů. Fyzikové při svých experimentech použili tzv. kvantové tečky, struktury v polovodičích o velikosti jen několika nanometrů. V kvantových tečkách jsou elektrony uvězněny tak, že mohou nabývat pouze konkrétních hladin energie (kvantová tečka je v tomto ohledu obdobou atomu). Při přechodu z jedné hladiny na druhou se vyzařuje světlo. Pomocí laserového pulzu, který takový přechod spustí, lze tedy jednoduše vytvářet jednotlivé fotony (elektron vyskočí na vyšší hladinu a vyzáří světlo při přeskoku zpět).
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: