Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
HP Wolf Security nabízí ochranu firemních počítačů před fyzickými kybernetickými útoky. ČSÚ: Tržby v ICT sektoru loni přesáhly bilion Kč. Cloudový trh nejen roste, ale tempo se navíc ještě zrychluje. Nasazení AI vyžaduje týmové úsilí. Jak řešit nedostatek dovedností v kyberbezpečnosti v malých a středně velkých podnicích.
Společnost HP Inc. oznámila uvedení sady bezpečnostních funkcí HP Enterprise Security Edition, která zvýší fyzickou bezpečnost firemních počítačů značky HP. HP Enterprise Security Edition obsahuje několik vrstev ochranných opatření, která chrání hardware a firmware počítačů před cílenými fyzickými útoky, a zároveň poskytuje bezkonkurenční přehled i možnost odhalit neoprávněné zásahy do firmwaru a komponent v průběhu celého životního cyklu zařízení.
Počet ICT specialistů se v Česku za posledních deset let zdvojnásobil, podíl žen mezi nimi však stále patří k nejnižším z členských států Evropské unie. Ve vztahu k HDP u nás byly v roce 2023 investice do ICT výrazně nad průměrem zemí EU a výdaje firem na výzkum a vývoj v této oblasti rychle rostou.
Již 4. kvartál po sobě se výdaje na cloud zvyšují zrychlujícím se tempem. Údaje Synergy Research Group ukazují, že platby podniků za služby cloudové infrastruktury ve 3. čtvrtletí činily celosvětově 84 miliard dolarů, což je o 15,7 miliardy, respektive o 23 % více než ve 3. čtvrtletí roku 2023.
Intenzita využití umělé inteligence (AI) a strojového učení (ML) v podnicích stále roste. Přináší to ale mnoho výzev, od vývoje a nasazení až po správu modelů AI a ML. Proto musí každá organizace vždy vnímat iniciativy v oblasti AI jako týmové úsilí napříč odděleními. Jak může otevřená platforma hybridního cloudu sloužit jako základ pro vybudování a provoz prostředí AI a integraci všech zúčastněných stran komentuje Andreas Bergqvist, expert na AI společnosti Red Hat.
Celosvětový nedostatek dovedností v oblasti kybernetické bezpečnosti je známým a přetrvávajícím problémem, který trápí zejména malé a středně velké podniky. Nová studie společnosti Sophos založená na výsledcích průzkumu mezi 5 000 profesionály v oblasti IT a kyberbezpečnosti ukazuje, že tento nedostatek neúměrně silněji postihuje právě malé a středně velké podniky. Studie také nabízí praktické možnosti, jak tyto problémy řešit v rámci omezených rozpočtů a zdrojů, a popisuje, jak může Sophos pomoci menším organizacím zlepšit jejich výsledky v oblasti kyberbezpečnosti.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: