Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Fortinet oznamuje bezpečné síťové řešení s podporou Wi-Fi 7. Sedm technologických trendů: využití API pro umělou inteligenci a vývoj softwaru s pomocí AI. Podle IDC se výdaje na řešení GenAI letos zdvojnásobí a v roce 2027 vzrostou na 151 miliard dolarů. Polovina firem zažila v roce 2023 kybernetický útok nebo incident, který jim znemožnil přístup k datům. Přístupové údaje do eGovernmentu nepatří.
Společnost Fortine představila komplexní bezpečné síťové řešení na trhu integrované s Wi-Fi 7. První přístupový bod standardu Wi-Fi 7 od společnosti Fortinet, FortiAP 441K, poskytuje vyšší přenosovou rychlost a kapacitu. Nový switch FortiSwitch T1024 konstruovaný specificky podle kapacitních požadavků Wi-Fi 7 podporuje 10 Gb/s Ethernet (GE) a technologii napájení Power over Ethernet (PoE) s výkonem 90 W. Obě nová zařízení zajišťují špičkový výkon bezdrátové sítě, jaký dnešní podniky potřebují. Jako součást řešení Fortinet Secure Networking se bezproblémově integrují s AIOps a bezpečnostními službami FortiGuard AI-Powered Security Services.
Společnost Cisco vidí v nástupu AI za změnu, která přichází jednou za generaci. Ve své technologické předpovědi na rok 2024 se proto zaměřila na to, jak AI (zejména Generativní AI) ovlivní firemní IT prostředí.
Aktualizovaná prognóza IDC uvádí, že podniky v roce 2023 celosvětově investovaly do řešení GenAI více než 19,4 miliardy dolarů. Tyto výdaje, které zahrnují software pro GenAI i související infrastrukturní hardware a IT a podnikové služby, by se měly v roce 2024 více než zdvojnásobit. V roce 2027 pak dosáhnou podle IDC 151,1 miliardy dolarů s průměrnou roční mírou růstu (CAGR) 86,1 % pro období předpovědi 2023-2027.
Průzkum Global Data Protection Index společnosti Dell Technologies za rok 2023 vede k závěru, že roste náročnost ochrany dat i riziko výpadků IT a narušení bezpečnosti. Z dotazování mezi 1 500 IT manažery vyplynulo, že 90 % z nich se setkalo s nějakou formou kyberútoku. Průměrné náklady spojené s útoky a souvisejícími incidenty meziročně vzrostly z 0,66 na 1,41 milionu USD. Přibližně polovina respondentů (52 %) vnímá reálný potenciál generativní umělé inteligence při posílení obrany jejich firmy. Na druhou stranu 88 % se obává, že GenAI bude generovat velké objemy nových dat, což dále zvýší nároky na zabezpečení.
Digitalizace jako podstatný ukazatel modernizace státu je dnes jedním z nejčastěji skloňovaných výrazů. Jejím klíčovým parametrem je pak bezpečnost a autentizace uživatelů. Zejména pak ve spojitosti s datovými schránkami a způsobem přihlašování do nich stále často narážíme na neopodstatněnou otázku, zda ta která platforma umožňuje přihlášení do datové schránky pomocí přístupových údajů. Tato otázka u odborníků na bezpečnost dat vyvolává smíšené pocity mimo jiné i proto, že počet držitelů nějakého prostředku elektronické identifikace napojeného na kvalifikovaný systém provozovaný v souladu s požadavky zákona č. 250/2017 Sb. o elektronické identifikaci je oproti vlastníkům datové schránky fyzické osoby násobně vyšší. Zatímco počet datových schránek fyzických osob překonal hranici osmi set tisíc až koncem září letošního roku, již v březnu bylo dle dostupných údajů vydáno přes dvanáct milionů prostředků elektronické identifikace. Tedy patnáctkrát více.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: