GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Analýza Cisco: Infrastruktura on-premise a v cloudu je k bezpečnostním incidentům náchylná stejně. Správa železnic bude mít digitální technické mapy od Nessu postavené na technologii Hexagon. Acer rozšiřuje řadu Aspire o nové stolní all-in-one počítače a notebooky. Při vzniku chyby by kvantové počítače mohly data automaticky mazat. Kde se v podnicích uplatní metaverzum?
Více než 60 % firem, které se účastnily průzkumu Cisco Security Outcomes Report, zaznamenalo v uplynulých dvou letech závažný bezpečnostní incident. A ve 40 % měl incident na svědomí trvalé poškození pověsti značky.
Ness Czech dodá Správě železnic informační systém Digitální technické mapy železnic (DTMŽ), aby tato státní organizace mohla lépe a efektivněji připravovat investice i opravné práce a měla okamžitý přístup k informacím o spravované dopravní a technické infrastruktuře. Základem projektu v celkové hodnotě 1,3 miliardy korun je řešení ISTEM (Informační Systém TEchnické Mapy), agendový a geoprostorový systém vyvinutý společnostmi Ness a Hexagon.
Notebooky Acer Aspire řady 5 mají výkon díky nejnovějším procesorům Intel Core 13. generace a grafickým procesorům NVIDIA GeForce RTX pro plynulý multitasking.
Vědci přišli s novou technikou opravy chyb v kvantových počítačích, což by mohlo urychlit jejich praktické nasazení.
Metaverzum není jen herní prostředí ve stylu Second Life, ani jen další generace sociálních sítí. Může se uplatnit a již částečně uplatnění nachází v řadě podnikových aplikací, alespoň podle zastánců této technologie. Samozřejmě je jen na nás, zda budeme raději mluvit o metaverzu nebo mixu virtuální a augmentované reality.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: