Linux na 4bitovém mikroprocesoru Intel 4004 z roku 1971? Ale jistě: Linux/4004 (YouTube).
Google Chrome 129 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 129.0.6668.58 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů (YouTube). Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 9 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře (YouTube: DevTools Chrome 127-129).
Byly nalezeny a opraveny bezpečnostní chyby CVE-2024-38812 a CVE-2024-38813 s CVSS 9.8 a 7.5 ve VMware vCenter Server. Jedná se o vzdálené spouštění příkazů (RCE) a eskalaci oprávnění.
MojeID rozdává bezpečnostní klíče (tokeny) GoTrust Idem Key pro přístup k online službám veřejné správy (NIA). Ti, kteří již mají, mohou získat tablet ve slosování.
Společnosti Nintendo a Pokémon žalují společnost Pocketpair. Její hra Palworld prý porušuje patenty Nintendo a Pokémon.
RabbitMQ (Wikipedie) byl vydán v nové major verzi 4.0. RabbitMQ je open source messaging a streaming broker napsaný v programovacím jazyce Erlang. Implementuje protokoly AMQP 0-9-1, AMQP 1.0, RabbitMQ Streams, MQTT a STOMP a v HTTP a WebSockets Web STOMP plugin, Web MQTT plugin a management plugin.
Po půl roce vývoje od vydání verze 46 bylo vydáno GNOME 47 s kódovým názvem Denver. Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání a v novinkách pro vývojáře. Krátké představení na YouTube.
Svobodná webová platforma pro sdílení a přehrávání videí PeerTube (Wikipedie) byla vydána v nové verzi 6.3. Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení a na GitHubu.
Uživatele Windows a Microsoft 365 Business a Enterprise mohou oficiálně používat Python v Excelu. Spolu s knihovnami jako pandas, Matplotlib a NLTK. Jedná se o spolupráci s Anacondou. Microsoft si tento "vynález integrace tabulkových procesorů s externími prostředími" patentoval: US12026560B2. Už před podáním patentu ale mohli uživatelé pro Python v Excelu používat například PyXLL. LibreOffice / OpenOffice.org měl PyUNO.
Provoz Mozilla.social, tj. instance Mastodonu provozované Mozillou, bude 17. prosince 2024 ukončen.
Acronis představuje novou verzi Acronis True Image na českém trhu. Prodej podnikového softwaru vzrostl v roce 2023 o 12 %. Vědci vyvinuli metodu detekce jednoatomových defektů v polovodičích. Každá pátá firma zasažena útoky na dodavatelský řetězec hardwaru. České firmy platí po útoků ransomwarem výkupné i 6 milionů Kč.
Acronis představuje na českém a slovenském trhu novou verzi Acronis True Image, integrované řešení zálohování, obnovy a kybernetické bezpečnosti pro osobní použití. Vedle návratu k původnímu názvu přináší nová verze další vylepšení v oblasti ochrany dat a antimalwarové ochrany a možnosti pořízení produktu.
Trh podnikových aplikací dosáhl v roce 2023 solidního růstu tržeb, protože umělá inteligence (AI), a zejména generativní AI (GenAI), začala měnit podobu podnikového softwaru, zejména s ohledem na uživatelskou zkušenost. Podle nové studie IDC vzrostl trh podnikových aplikací v roce 2023 meziročně o 12,0 % a tržby dosáhly celosvětově 356 miliard dolarů.
Jednou z výzev při miniaturizaci elektroniky je vývoj nástrojů a technik pro stále přesnější analýzu materiálů. Nová technika vyvinutá na Michigan State University umožňuje odhalit defekty v polovodičích na atomární úrovni a s bezkonkurenční přesností. Označení „defekty“ zní negativně, ale obvykle jsou to další atomy do materiálů přidávány záměrně za účelem optimalizace jejich vlastností, především způsobu jak se v materiálu budou pohybovat elektrony.
Společnost HP Inc. zveřejnila výsledky globálního průzkumu HP Wolf Security, který upozorňuje na rostoucí nebezpečí kyberútoků cílících na fyzické dodavatelské řetězce zařízení. Studie, jíž se zúčastnilo 800 expertů na IT bezpečnost, zdůrazňuje potřebu zaměřit se na důkladnější ochranu hardwaru i firmwaru kvůli očekávanému nárůstu útoků na dodavatelské řetězce hardwaru a manipulaci se zařízeními.
Většina českých společností napadených ransomwarem v roce 2023 použila vlastní metody obnovy dat a nemusela platit výkupné (85 %). Podniky se za tímto účelem nejčastěji rozhodly využít zálohování (69 %). Z těch organizací, které kyberzločincům zaplatily (15 %), předala třetina výkupné ve výši až 6 miliónů korun, třetina až 4 milióny korun a čtvrtina méně než 600 tisíc korun. Vyplývá to ze zprávy Stav ransomwaru v České republice 2024, kterou zveřejnila společnost Sophos.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni Sdílej: