plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
Servery a storage Lenovo pro komerční sféru i datacentra. Práce na dálku i chytré kanceláře. 5 hlavních důvodů pro digitalizaci dokumentů. Python nepoužívají jen datoví vědci.
Společnost Lenovo toho dodává hodně, od smartphonů až po IT infrastrukturu. Divize Lenovo DCG (Data Center Group) je zaměřena právě na servery, storage, networking a související produkty, včetně možnosti integrace s hyperkonvergenčním softwarem od třetích stran. Na naše otázky odpovídal Martin Moravec, Channel Leader pro Českou republiku, Slovensko a Polsko.
Firmy chtějí umožnit trvalou práci na dálku, ale zaměstnanci budou preferovat dobře vybavené chytré kanceláře. Vyplývá to ze dvou průzkumů agentury Gartner.
Už několik let se hovoří o kanceláři bez papírů, teprve pandemie ovšem ukázala, jak na tom skutečně firmy jsou. Zvládly ji totiž lépe ty firmy, které již dříve investovaly do digitalizace dokumentů a systémů pro jejich správu. Pracovníci těchto firem mohli díky tomu i v době nouzového stavu a karantény hladce fungovat i z domácích kanceláří, bez nutnosti pravidelných návštěv firemního sídla za účelem vyhledání potřebných smluv, objednávek či jiných podkladů anebo zajištění podpisů svých nadřízených. Bezproblémové fungování v době krize však není pro digitalizaci dokumentů jediným důvodem. Jaké jsou podle expertů ze společnosti Kyocera ty hlavní?
Jako hlavní příčina rostoucí popularity jazyka Python se často uvádí analýza dat/data science, nicméně to neznamená, že by vývojáři používající Python byli převážně datoví vědci, matematici či teoretičtí informatici. Alespoň podle toho, jak sami svou práci a profesi sami označují jde spíše o běžné vývojáře/inženýry. Globální průzkum české společnosti JetBrains a Python Software Foundation uvádí, že za vědce se pokládá pouze třetina uživatelů Pythonu, a to i přímo v oblasti analýzy dat a strojového učení. Průzkumu se zúčastnilo 24 000 vývojářů v Pythonu ze 150 zemí.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: