Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Acronis Cyber Protect 16 přináší nové standardy kybernetické bezpečnosti a ochrany dat. Zranitelná místa má každá firma. Zabránit tomu nelze, je třeba s tím pracovat. Acer na trh uvádí nové notebooky řady Swift s procesory AMD Ryzen řady 8040 s umělou inteligencí Ryzen. AI Days s Nvidia pod taktovkou M Computers. Umělá inteligence bude v roce 2024 nejsilnějším motorem produktivity vývojářů. Státy omezují výstavbu datových center, vadí jim obrovská spotřeba energie.
Acronis uvedl Acronis Cyber Protect 16, nejnovější verzi svého vlajkového produktu podnikové kybernetické ochrany proti kyber hrozbám a s bezkonkurenčními schopnostmi zálohování a obnovy dat. Verze 16 podle společnosti nastavuje nový standard pro snadnou a rychlou obnovu pro kybernetickém útoku či ztrátě dat, zejména v prostředí distribuovaných organizací.
IT infrastruktura každé firmy má celou řadu zranitelných míst, výjimkou nejsou ani stovky. Vzhledem k počtu využívaných aplikací a častým aktualizacím systémů se jedná o přirozený vývoj. S těmito zranitelnostmi je třeba umět dobře pracovat a naučit se je spravovat. V opačném případě se výrazně zvyšuje riziko napadení firmy kybernetickými útočníky.
Společnost Acer představila nové modely notebooků Acer Swift Edge 16 a Acer Swift Go 14, které spojují výkon umělé inteligence a inovativní funkce ve stylových tenkých a lehkých zařízeních. Nejnovější přírůstky do řady Swift jsou vybaveny procesory AMD Ryzen řady 8040 s grafikou až AMD Radeon 780M Ryzen AI pro všestranný výkon a podporu funkcí Acer využívajících umělou inteligenci – jako jsou Acer PurifiedVoice, Acer PurfiedView a nová funkce pro úpravu fotografií Acer LiveArt.
Technologická společnost M Computers přivítala v pražském Konferenčním centru City zájemce o AI a její řešení na platformě Nvidia na už 7. ročníku konference AI Days (2024).
Markus Eisele, vývojářský stratég ve společnosti Red Hat, se odvažuje nastínit, jak a kde se letos potkají technologie budoucnosti a vývojáři a kde to zvýší jejich produktivitu.
Vlády po celém světe zesilují kontrolu nad výstavbou nových datových center. Důvodem jsou obavy, že jejich obrovská spotřeba energie nadměrně zatěžuje elektrárenské sítě a ohrožuje klimatické cíle daných zemí. V posledních letech představily omezení pro nová datová centra Irsko, Německo, Singapur, Čína, některé okresy ve Spojených státech či nizozemská metropole Amsterodam. S odvoláním na zprávu banky Barclays to napsal britský list Financial Times (FT).
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: