Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Rok 2020 v cloud computingu: více aliancí a HPC. Svět open source databází ve firmách. Procesy DevOps se brzy neobejdou bez umělé inteligence. IT Byznys v roce 2019: operační systémy, trh PC a nekonečný soudní proces o Java API.
Prognóza společnosti Forrester předpokládá, že v roce 2020 dojde v byznysu veřejných cloudových služeb k řadě změn. Jako nejvýznamnější z trendů analytici předpokládají, že bude vznikat více aliancí. Dodavatelé softwaru budou v cloudu své produkty SaaS nabízet stále více nikoliv sami, ale v rámci aliancí s hlavními poskytovateli IaaS. Má to být mj. důsledek cen, když cloud ceny softwaru srazil a poskytovat řešení SaaS vlastními silami se vůbec nemusí vyplatit. Naopak Amazon, Google a Microsoft mají již díky infrastruktuře hyperškálovatelné cloudy a z toho vyplývající úspory z rozsahu.
Databázový trh má podle Gartneru roční objem 46 miliard dolarů (údaje za rok 2018), přičemž 70 % tohoto objemu představují nikoliv uzavřené produkty největších dodavatelů, ale open source databáze. Podrobně nyní zmapovala svět open source databází studie společnosti Percona. Při hodnocení výsledků studie je ovšem třeba vzít v úvahu, že byly získány průzkumem mezi právě mezi účastníky konference o open source databázích.
Z pravidelného průzkumu World Quality Report 2018–19 vyplývají nové trendy v kontrole kvality (QA) a testování softwaru. I do testování softwaru ve stále větší míře zasahuje automatizace, která je založena na umělé inteligenci. Ta začne brzy prorůstat procesy vývoje, nasazování a provozu softwaru (DevOps) jako celek.
Jak se rok chýlí ke konci, přibývá jak prognóz trendů roku následujícího, tak i shrnutí nejvýznamnějších událostí. Některá témata jsme zde na ITBizu pokrývali pravidelně. Co jsme naopak opomíjeli, ale jiná média hodnotí jako klíčové události IT byznysu? Za pozornost stojí vývoj na poli operačních systémů a vleklý soudí spor Oracle vs. Google.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: