Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Jak se GenAI etabluje v podnikových informačních systémech? Podvodní severokorejští IT pracovníci jsou kritickou hrozbou i pro evropské organizace. Tellur zvyšuje výkon 2D polovodičů. GFI Software: prudký nárůst objemu dat zvyšuje rizika deepfake útoků. Firmy chtějí ukládat data lokálně, ale s globálním zabezpečením. HPE uvádí portfolio pro privátní cloud s inovacemi pro podnikové hybridní IT.
Generativní umělá inteligence (GenAI) představuje technologickou vlnu s potenciálem radikálně proměnit způsob, jakým podniky fungují a jak interagují se svými informačními systémy. Počáteční vlna nadšení a experimentování postupně ustupuje pragmatičtějšímu přístupu, kdy organizace hledají konkrétní a měřitelné přínosy. Trh s GenAI zažívá boom a stává se klíčovým prvkem digitální transformace.
Výzkumníci z jednotky Counter Threat Unit (CTU) pokračují ve vyšetřování hrozby NICKEL TAPESTRY, do které jsou zapojeni podvodní pracovníci jednající v zájmu Severní Koreje – oficiálně známé jako Korejská lidově demokratická republika.
Výzkumníci z Carnegie Mellon University (Pittsburgh) vyvinuli metodu, která umožňuje vytvářet ve velkém objemu materiál pro výrobu dvourozměrných polovodičů s rekordně vysokým výkonem. Jejich práce by mohla vést k účinnějším a laditelnějším fotodetektorům, které by otevřely cestu nové generaci světelných senzorů a multifunkčních optoelektronických zařízení.
Společnost GFI Software uvedla, že současný nárůst objemu dat a počtu úložišť vede ke zvýšení kybernetických rizik. Podle partnerů GFI Software z celého světa nejvíce organizace ohrožuje případná ztráta zákaznických a produktových dat. Ale nejsou to jen ztráty dat, které podnikům hrozí – se zapojením umělé inteligence (AI) dochází ke zneužití neoprávněně získaných firemních údajů k realizaci deepfake útoků.
Ačkoli firmy věří, že globální poskytovatelé umí lépe zabezpečit jejich data, přesto 90 % z nich preferuje lokální uložení dat, zjistil průzkum Cisco. Roste také podpora legislativy na ochranu osobních údajů, přičemž 86 % firem vnímá její pozitivní dopady na obchodní aktivity. Až 96 % organizací potvrdilo, že investice do ochrany soukromí přinášejí návratnost převyšující náklady, očekávají však přesun těchto výdajů do implementace umělé inteligence. Povědomí o generativní umělé inteligenci se zvyšuje, nicméně obavy uživatelů z možných rizik stále přetrvávají.
Společnost Hewlett Packard Enterprise oznámila novou generaci portfolia řešení pro privátní cloud. Ta zákazníkům přináší nové možnosti práce s privátním cloudem prostřednictvím softwaru HPE Morpheus.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: