Editor kódu Zed (Wikipedie) má nově v sobě integrovaný debugger. Podporuje Rust, C/C++, JavaScript, Go, Python a pomocí rozšíření i další programovací jazyky.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie). Servo mimo jiné nově zvládne animované GIFy.
Nejnovější X.Org X server 21.1.18 a Xwayland 24.1.8 řeší další bezpečnostní chybu.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 210. sraz, který proběhne 20. června od 18:00 v Red Hat Labu na Fakultě informatiky Masarykovy univerzity na adrese Botanická 68A nebo také online.
Byla vydána nová verze 17 integrovaného vývojového prostředí (IDE) Qt Creator. Podrobný přehled novinek v changelogu.
Open source 3D herní a simulační engine Open 3D Engine (O3DE) byl vydán v nové verzi 25.05.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Nově je implementováno standardizované simulační rozhraní ROS (Robot Operating System) 2.
Nejnovější X.Org X server 21.1.17 a Xwayland 24.1.7 řeší 6 bezpečnostních chyb: CVE-2025-49175, CVE-2025-49176, CVE-2025-49177, CVE-2025-49178, CVE-2025-49179 a CVE-2025-49180. Nils Emmerich je nalezl koncem března a dnes publikoval detaily.
Desktopové prostředí KDE Plasma bylo vydáno ve verzi 6.4 (Mastodon). Přehled novinek i s videi a se snímky obrazovek v oficiálním oznámení. Podrobný přehled v seznamu změn.
UN Open Source Week 2025 probíhá tento týden v sídle Organizace spojených národů v New Yorku. Středeční a čtvrteční jednání bude možné sledovat na UN Web TV.
Byla vydána nová verze 2.50.0 distribuovaného systému správy verzí Git. Přispělo 98 vývojářů, z toho 35 nových. Přehled novinek v příspěvku na blogu GitHubu a v poznámkách k vydání.
Jak se GenAI etabluje v podnikových informačních systémech? Podvodní severokorejští IT pracovníci jsou kritickou hrozbou i pro evropské organizace. Tellur zvyšuje výkon 2D polovodičů. GFI Software: prudký nárůst objemu dat zvyšuje rizika deepfake útoků. Firmy chtějí ukládat data lokálně, ale s globálním zabezpečením. HPE uvádí portfolio pro privátní cloud s inovacemi pro podnikové hybridní IT.
Generativní umělá inteligence (GenAI) představuje technologickou vlnu s potenciálem radikálně proměnit způsob, jakým podniky fungují a jak interagují se svými informačními systémy. Počáteční vlna nadšení a experimentování postupně ustupuje pragmatičtějšímu přístupu, kdy organizace hledají konkrétní a měřitelné přínosy. Trh s GenAI zažívá boom a stává se klíčovým prvkem digitální transformace.
Výzkumníci z jednotky Counter Threat Unit (CTU) pokračují ve vyšetřování hrozby NICKEL TAPESTRY, do které jsou zapojeni podvodní pracovníci jednající v zájmu Severní Koreje – oficiálně známé jako Korejská lidově demokratická republika.
Výzkumníci z Carnegie Mellon University (Pittsburgh) vyvinuli metodu, která umožňuje vytvářet ve velkém objemu materiál pro výrobu dvourozměrných polovodičů s rekordně vysokým výkonem. Jejich práce by mohla vést k účinnějším a laditelnějším fotodetektorům, které by otevřely cestu nové generaci světelných senzorů a multifunkčních optoelektronických zařízení.
Společnost GFI Software uvedla, že současný nárůst objemu dat a počtu úložišť vede ke zvýšení kybernetických rizik. Podle partnerů GFI Software z celého světa nejvíce organizace ohrožuje případná ztráta zákaznických a produktových dat. Ale nejsou to jen ztráty dat, které podnikům hrozí – se zapojením umělé inteligence (AI) dochází ke zneužití neoprávněně získaných firemních údajů k realizaci deepfake útoků.
Ačkoli firmy věří, že globální poskytovatelé umí lépe zabezpečit jejich data, přesto 90 % z nich preferuje lokální uložení dat, zjistil průzkum Cisco. Roste také podpora legislativy na ochranu osobních údajů, přičemž 86 % firem vnímá její pozitivní dopady na obchodní aktivity. Až 96 % organizací potvrdilo, že investice do ochrany soukromí přinášejí návratnost převyšující náklady, očekávají však přesun těchto výdajů do implementace umělé inteligence. Povědomí o generativní umělé inteligenci se zvyšuje, nicméně obavy uživatelů z možných rizik stále přetrvávají.
Společnost Hewlett Packard Enterprise oznámila novou generaci portfolia řešení pro privátní cloud. Ta zákazníkům přináší nové možnosti práce s privátním cloudem prostřednictvím softwaru HPE Morpheus.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: