Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Polovina ajťáků v Praze vydělá 100 a více tisíc měsíčně. Notebooky a PC v uplynulém období. Dell rozšiřuje IT kapacity směrem na periferii. Servery Lenovo nově v portfoliu Entec Solutions. Hrozby na vzestupu: útoky na dodavatelské řetězce a krádeže výpočetních kapacit. Tiskárny během lockdownů a poté (3) Ceny.
Více než polovina IT pozic v Praze a třetina v Brně má šesticifernou mzdu. V Ostravě na tuto částku dosáhne každá dvanáctá pozice, ve zbytku republiky jde jen o výjimky. S rozmachem vzdálené práce se tak může snadno stát, že IT experty z regionů přetáhnou pražští zaměstnavatelé. Asi nejhůř se firmám daří obsazovat seniorní role v oblasti bezpečnosti, stále větší nedostatek je i Java Developerů. Rostoucí počet IT rolí poptává i obor podnikových služeb. Vyplývá to z obsáhlého průzkumu mezd personální agentury Grafton Recruitment.
Notebooky, PC a tiskárny se v uplynulém období staly tahounem na trhu IT. Jak sdělil Tomáš Čech, country manager společnosti Acer, „osobní“ počítač se stal skutečně osobním a přestal stačit jeden na celou rodinu, spíše až dokonce jeden člověk na více osobních počítačů. V podstatě všichni zákazníci se setkali se stejným nákupním vzorcem, a sice nedostatkem a nárůstem cen. Jak vypadalo u Aceru jsme už publikovali v samostatném rozhovoru, ostatní výrobci se potýkali se stejnými problémy jak přes kopírák.
Dell Technologies přichází s nabídkou nových infrastrukturních řešení zaměřených na okraj sítě. Ta pomohou zákazníkům zjednodušit implementace a získávat větší užitek z dat generovaných a zpracovávaných mimo tradiční datová centra a veřejný cloud – od vzdálených lokalit v náročných podmínkách přes maloobchodní provozovny po výrobní provozy.
Entec Solutions, distributor s přidanou hodnotou, rozšířil nabídku o servery Lenovo, a sice díky úzké spolupráci s distributorem SWS, který je držitelem distribučního kontraktu.
Říjen je měsícem evropské kybernetické bezpečnosti. Při této příležitosti připomněla společnost Cisco Talos, jakým hlavním kybernetickým hrozbám jsme čelili v uplynulém roce a především, jaké klíčové trendy se v ohrožení sítí nově objevují. Experti Cisco Talos vybrali tři zajímavé oblasti, v nichž lze očekávat nové, rostoucí hrozby: útoky na dodavatelské řetězce, cryptojacking, biometrická autentizace.
Co udělal lockdown s cenami (nejen) tiskáren a proč? Nedostatek je vždy příležitostí k licitaci s cenou. Stačí se dojít přesvědčit do obchodního řetězce – výjimkou nebyl zjara květák za stovku, jablka jsou až pětkrát dražší než banány (ty se sklízejí na rozdíl od jablek po trsech), nahoru s cenou šlo skoro všechno.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: