Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
85 % manažerů IT očekává, že umělá inteligence zvýší produktivitu firemních vývojářů. Red Hat zpřístupnil Developer Hub. Spojení Microsoftu a OpenAI může představovat riziko z hlediska soukromí dat firem a vlád. Trendem bude cloud přímo na hardwaru (bare metal). Plně optické přepínače, vylepšené tranzistory z nitridu galia.
Drtivá většina IT manažerů a dalších vedoucích pracovníků v IT oblasti očekává, že umělá inteligence v příštích třech letech zvýší produktivitu vývojářů v jejich organizacích. Podle průzkumu společnosti Salesforce je o tom přesvědčeno 85 % respondentů. Pro firmy by to mělo znamenat značnou úlevu, protože jen za poslední rok zaznamenaly 39 % nárůst požadavků na IT týmy. Zároveň ale 62 % manažerů v IT tvrdí, že jejich organizace zatím není vybavena pro harmonizaci datových systémů, aby mohla plně využít AI, což brzdí jejich přechod na umělou inteligenci a zvyšuje zátěž jejich týmů.
Red Hat oznámil všeobecnou dostupnost portálu Red Hat Developer Hub – podnikového řešení interní vývojářské platformy (Internal Developer Platform, IDP) založené na open source projektu Backstage od Cloud Native Computing Foundation (CNCF). Red Hat Developer Hub nabízí samoobslužný portál, standardizované softwarové šablony, dynamickou správu zásuvných modulů, řízení přístupu na základě rolí (role based access control, RBAC) na podnikové úrovni i prémiovou podporu. Poskytuje organizacím i nástroje a možnosti k překonání kritických míst v rámci DevOps procesů a řešení problémů vyplývajících ze složitých prostředí, nedostatečné standardizace nebo kognitivní zátěže.
Do jaké míry může spojení Microsoftu s tvůrcem ChatGTP, společností OpenAI, ohrozit konkurenční kancelářské platformy, které rovněž implementují umělou inteligenci? A je na místě vyšetřování, které chce v této věci iniciovat Evropská komise? Podle Adama Paclta, zakladatele a generálního ředitele společnosti IceWarp, je propojení těchto dvou velkých globálních firem především riskantní z hlediska nakládání s daty jejich zákazníků, mezi které patří důležité světové korporace, ale i vlády řady zemí. Podrobnosti vysvětluje v krátkém rozhovoru.
Spojovat cloud s holým hardwarem na první pohled nedává příliš smysl. V cloudu dnes přece vše běží na virtualizovaných (nebo jinak abstraktních) systémech. Motivací pro cloud je naopak zbavit se starostí s vlastnictvím hardwaru a jeho správou (a investičními náklady na jeho pořizování). Proč se vše ale může změnit a „bare metal“ se může stát významným trendem i zde? Po nějaké době přináší opět jeden zajímavý pohled, jak ho prezentuje Christopher Tozzi na ITPro Today.
Výzkumníci z Argonne National Laboratory (spadá pod americké ministerstvo energetiky) a Purdue University nedávno nový druh plně optického přepínače. Je vyroben ze dvou různých materiálů, z nichž každý má jinou dobu přepnutí. Jeden materiál, oxid zinečnatý dopovaný hliníkem, má dobu přepínání v rozsahu pikosekund, zatímco druhý, plazmonický nitrid titanu, je více než stokrát pomalejší, v rozsahu nanosekund. Na rozdíl od elektronických obvodů v případě optických součástek nedochází k odporově-kapacitním zpožděním, což znamená, že tyto čipy mohou (alespoň teoreticky) pracovat o několik řádů rychleji.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: