Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
85 % manažerů IT očekává, že umělá inteligence zvýší produktivitu firemních vývojářů. Red Hat zpřístupnil Developer Hub. Spojení Microsoftu a OpenAI může představovat riziko z hlediska soukromí dat firem a vlád. Trendem bude cloud přímo na hardwaru (bare metal). Plně optické přepínače, vylepšené tranzistory z nitridu galia.
Drtivá většina IT manažerů a dalších vedoucích pracovníků v IT oblasti očekává, že umělá inteligence v příštích třech letech zvýší produktivitu vývojářů v jejich organizacích. Podle průzkumu společnosti Salesforce je o tom přesvědčeno 85 % respondentů. Pro firmy by to mělo znamenat značnou úlevu, protože jen za poslední rok zaznamenaly 39 % nárůst požadavků na IT týmy. Zároveň ale 62 % manažerů v IT tvrdí, že jejich organizace zatím není vybavena pro harmonizaci datových systémů, aby mohla plně využít AI, což brzdí jejich přechod na umělou inteligenci a zvyšuje zátěž jejich týmů.
Red Hat oznámil všeobecnou dostupnost portálu Red Hat Developer Hub – podnikového řešení interní vývojářské platformy (Internal Developer Platform, IDP) založené na open source projektu Backstage od Cloud Native Computing Foundation (CNCF). Red Hat Developer Hub nabízí samoobslužný portál, standardizované softwarové šablony, dynamickou správu zásuvných modulů, řízení přístupu na základě rolí (role based access control, RBAC) na podnikové úrovni i prémiovou podporu. Poskytuje organizacím i nástroje a možnosti k překonání kritických míst v rámci DevOps procesů a řešení problémů vyplývajících ze složitých prostředí, nedostatečné standardizace nebo kognitivní zátěže.
Do jaké míry může spojení Microsoftu s tvůrcem ChatGTP, společností OpenAI, ohrozit konkurenční kancelářské platformy, které rovněž implementují umělou inteligenci? A je na místě vyšetřování, které chce v této věci iniciovat Evropská komise? Podle Adama Paclta, zakladatele a generálního ředitele společnosti IceWarp, je propojení těchto dvou velkých globálních firem především riskantní z hlediska nakládání s daty jejich zákazníků, mezi které patří důležité světové korporace, ale i vlády řady zemí. Podrobnosti vysvětluje v krátkém rozhovoru.
Spojovat cloud s holým hardwarem na první pohled nedává příliš smysl. V cloudu dnes přece vše běží na virtualizovaných (nebo jinak abstraktních) systémech. Motivací pro cloud je naopak zbavit se starostí s vlastnictvím hardwaru a jeho správou (a investičními náklady na jeho pořizování). Proč se vše ale může změnit a „bare metal“ se může stát významným trendem i zde? Po nějaké době přináší opět jeden zajímavý pohled, jak ho prezentuje Christopher Tozzi na ITPro Today.
Výzkumníci z Argonne National Laboratory (spadá pod americké ministerstvo energetiky) a Purdue University nedávno nový druh plně optického přepínače. Je vyroben ze dvou různých materiálů, z nichž každý má jinou dobu přepnutí. Jeden materiál, oxid zinečnatý dopovaný hliníkem, má dobu přepínání v rozsahu pikosekund, zatímco druhý, plazmonický nitrid titanu, je více než stokrát pomalejší, v rozsahu nanosekund. Na rozdíl od elektronických obvodů v případě optických součástek nedochází k odporově-kapacitním zpožděním, což znamená, že tyto čipy mohou (alespoň teoreticky) pracovat o několik řádů rychleji.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: