Sway (Wikipedie), dlaždicový (tiling) správce oken pro Wayland kompatibilní s i3, byl vydán ve verzi 1.12. Do vývoje se zapojilo 50 vývojářů. Přehled novinek na GitHubu. Sway 1.12 závisí na wlroots 0.20.0.
Papež Lev XIV. ve své první encyklice Magnifica Humanitas (Skvělé lidství), která se věnuje umělé inteligenci (AI), varoval před dezinformacemi, které AI manipulací s obsahem vytváří. Moc mají podle něj sociální sítě ovládané hrstkou soukromníků. Upozornil také roli digitálních platforem v obchodování s lidmi, které podle něj musí být uznáno jako současná forma otroctví. Papež se také poprvé omluvil za roli, kterou Vatikán sehrál při legitimizaci otroctví, a za to, že jej po staletí neodsoudil.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2025 (pdf), která shrnuje jeho hlavní aktivity v oblasti regulace elektronických komunikací, poštovních služeb, digitálních služeb a přípravy na dohled nad umělou inteligencí. Součástí zprávy jsou také data o vývoji trhu, včetně pokračujícího růstu spotřeby mobilních dat a rozšiřování sítí nové generace. Celkový objem přenesených mobilních dat dosáhl v roce 2025 přibližně
… více »Tým sdružení CZ.NIC vyvíjející routovacího daemona BIRD oznámil vydání nových verzí 3.3.0 a 2.19.0. Ty přinášejí podporu pro EVPN/VXLAN a automatizaci BGP na základě router advertisementů. Více informací je k dispozici v archivu uživatelského mailing-listu.
Open source software pro úpravu digitálních fotografií LightZone (Wikipedie) byl vydán v nové verzi 5.0.0. LightZone je dnes k dispozici pod licencí BSD. Původně se jednalo o proprietární software vyvíjený společností Light Crafts. Ta v prosinci 2012 souhlasila s uvolněním zdrojových kódů jako open source [Wayback Machine].
Byla vydána verze 0.84 telnet a ssh klienta PuTTY (Wikipedie). Podrobnosti v přehledu nových vlastností a oprav chyb a Change Logu.
Microsoft představil Azure Linux 4.0 a Azure Container Linux. Na konferenci Open Source Summit North America 2026 organizované konsorciem Linux Foundation a sponzorované také Microsoftem. Azure Linux 4.0 vychází z Fedora Linuxu. Azure Container Linux je založen na projektu Flatcar. Azure Linux (GitHub, Wikipedie) byl původně znám jako CBL-Mariner.
Nové číslo časopisu Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 165 (pdf).
Byla vydána verze 9.2 open source virtualizační platformy Proxmox VE (Proxmox Virtual Environment, Wikipedie) založené na Debianu. Přehled novinek v poznámkách k vydání a informačním videu.
Firefox 151 podporuje Web Serial API. Pro komunikaci s různými mikrokontroléry připojenými přes USB nebo sériové porty už není nutné spouštět Chrome nebo na Chromiu postavené webové prohlížeče.
Co můžeme čekat od jednoho z největších dodavatelů Linuxu na zdejším trhu prozrazuje rozhovor s jejím šéfem pro Čechy a Slovensko.
Vývoj úrokových sazeb a jejich vliv na start-upy. Co by měl dělat Twitter? Neslibujeme si od současné umělé inteligence příliš mnoho?
Bezpečnost bankovních aplikací pro iOS není ideální, ale lepší se. Speciální ochrana i pro chytré televize. Nabourání soukromého e-mailu českého premiéra. V ČR přibývá obětí ransomwaru...
Jaká je budoucnost podnikové IT infrastruktury? Budeme stále nakupovat hardware, nebo přejdeme se vším sakum prásk do cloudu? Co lze po stránce nabídky cloudových služeb očekávat od IBM, která prodala celou divizi x86? Na tyto otázky odpovídá Petr Leština, IBM Cloud Computing.
Cloudové kompendium pro SMB – parametry a benefityCloud oslovil korporace primárně svými možnostmi velmi detailního rozúčtování nákladů, jeho další parametry patřily v době pionýrských implementací k druhořadým.
Mýty a fakta o cloudu z dílny IBMAť už jde o roli virtualizace, cenu cloudu nebo naopak cenu pořízení hardwaru či poměr ceny a výkonu, představy zákazníků o realitě nemusejí být vždy úplně přesné.
Crowdfunding vynesl již přes 15 milionů korun na vývoj a distribuci Wi-Fi routeru Turris, který zabraňuje internetovým hrozbám.
Apple chce číst emoce, koupil startup EmotientPrvní akvizicí Applu v roce 2016 je startup, jenž se zabývá vývojem umělé inteligence.
Opět zranitelné antiviry, tentokrát Trend MicroVážná bezpečnostní chyba umožňovala libovolnému webovému serveru vypnout antivir nebo i do systému nasadit malware.
Oracle přijme v regionu EMEA 1 400 specialistů na prodej cloudových řešeníNáborová kampaň probíhá i v Praze. Více než stovka nových obchodníků a investice do nových kanceláří podpoří rozvoj cloudového byznysu Oracle.
Údajný australský hacker Wheeler má český pasHacker, obviněný úřady mimo jiné kvůli útokům na Microsoft či americkou armádu, cestuje na český pas, momentálně prý žije v Ostravě.
Google vytvořil divizi pro virtuální realituV jejím čele je dosavadní viceprezident pro řízení produktů Clay Bavor.
Yahoo propustí každého desátého zaměstnanceKorporace plánuje začít s propouštěním již během tohoto měsíce.
Zaměstnavatelé podle Štrasburku mohou číst maily zaměstnancůSoukromá sdělení posílaná v pracovní době prostřednictvím chatu či internetové pošty nejsou pro zaměstnavatele tabu.
Trh tabletů v Česku dosáhl saturace a klesá, rostou hybridní zařízeníNejvětší zájem by letos by měl být o 10“ úhlopříčky, klesne podíl platformy iOS.
J.K.R. dalším úlovkem holdingu SoliteaPřevzetím zavedeného českého výrobce se stala Solitea současnou jedničkou na trhu ERP v počtu zákazníků.
Facebook čelí hromadné žalobě kvůli IPOAmerický federální soudce posvětil žalobu akcionářů Facebooku, podle které korporace zatajila své obavy z budoucího růstu.
Izraelský Check Point jedná o převzetí menšího rivala CyberArkKoupě firmy s tržní hodnotou 1,2 miliardy dolarů by byla pro Check Point dosud největší akvizicí.
Wikipedia má 15 let, denně ji využívají desítky milionů lidíMnohojazyčná internetová encyklopedie Wikipedia byla spuštěna 15. ledna 2001.
Dodávky osobních počítačů loni čtvrtý rok za sebou kleslyCelosvětové dodávky osobních počítačů se loni snížily o osm procent na 288,7 milionu přístrojů.
Lednové záplaty Microsoftu a konec podpory straších verzí Internet ExploreruMicrosoft vydal opravy celkem 25 zranitelností, pro řadu verzí MSIE se jedná o poslední aktualizace vůbec.
Antimonopolní úřad snížil pokuty mobilním operátorůmÚřadu pro ochranu hospodářské soutěže zamítl odvolání Vodafonu a T-Mobilu proti sankcím.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: