Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Útok Gooligan ohrozil více než milion účtů Google. Útočník může ovládnout vůz Tesla a dokonce s ním i odjet. Útoky DDoS jsou stále častěji šifrované. Pozor na zranitelnosti samotných bezpečnostních produktů. Microsoft EMET je užitečný i ve Windows 10. Zranitelnosti a opravy.
V nakladatelství Dokořán právě vychází skvělá kniha Jarona Laniera: Komu patří budoucnost (Who Owns the Future, 2013), která si jistě najde své místo v knihovně každého, kdo se zamýšlí nad digitální ekonomikou, internetem a novými technologiemi nad rámec napulírovaných marketingových zpráv z firemních brožurek a technologických webů. To, že kniha vychází s tříletým zpožděním, vůbec nevadí. Lanier je vizionářem těžké váhy a jeho myšlenky jsou stále platné i dnes – snad ještě víc než kdysi.
Když v dubnu nabyl platnosti zákon o evidenci tržeb, bylo jasné, že se elektronické evidenci tržeb nevyhneme. Zároveň jde o tiché přiznání, že stát, reprezentovaný Ministerstvem financí, není schopen na základě dosud vydaných zákonů řádně vybírat daň. A když stát něco neumí, přehodí odpovědnost na občana. První skupiny podnikatelů se přitom EET týká už od 1. prosince. Zrekapitulujme si, co přesně zavedení EET znamená a co je k němu potřeba.
Společnost IBM uspořádala odborný seminář, na kterém demonstrovala, jak s nástrojem IBM Watson odhalili nesrovnalost údajů poskytovaných společností Lending Club provozující peer-to-peer síť pro půjčování peněz.
Epson představil inovovanou řadu inkoustových tiskáren pod heslem ITS – „revoluce v tisku pokračuje,“ chlubí se výrazně nižšími náklady na tisk, dodává velkokapacitní náplně pro až 11 tisíc stran v základu a zdůrazňuje dlouhou životnost svých inkoustových tiskáren, kterých má na trhu nejširší nabídku – celkem sedmnáct modelů.
Česká firma OneSoft se ve Spojených státech dostala ohledně svého produktu OneSoftConnect do sporu s „patentovým trollem“ a podařilo se jí vyhrát. Na otázky ITBizu odpovídá zakladatel společnosti OneSoft, David Melichar.
Software Defined Storage šetří desetinásobky oproti klasickým dedikovaným úložištím. Poskytovatel cloudových služeb, společnost Pro-Zeta uchopila SDS s řešením BlackStor. Proč a jak BlackStor funguje, jsme se ptali Davida Čermáka, CTO Pro-Zeta.
Společnost Trend Micro, která dodává antimalware řešení, znovu otevřela zastoupení v České republice, a přidala k nim i evropské výzkumné laboratoře v Praze.
Fitbit koupil průkopníka chytrých hodinek Pebble.
Američané možná v letadlech umožní telefonování přes WiFi.
Česká pošta od ledna zdraží zásilky do zahraničí o pět až 20 Kč.
Evropská komise Microsoftu schválila převzetí sítě LinkedIn.
Porozumění větám, konkurence pro Turingův test.
Americká GoDaddy koupí evropský webhosting Host Europe.
Ruská Centrální banka oznámila masivní útok hackerů.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: