abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 04:55 | Nová verze

    Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 00:33 | Komunita

    Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    včera 23:22 | Pozvánky

    Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou

    … více »
    bkralik | Komentářů: 0
    včera 22:33 | IT novinky

    Dle plánu dnes končí služba Skype. Uživatelé mohou pokračovat v Microsoft Teams.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 21:44 | IT novinky

    Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 12:33 | Zajímavý projekt

    Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 12:11 | Pozvánky

    Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    4.5. 21:44 | Komunita

    Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    4.5. 14:22 | IT novinky

    Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 29
    3.5. 22:33 | Nová verze

    Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    Jaký filesystém primárně používáte?
     (58%)
     (1%)
     (8%)
     (21%)
     (4%)
     (2%)
     (2%)
     (0%)
     (1%)
     (3%)
    Celkem 526 hlasů
     Komentářů: 22, poslední včera 10:06
    Rozcestník

    Týden na ScienceMag.cz: 2D materiály sofistikovanější než grafen

    4. 12. 2017 | Redakce | Různé | 3260×

    Rychlejší přenos klíčů pro kvantovou kryptografii. Kovové polovodiče na hladině tavenin. Ferda Mravenec prchá před mravkolvem, fyzikové počítají tření. Je na ledu hluboko pod nulou vrstvička kapaliny - podivné vlastnosti ledu a bruslení. Neznámé sopky pod ledem Antarktidy. Umělé srdce, exoplanety u Proximy B i vetřelci ve Sluneční soustavě.

    Rychlejší kvantová kryptografie

    Vědci se zaměřili na problém s rychlostí distribuce šifrovacího klíče. Podle výsledků publikovaných v Science Advances se jim rychlost přenosu klíče podařilo zrychlit řádově 10krát na úroveň jednotek Mb/s, foton v jejich podání mj. nese 2 bity. (Jedná se o distribuci klíčů po běžném optickém kabelu, nikoliv nově testované bezdrátové přenosy).

    Kapalný kov jako reakční nádoba

    Nové chemické sloučeniny pro budoucí elektroniku lze vytvářet na hladině roztaveného galia. Na ni se rozpouští jiný kov, vzniká slitina a na hladině galia (respektive slitiny) se současně vytváří tenká (atom nebo několik atomů tlustá) vrstva oxidu rozpouštěného kovu. Tu pak lze odloupnout a dále využívat. Mnohé z těchto oxidů budou polovodiče nebo katalyzátory s dalšími dosud neznámými vlastnostmi.

    Mravenčí fyzika: Jak se prchá před mravkolvem

    Když se mravenec chytí do pasti larvy mravkoleva, čeká ho boj o holý život. Pokud chce přežít, musí se vyšplhat po zrnitém šikmém povrchu z kuželové díry, kterou na něj mravenčí predátor nachystal. Který (velký, malý či střední) mravenec má nejmenší šanci uniknout? Tímto problémem se nedávno zabývala skupina francouzských fyziků, a nešlo o žert, ale seriózní výzkum z oblasti zákonů fyziky tření, který by mohl přinést řadu užitečných aplikací. (Poznámka: Kdo si pamatuje, že s mravkol(e?)vem se potkal i Ferda Mravenec?)

    Na ledu je i 30 stupňů pod nulou vrstvička vody

    Za základě extrémně citlivých analytických metod vědci tvrdí, že na povrchu ledu existuje vrstva svými vlastnostmi připomínající spíše kapalinu. Při teplotě –3 °C jsou slabě vázány („kapalné“) vrstvy tlusté 4 molekuly, při –30 °C jde už jen o vrstvy 2. Čímž se dostáváme i k otázce bruslení. (Poznámka: Jak existenci kapalné vrstvičky testovat třeba doma, pijákem?)

    Čeští astronomové hledají sopky pod ledem Antarktidy

    Dana a Zuzana, skryté kandidátky na sopky pod ledovým příkrovem v okolí jezera Vostok. Objevy nových hor a pohoří jsou i dnes možné díky dohledu kosmických družic. Ne ovšem takových, které pořizují přímé snímky povrchu. Využít se musí jiných měření, konkrétně měření gravitačního pole s patřičným rozlišením, radarově určených výšek povrchu (družicová altimetrie) a výšek pevného povrchu pod ledem.

    Krátce

    Čínští astronomové hlásí možný objev tranzitů Proximy b. Kdyby se to potvrdilo, byl by to jeden z největších objevů v historii výzkumu exoplanet.

    Mezihvězdná planetka, co vlastně byla zač? Dalekohled ESO/VLT pomohl odhalit temně červený a silně protáhlý objekt (Poznámka: jde o onu „kometu“, která pochází z oblastí mimo sluneční soustavu).

    Jižní Abúsír na počátku Staré říše. Nedávno došlo na jižní straně hrobky AS 54 k nečekanému objevu velké dřevěné lodi (úryvek z knihy shrnující výzkumy českých egyptologů).

    Vlci z různých populací se potkávají na genetické křižovatce střední Evropy. Genetika karpatských vlků je ovlivněna efektem hrdla láhve, drastickým snížením populační velikosti ve 20. století.

    V ČR první pacient s biokompatibilním umělým srdcem. Umělé srdce váží asi 800 gramů, na první pohled je vizuálně od lidského srdce trochu odlišné, ale z hlediska vnitřní konfigurace ho zcela napodobuje.

    Dosud neznámé viry extermofilních hub možná hostiteli pomáhají. O virech organizmů, které si libují v extrémním prostředí, toho víme velmi málo.

    Pavel Houser

           

    Hodnocení: -

    zatím nehodnoceno
            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.