Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Vědci začali kostkou cukru a tu vložili do polymerového gelu. Dalšími úpravami (promývání, vakuum, zahřátí) se docílilo toho, že gel vytvořil srovnatelnou strukturu jako původní cukr – „houbu“, „fraktál“. Póry v gelu pak byly naplněny grafenem… Výsledkem by měla být ohebná a roztažitelná baterie.
45 kvantových bitů, qubitů, by mělo představovat hranici, kdy kvantové počítače získají/překonají výpočetní sílu současných superpočítačů. Simulace 45qubitového kvantového systému na superpočítači Cori vyžadovala celkem 0,5 petabajtů paměti a výkon 0,428 petaflopů.
Power-box umístěný v přenositelném kufříku napájí externě připojená tlaková lahev s vodíkem. Kromě palivového článku, který slouží jako zdroj energie, obsahuje také akumulátory pro vykrytí výkyvů ve spotřebě. Tím se odlišuje od většiny podobných zařízení momentálně dostupných na trhu.
Klasická žárovka evokuje pro lidské oko přirozenější světlo než například LED osvětlení nebo zářivka. Ty mají totiž proměnlivou intenzitu spektra, které je vzdálenější přirozenému slunečnímu světlu. I to je jeden z výsledků rozsáhlého testování více než padesátky světelných zdrojů, do kterého se pustili vědci z brněnské techniky…
Americkým fyzikům, kteří pracují na detektoru LIGO, se podařilo už potřetí zaregistrovat gravitační vlny. Vznikly spojením dvou černých děr o hmotnosti 31 a 19 Sluncí ve vzdálenosti tří miliard světelných let od Země. Podle vědců jde o první případ, kdy by spin jedné ze spojujících se děr mohl mít opačný směr, než je orbitální rotace černé díry.
Doba ledová: byly horské ledovce v Jizerských horách? Území České republiky bylo během čtvrtohor součástí převážně nezaledněné oblasti mezi pevninským ledovcem na severu a rozsáhle zaledněnými Alpami na jihu.
Nová technika pro analýzu malých molekul RNA. MicroRNA představují třídu nekódujících RNA, které hrají klíčovou roli v post-transkripční regulaci genové exprese.
Ve vesmíru existují dvě oddělené skupiny exoplanet. Vypadá to, že ve vesmíru je hodně planet s poloměrem okolo 1,3 Země a okolo 2,4 Země.
Evoluční smysl sexu a model loterie. Kdo se rozmnožuje asexuálně, je jako hráč, který má mnoho losů se stejným číslem. (Přinášíme úryvek ze známé knihy o evoluční biologii Červená královna.)
Mléč zelinný dokáže růst na polovině světa. Jaké jsou celosvětově nejrozšířenější druhy rostlin? Známe je i od nás?
Nový implantát ze slitiny titanu, hliníku a vanadu. Šetrnější postup při implantaci náhrady meziobratlové ploténky, rychlejší úleva od bolesti a spolehlivější kostní zhojení slibuje vynález olomouckého neurochirurga…
Pavel Houser
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: