abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 18:11 | IT novinky

    Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 15:22 | Komunita

    V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 15:00 | Nová verze

    Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 12:22 | Pozvánky

    Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.

    jose17 | Komentářů: 0
    včera 04:44 | IT novinky

    Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 15
    19.5. 23:22 | Zajímavý software

    Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    19.5. 22:22 | Zajímavý software

    V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    19.5. 13:11 | Zajímavý článek

    Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    19.5. 12:44 | Nová verze

    Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    19.5. 12:33 | Nová verze

    Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Jaký je váš oblíbený skriptovací jazyk?
     (60%)
     (23%)
     (9%)
     (2%)
     (0%)
     (0%)
     (6%)
    Celkem 47 hlasů
     Komentářů: 5, poslední včera 20:57
    Rozcestník

    Týden na ScienceMag.cz: Algoritmy pro balení

    19. 4. 2017 | Redakce | Různé | 3406×

    Oxid uhelnatý jako palivo vytvářené sluneční energií. Porušení zákona zachování energie a zrychlující se rozpínání vesmíru. Procesory pro umělou inteligenci. Chemie berkelia, editování RNA, exploze hvězd a exoplanety.

    Konkurence pro solární články: Grafen vytváří oxid uhelnatý

    Reakce, která přemění oxid uhličitý na uhelnatý, by mohla sloužit k zachytávání sluneční energie. Následně by se CO spaloval zase na CO2. Vše by fungovalo nezávisle na fotočláncích – čistě jako chemický proces.

    Kosmologická konstanta a porušení zákona zachování energie

    Porušení zákona zachování energie by však mohlo vyřešit největší fyzikální hádanku současnosti – proč se rozpínání vesmíru zrychluje. Podle nové hypotézy může mít temná energie při účinném vysávání energie z rozpínajícího se vesmíru podobu Einsteinovy kosmologické konstanty. Pokud by se ukázalo, že je nová myšlenka pravdivá, neznamená to, že by se měly zákony zachování energie zahodit. Změny hodnoty kosmologické konstanty by mohly ukazovat na daleko abstraktnější a složitější druh zákonů zachování.

    Algoritmy pro balení jsou překvapivě složité

    Zkusme třeba následující úlohu. Do krabic o objemu 10 jednotek máme co nejhospodárněji zabalit 25 různých balíčků, jejichž objemy jsou (ve stejných jednotkách – řekněme kusech knih) tyto: 6, 6, 5, 5, 5, 5, 4, 3, 2, 2, 3, 7, 6, 5, 4, 3, 2, 2, 4, 4, 5, 8, 2, 7, 1.

    IPU: Procesory pro umělou inteligenci

    Britská firma Graphcore přichází s myšlenkou, že v reakci na trend umělé inteligence a strojového učení vznikne zcela nový typ procesoru: Intelligent Processing Unit (IPU). Grafické procesory mají být pro většinu aplikací umělé inteligence nehospodárné, protože tyto aplikace nevyžadují velkou přesnost aritmetických výpočtů.

    Hlavonožci kouzlí s RNA, dokáží měnit kódovaný protein

    Technicky jde o záměnu adeninu (adenosinu) za inosin, co z toho ale vyplývá pro hlavonožce nebo obecné chápání evoluce? Je tím nějak zpochybněn centrální princip molekulární biologie o jednosměrném přepisu informace? A může to souviset s velkou inteligencí chobotnic?

    Krátce

    Chemie berkelia: dokázáno oxidační číslo IV. Berkelium je jediný transuranový prvek, u kterého byl předpovězen výskyt oxidačních stavů jak +III, tak +IV v roztoku, avšak dokázat výskyt ve stavu +IV se dlouho nedařilo.

    V Olomouci vznikly nové odrůdy ostropestřce. Ostropestřec na regeneraci jater užívají např. lidé, kteří si rádi přihnou.

    Vývoj HIV vakcíny na bázi nanočástic. Cílem je vyselektovat co nejefektivnější HIV syntetický peptid a jeho nosič.

    Fomalhaut b: Existuje slavná exoplaneta, nebo si z nás dělá legraci neutronová hvězda? Fomalhaut b je pravděpodobně jednou z nejslavnějších exoplanet, kterou pozorujeme přímo.

    Omega-3 mastné kyseliny z mikrořas. Evropská unie i USA již schválily potravinářské oleje s přídavkem řasových PUFA (funkční potravina).

    Exploze mohou provázet i vznik hvězd. Nejen výbuch supernovy může přinést působivý kosmický ohňostroj.

    Pavel Houser

           

    Hodnocení: -

    zatím nehodnoceno
            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    19.4.2017 11:04 jdsulin2
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Týden na ScienceMag.cz: Algoritmy pro balení
    A ja cekal, ze se podle algoritmu naucim balit holky :)
    19.4.2017 13:20 fe
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Týden na ScienceMag.cz: Algoritmy pro balení
    …tak na to je potřeba ještě daleko složitější algoritmus než na balení krabic ;-)
    19.4.2017 16:28 VM
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Týden na ScienceMag.cz: Algoritmy pro balení
    Asymptoticky složitější to nebude, když i balení krabic je NP-úplné. Ledaže by nešlo polynomiálně zjistit, zda jsi tu holku sbalil nebo ne :-)
    19.4.2017 19:25 pavel houser
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Týden na ScienceMag.cz: Algoritmy pro balení
    vidite, a ja to takhle ani nemyslel. nicmene tezko rict, nakolik ty problemy maji spolecne prvky. dejme tomu pro muze se dvema divkami kolem krku bude take slozitejsi ziskat treti (exponencialne slozitejsi?), nebo naopak uz jednoussi? pro druhou odpoved zase hovori mnohe modely evolucni biologie (at se libi potomci). a nakonec prunikem obou problemu je snad i baleni zen do krabic, viz film Helena v krabici, z nehoz tedy znam pouze nazev a anotaci. ale nic, nekdy se slovni hricky zkratka objevuji i nezamyslene...
    Bedňa avatar 23.4.2017 03:02 Bedňa | skóre: 34 | blog: Žumpa | Horňany
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Týden na ScienceMag.cz: Algoritmy pro balení
    Ono to je až primitívne jednoduché, na YT je hromada návodov. Až narazíš na videá z ktorých sa ti spravý zle, nejak nechcem znižovať inteligenciu žien, ale proste som to musel vypnúť.

    Ako povedal jeden známy vedec. Celý život študujeme rozdiely medzi ženami a mužni, len Európska Únia tvrdí že neexistujú.
    KERNEL ULTRAS video channel >>>
    paul2no avatar 23.4.2017 16:13 paul2no | skóre: 16 | blog: Paulovo doupě | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Týden na ScienceMag.cz: Algoritmy pro balení
    Na to asi (bohužel) žádný algoritmus neexistuje.
    Pravda, láska a elektrická trakce zvítězí nad lží, nenávistí a trakcí motorovou.
    20.4.2017 09:54 HonzaRez | skóre: 19 | blog: Jsou_mezi_nami
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Týden na ScienceMag.cz: Algoritmy pro balení
    Zabalit holku do krabice je úplně totéž jako balit jiné zboží, jenom je nutné udělat do krabice otvory na dýchání a zajitit, aby se obsah krabice nemohl pohybovat. No a až si ji dovezeš do sklepa, pak už je další postup jasný...
    http://bandzone.cz/_90972
    20.4.2017 12:30 salam
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Týden na ScienceMag.cz: Algoritmy pro balení
    Jak sbalit holku? Je to tak jednoduché!
    Grunt avatar 20.4.2017 12:47 Grunt | skóre: 23 | blog: Expresivní zabručení | Lanžhot
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Týden na ScienceMag.cz: Algoritmy pro balení
    Kupodivu mě při pročítání tématu napadlo úplně to samé akorát místo kufru mě napadl sud (a přehrada ;-)). Asi bych se měl jít nechat léčit :-D
    Na co 64-bitů když to jde i s jedním? | 80.78.148.5 | Hack (for) free or Die Hard!
    20.4.2017 21:16 kralyk z abclinuxu | skóre: 29 | blog:
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Týden na ScienceMag.cz: Algoritmy pro balení
    Že algoritmy pro balení krabiček do krabic jsou složité mi vůbec překvapivé nepřijde - zní mi to jako varianta problému exact cover, což je celkem notorický příklad NP-kompletního problému. Tady je na tohle téma docela pěkný článek.
    Grunt avatar 20.4.2017 21:25 Grunt | skóre: 23 | blog: Expresivní zabručení | Lanžhot
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Týden na ScienceMag.cz: Algoritmy pro balení
    Konkrétně jde o třírozměrnou verzi CS-problému, konkrétně o baťůžkářův problém, jestli se nemýlím.
    Na co 64-bitů když to jde i s jedním? | 80.78.148.5 | Hack (for) free or Die Hard!
    24.4.2017 03:37 nevzditelna ruka
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Týden na ScienceMag.cz: Algoritmy pro balení
    Kazdopadne vo vsetkych medziludskych vztahoch platia trhove mechanizmy ako ponuka, dopyt (nabidka, poptavka) takze poznatky z ekonomie sa daju aplikovat aj v laske. Ekonomia je (narozdiel od pavied ako psychologia alebo sociologia) skutocna spolocenska veda.
    27.4.2017 20:14 ekonom
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Týden na ScienceMag.cz: Algoritmy pro balení
    Ano, ekonomie dodává naprosto přesné vzorce, které se mění s časem.

    Problémem jsou jen ty vstupy, kde se pracuje s psychologií masy. :-)

    Založit nové vláknoNahoru

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.