Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Milník: přes 5 000 exoplanet. Neutronové hvězdy mohou fungovat jako detektory temné hmoty. Spinové sklo z jodidu chromitého může zvýšit operační paměť počítačů. Uhlík z kávové sedliny jako povlak elektrod. Dusíkem obohacený grafen předčí v superkondenzátorech grafit. Česko staví svůj desátý jaderný reaktor. Sonda Solar Orbiter se přiblížila ke Slunci.
I když o podstatě nebo dokonce samotné existenci temné hmoty nevíme nic, studie uvádí, že temná hmota dokáže projít světelným rokem olova, aniž by její částice byly zastaveny a zachyceny. Ne tak ale v případě husté neutronové hvězdy. Co by se pak stalo, respektive jak takové události zaznamenáme?
Atomy s antihmotou, respektive hybridní hmota, co to vůbec je? Jedná se o objekty kombinující v sobě částice a antičástice. Hybridní atom helia, který zkoumali v CERNu v rámci projektu ASACUSA, má v obalu namísto jednoho elektronu stejně tak záporně nabitý antiproton. Pokud tuhle věc navíc ponoříme do supratekutého helia, bude podle nového zjištění nečekaně reagovat na posvícení laserem…
Jedná se o výsledek intenzivního 30letého úsilí. Kulaté číslo bylo dosaženo koncem března, kdy do archivu exoplanet NASA přibyla nejnovější várka 65 exoplanet. Archiv zaznamenává pouze exoplanety, jejichž objevy byly publikovány v recenzovaných vědeckých pracích a potvrzeny pomocí více detekčních metod nebo analytických technik.
Chemici zkusili kávovou sedlinu poprvé použít jako povrch elektrod. A to ne ledajakých. Jednalo se o speciální elektrody pro citlivá neurochemická měření koncentrací různých neurostransmiterů, potenciálně součást zařízení monitorujících nebo i řídicích činnost mozku. Logr byl již dřív použit k výrobě porézních uhlíkových superkondenzátorů pro ukládání energie…
Vědci zjistili, že při určitém tlaku a teplotě se krystal choval velmi neobvykle. Zatímco při tlaku do 22 gigapascalů se tento 2D materiál choval jako feromagnet, při tlaku nad 30 gigapascalů jako antiferomagnet. Ovšem v rozmezí tlaku od 22 do 30 gigapascalů a při nízké teplotě začal vykazovat exotické vlastnosti spojované s tzv. spinovým sklem.
Chladný život je delší. Přesněji řečeno, tělesná teplota má představovat významný faktor ovlivňující délku života, a to i sama o sobě, bez souvislosti s intenzitou metabolismu.
Amygdala je schopna přesných předpovědí. V amygdale je zřejmě nějak zakódován nejen typ odměny, její velikost a pravděpodobnost, že se jí podaří získat, ale také její hodnota.
Mikrogliové buňky: spojenec v boji s Alzheimerovou chorobou, nebo naopak? Na jednu stranu se zdá, že nedostatek mikroglií přispívá k hromadění amyloidních plaků, které jsou charakteristickým znakem Alzheimerovy choroby…
Mars má spoustu vody uzavřenou v jílech. Vědci došli k závěru, že smektit bohatý na železo může vznikat až 30 km pod povrchem Marsu, tedy mnohem hlouběji, než se dosud předpokládalo. Jinak řečeno, smektit je stabilní a udrží v sobě vodu až do teploty okolo 600 °C.
Současnost a budoucnost dubových lesů. V současné době je dub díky značné míře tolerance vůči vysokým teplotám a suchu společně se schopností akceptovat široké spektrum dalších stanovištních podmínek naopak považován za jednu z nejperspektivnějších dřevin v lesích ČR (úryvek z knihy Kolektiv autorů: Český a moravský les).
Homo sapiens oproti neandrtálcům lépe snáší oxidační stres. Neandertálský protein vytvářel (vytváří) při své činnosti, tj. při detoxikaci/rozkladu peroxidu vodíku, více reaktivních kyslíkových radikálů.
Renesance antabusu: mohl by zachraňovat zrak. Vědci zjistili, že lék, který se dříve masově používal k odvykání od alkoholu, pomáhá zlepšovat zrak při degeneraci sítnice.
Zdrojem antihmoty mohou být i pulsary. Na Zemi dopadá relativně velké množství pozitronů. Pokud předpokládáme, že ve vesmíru, nebo alespoň v naší části vesmíru, antihmota vzniká pouze radioaktivním rozpadem některých jader a tvorbou párů částice-antičástice z energie, pak je přicházející antihmoty víc, než by mělo.
Dusíkem obohacený grafen předčí v superkondenzátorech grafit. Cílem je nejen neustále zvyšovat kapacitu baterií, ale hledat i jiné účinné způsoby pro ukládání elektrické energie, které nejsou založené na lithiu…
Česko staví svůj desátý jaderný reaktor. Fakulta jaderná a fyzikálně inženýrská ČVUT v Praze od Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) získala povolení k výstavbě jaderného reaktoru VR-2. Ten bude stát ve stejné reaktorové hale, kde už od roku 1990 fakulta provozuje školní reaktor VR-1 Vrabec.
Sonda Solar Orbiter se přiblížila ke Slunci. Došlo k prvnímu blízkému průletu sondy okolo Slunce v její vědecké fázi ve vzdálenosti 0.32 AU = 48 milionů km od Slunce. Sluneční aktivita přitom pomalu stoupá a sonda již naplno pracuje, takže se máme na co těšit.
S evolučním zmenšováním termitů to není zase tak jednoduché. Trend se vysvětloval tak, že velikost těla termitů koreluje se složitostí jejich společnosti. Menší hmyz znamená, že se do prostoru vejde více jedinců…
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: