abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 01:55 | Nová verze

    Byla vydána verze 3.6 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    dnes 00:33 | Komunita

    Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 15:33 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 8.8 multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem (DAW) Ardour. Přehled oprav, vylepšení a novinek v oficiálním oznámení.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 14:44 | Nová verze

    Byla vydána nová major verze 11.0.0 nástroje mitmproxy určeného pro vytváření interaktivních MITM proxy pro HTTP a HTTPS komunikaci. Přehled novinek v příspěvku na blogu. Vypíchnuta je plná podpora HTTP/3 a vylepšená podpora DNS.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 05:11 | Nová verze

    Richard Hughes na svém blogu představil nejnovější major verzi 2.0.0 nástroje fwupd umožňujícího aktualizovat firmware zařízení na počítačích s Linuxem. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. Přehled podporovaných zařízení, nejnovějších firmwarů a zapojených výrobců na stránkách LVFS (Linux Vendor Firmware Service).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    4.10. 15:44 | Zajímavý software

    Počítačová hra Kvark (Steam) od studia Perun Creative dospěla do verze 1.0 (𝕏). Běží také na Linuxu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    4.10. 15:22 | Nová verze

    Byla vydána (𝕏) zářijová aktualizace aneb nová verze 1.94 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.94 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    4.10. 11:22 | Pozvánky

    O víkendu 5. a 6. října se koná ne-konference jOpenSpace. Pokud si chcete kouzlo živých přednášek vychutnat společně s námi, sledujte live streamy: sobota a neděle. Začínáme lehce po 9 hodině ranní. Zpracované záznamy jsou obvykle k dispozici do 14 dní na našem YouTube kanále.

    Zdenek H. | Komentářů: 0
    4.10. 11:11 | Humor

    Hodiny s unixovým časem dnes odbily 20 000 dnů. Unixový čas je počet sekund uplynulých od půlnoci 1. ledna 1970. Dnes ve 02:00 to bylo 1 728 000 000 sekund, tj. 20 000 dnů.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    4.10. 05:00 | IT novinky

    Notebook NitroPad V56 od společnosti Nitrokey byl oficiálně certifikován pro Qubes OS verze 4. Qubes OS (Wikipedie) je svobodný a otevřený operační systém zaměřený na bezpečnost desktopu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 8
    Rozcestník

    Týden na ScienceMag.cz: Baterie s křemíkovou anodou

    26. 11. 2021 | Redakce | Různé | 2380×

    Sigma-díry ukazují zvláštní chování elektrického náboje v atomech. Kde se ve vesmíru bere zlato nebo uran. Most z 3D tiskárny unese 300násobek vlastní hmotnosti. Obří koule čpavku. Kolísání magnetického pole a archeologické datování. COVID-19 a věk, COVID-19 a antidepresiva, COVID-19 a onkologie.

    Další nadějná baterie kombinuje křemíkovou anodu a pevný elektrolyt

    Výzkumníci navrhli a otestovali kombinaci křemíkové anody a pevného elektrolytu. Pevný elektrolyt se v tomto uspořádání zatím nejčastěji kombinoval s anodou z lithia. I zde se dařilo dosáhnout vyšší hustoty uložené energie, platilo se za to ale pomalým nabíjením a vyšší teplotou během nabíjení (60 ºC nebo i více), což množství aplikací omezovalo. S křemíkovou elektrodou tyto nevýhody odpadají a vysoká energetická hustota zůstává.

    Objevena černá díra ukrytá ve hvězdokupě mimo naši Galaxii

    Pomocí dalekohledu ESO/VLT astronomové objevili malou černou díru, kterou prozradil pohyb jejího hvězdného souputníka. Tuto detekční metodu použili vědci k odhalení černé díry hvězdné hmotnosti ležící mimo Mléčnou dráhu vůbec poprvé. Postup bude klíčový při pátrání po skrytých černých dírách v naší Galaxii i mimo ni a mohl by pomoci odhalit, jak tyto záhadné objety vznikají a vyvíjejí se.

    Čeští vědci nahlédli dovnitř atomu a pozorovali nerovnoměrné rozložení elektronového náboje

    Na existenci jevu zvaného sigma-díra dosud nepřímo ukazovaly rentgenové struktury krystalů s halogenovou vazbou. Pozorování subatomární struktury bylo až dosud mimo rozlišovací schopnosti přímých zobrazovacích metod a zdálo se, že to tak i zůstane. Čeští vědci však nyní představili metodu, s jejíž pomocí jako první na světě pozorovali nerovnoměrné rozložení elektronového náboje kolem atomu halogenu a byli tak schopni potvrdit existenci jevu, který byl teoreticky předpovězen, ale nebyl přímo pozorován.

    Zlato a uran mohly vznikat u černých děr

    Odkud se ve vesmíru berou nejtěžší prvky, jako je zlato nebo uran? Těžké prvky obecně vznikají termonukleárními reakcemi v extrémních astrofyzikálních podmínkách. A konkrétněji? Nová studie tvrdí, že syntéza ultratěžkých prvků je typická pro určité černé díry („hvězdné“ hmotnosti, nikoliv třeba obří monstra v centrech galaxií). K syntézám přitom dochází v obíhajících akrečních discích.

    Krátce

    Nejpevnější stavební materiál: Most z 3D tiskárny unese 300násobek vlastní hmotnosti. Výzkumníci z Oak Ridge National Laboratory navrhli nový kompozit na bázi křemičitého písku, který se hodí pro aditivní výrobu 3D tiskem, konkrétně technikou nastřikování pojiva (binder jett printing).

    Rané galaxie fungovaly jinak. Až dosud jsme předpokládali, že velmi staré galaxie měly obsahovat velké množství chladného plynného vodíku. Z něho vznikají hvězdy, tudíž v raných galaxiích by měla probíhat rychlá hvězdotvorba.

    Překvapení: Lidé nad 50 let měli proti COVID-19 více protilátek. Studie provedená v Kanadě vedla k trochu podivným výsledkům.

    Třetí genetický zdroj současných Japonců. Do Japonska přicházelo nové obyvatelstvo i v období Kofun ve 3.-7. stol. n. l., kdy se již formoval jednotný japonský stát.

    V atmosféře Uranu a Neptunu se tvoří obří koule čpavku. Objev učiněný sondou Juno na oběžné dráze Jupiteru nyní možná vyřešil dlouholetou záhadu týkající se Uranu a Neptunu – totiž kde se schovává amoniak.

    Kolísání magnetického pole dává archeologům novou metodu datování. Plus navíc by nás tyto informace mohly uklidnit při obavách z toho, jak je dnes magnetické pole relativně slabé.

    Milníky medicíny: Tkáňové štěpy. Italský chirurg Gaspare Tagliacozzi v roce 1597 napsal: Sestavujeme, rekonstruujeme a vytváříme celé nové části obličeje, které příroda dala a které osud vzal. (úryvek z knihy Clifford A. Pickover: Kniha o medicíně. Od šamanů k robotické chirurgii. 250 milníků v historii lékařství)

    Nanomembrána z Liberce bude chránit české sportovce na ZOH v Pekingu. Nanomembrána bude v bundě a kalhotech, na hlavě budou mít čeští reprezentanti čepici raškovku druhé generace.

    Zpochybnili teorii o jediném tvůrci eposu Beowulf. Hrdinský epos Beowulf, nejvýznamnější dílo staroanglické literatury, zřejmě nenapsal pouze jeden autor, jak se dosud někteří vědci domnívali.

    Astrofotografie měsíce: IFN v souhvězdí Andromedy. Souhvězdí Andromedy je pravděpodobně jednou z nejčastěji fotografovaných oblastí naší noční oblohy.

    Slušné číslo: pivo lze kvasit i vinnými kvasinkami. Na rozdíl od běžných pivovarských kmenů nedokážou vinné kvasinky zkvašovat maltózu, hlavní cukr pivovarské mladiny… (nové nealkoholické pivo z Matfyzu)

    Unikátní zlatý poklad z doby stěhování národů z Rakovnicka Na zlaté přezce se jedná o dosud nejstarší užití českého granátu v historii šperkařství vůbec.

    Onkologičtí pacienti se bez třetí dávky vakcíny proti COVID-19 neobejdou. Cílem akademické klinické studie CoVigi je hodnocení bezpečnosti vakcín.

    Potvrzeno: Antidepresiva snižují riziko úmrtí na COVID-19. Rozsáhlá analýza zdravotních záznamů z USA potvrdila, že lidé užívající inhibitory zpětného vychytávání serotoninu, zejména fluoxetin, měli výrazně nižší pravděpodobnost smrti.

    Pavel Houser

           

    Hodnocení: -

    zatím nehodnoceno
            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.