abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 17:00 | IT novinky

    Společnost AMD na veletrhu Computex 2024 představila (YouTube) mimo jiné nové série procesorů pro desktopy AMD Ryzen 9000 a notebooky AMD Ryzen AI 300.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 16:22 | Nová verze

    OpenCV (Open Source Computer Vision, Wikipedie), tj. open source multiplatformní knihovna pro zpracování obrazu a počítačové vidění, byla vydána ve verzi 4.10.0 . Přehled novinek v ChangeLogu. Vypíchnout lze Wayland backend pro Linux.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 14:00 | Zajímavý software

    Národní superpočítačové centrum IT4Innovations s partnery projektu EVEREST vydalo sadu open source vývojových nástrojů EVEREST SDK pro jednodušší nasazení aplikací na heterogenních vysoce výkonných cloudových infrastrukturách, zejména pro prostředí nabízející akceleraci pomocí FPGA.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 13:22 | IT novinky

    Společnost Valve aktualizovala přehled o hardwarovém a softwarovém vybavení uživatelů služby Steam. Podíl uživatelů Linuxu aktuálně činí 2,32 %. Nejčastěji používané linuxové distribuce jsou Arch Linux, Ubuntu, Linux Mint a Manjaro Linux. Při výběru jenom Linuxu vede SteamOS Holo s 45,34 %. Procesor AMD používá 75,04 % hráčů na Linuxu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    včera 11:33 | Pozvánky

    Blíží se léto, chladiče topí, tranzistory se přehřívají, novinářům pomalu docházejí témata a nastává klasická okurková sezóna. Je tomu tak i mezi bastlíři? Na to se podíváme na Virtuální Bastlírně! Tentokrát se strahováci podívají na zoubek velmi slibně vypadajícímu open-source EDM projektu - ne, nejde o taneční hudbu, ale o elektroobrábění. Ukáží taky, jak vypadá starší cykloradar zevnitř nebo jak se testuje odolnost iPhonů.

    … více »
    bkralik | Komentářů: 0
    včera 11:22 | Humor

    CEO Microsoftu Satya Nadella odstoupil z představenstva Starbucks [CNBC, SEC].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    2.6. 16:22 | Upozornění

    Společnosti Ticketmaster byla odcizena databáze s osobními údaji (jméno, adresa, telefonní číslo a část platebních údajů) 560 miliónů zákazníku. Za odcizením stojí skupina ShinyHunters a za nezveřejnění této databáze požaduje 500 tisíc dolarů [BBC].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 20
    31.5. 23:55 | Nová verze

    Byla vydána nová stabilní verze 24.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Uakari. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    31.5. 17:33 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 1.48.0 sady nástrojů pro správu síťových připojení NetworkManager. Novinkám se v příspěvku na blogu NetworkManageru věnuje Fernando F. Mancera. Mimo jiné se v nastavení místo mac-address-blacklist nově používá mac-address-denylist.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 32
    31.5. 17:11 | Komunita

    Před 25 lety, 31. května 1999, započal vývoj grafického editoru Krita (Wikipedie). Tenkrát ještě pod názvem KImageShop a později pod názvem Krayon.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 9
    Rozcestník

    Týden na ScienceMag.cz: Bifenylenová síť konkuruje grafenu

    4. 6. 2021 | Redakce | Různé | 1683×

    Další 2D uhlík, tentokrát s vlastnostmi kovu. Vlákna temné hmoty propojují galaxie. Krystal vzniká v mnoha krocích. Superzářivý světelný zdroj na bázi 2D polovodičů. Skok ve výzkumu házení žabek. Hrátky s hypnózou, i o prvočíslech. Proč se v bohatých zemích zastavuje růst populace.

    Bifenylenová síť: je to 2D uhlík, ale není to grafen

    V zajímavé 2D síti se střídají osmiúhelníky, šestiúhelníky a čtverce. Nově připravená modifikace uhlíku byla označena jako bifenylen, respektive bifenylenová síť. Bifenylen se od grafenu podstatně liší svými elektrickými vlastnostmi. Úzké pruhy sítě, široké pouze 21 atomů, se chovají jako kov. Stabilních forem 2D uhlíku by mohla existovat celá řada. Všechny přitom mají s grafenovými šestiúhelníky společné to, že každý atom uhlíku se váže vždy na 3 sousedy.

    Mapa temné hmoty ukazuje mosty mezi galaxiemi

    Mezinárodní tým nyní došel k nové mapě distribuce temné hmoty s pomocí strojového učení. Zajímavé je, co se stane, když tuto mapu položíme na mapu běžné hmoty. Zčásti se překrývají, ale temná hmota jakoby přemosťuje jednotlivé galaxie, vytváří mezi nimi vlákna. Model nazvaný Illustris-TNG využil data z katalogu galaxií Cosmicflow-3. Tento katalog obsahuje komplexní údaje o distribuci hmoty a pohybech více než 17 tisíc galaxií v blízkosti Mléčné dráhy, až do vzdálenosti 200 megaparseků.

    Jak se rodí krystal: přelévání mezi řádem a chaosem

    Krystal z kapalné fáze vzniká nukleací. Tento proces si ale můžeme představovat různě, zjednodušeně jako prosté rozšiřování krystalizačního jádra atom po atomu. Jenže některá pozorování spíše naznačovala složitější proces, kdy se nejprve vytvoří speciální vysokoenergetická struktura a až z ní pak finální krystal jakoby najednou. Nový výzkum provedený v Lawrence Berkeley National Laboratory ukazuje, že proces je nejspíš ještě komplikovanější.

    Sestrojili superzářivý světelný zdroj na bázi 2D polovodičů

    V navrženém konceptu se superzářivý zdroj nespoléhá jako konvenční laser na velkou populaci fotonů v laserové dutině, ale na synchronizovanou emisi fotonů v opticky vybuzeném 2D materiálu. Konkrétně superzářivost vzniká zářivou relaxací vybuzených párů elektron–díra (tzv. excitony) ve dvou atomárně tenkých vrstvách 2D polovodiče (WSe2) oddělených několika vrstvami nitridu boru.

    Anizotropní magnetorezistence v novém světle

    Anizotropní magnetorezistence (AMR) je elektrický jev, při kterém dochází ke změně rezistence (odporu) magnetického materiálu při manipulaci s jeho magnetizací, například pomocí vnějšího magnetického pole. Výše elektrického odporu se přitom mění s úhlem, který svírá směr proudu a magnetizace kovu: pokud se proud šíří rovnoběžně s magnetizací, je odpor větší, než když se šíří kolmo na ni.

    Krátce

    Neutronové hvězdy mohou být větší. A jak to souvisí s jádrem olova…

    Proč nenacházíme exoplanety o velikosti mezi Neptunem a Zemí. Přesněji řečeno, příslušná mezera se má týkat exoplanet s poloměrem mezi 1,4 a 2 Zeměmi, s minimem křivky mezi 1,6-1,8.

    Skok ve výzkumu žabek. Zdánlivé hříčce věnují vědci pozornost po delší dobu. S výzkumem začali překvapivě kvůli hydroplánům, které jsou při přistání na vodě vystaveny podobným silám.

    Hrátky s hypnózou: rozumně znějící výmysly. Vysvětloval jsem například hypnotizovanému člověku, co je to prvočíslo. Když jsem se přesvědčil, že je vše jasné, uvedl jsem osobu do hypnózy a požádal jsem, aby řekla libovolné pěticiferné prvočíslo. (úryvek z knihy Andrzej Dragan: Kvantechismus aneb Klec na lidi)

    V genomu planých ječmenů je DNA prosa. Způsob přenosu DNA není znám, ale jedná se zřejmě o tzv. horizontální přenos.

    V půdě chybí zinek a selen, oba prvky přitom chrání imunitu. V české krajině chybí zinek a selen, což se následně projevuje v potravinovém řetězci.

    Globální vegetační změny se zrychlují poslední 4 000 let. Ekologové mají často sklon si myslet, že drastičtější změny ve vegetaci začaly v poslední době…

    RNA aptamer RBM-007: nový způsob léčby achondroplazie. Achondroplázie je genetická forma trpasličího vzrůstu, výška v dospělosti u postižených touto nemocí je průměrně 125 cm.

    Je evoluce předvídatelná? Záleží na měřítku. Dá se předvídat, pomocí kterých genů se organismy vypořádají se změnami prostředí? Jak se geneticky přizpůsobí ke změnám klimatu, znečištění přírody nebo k novým patogenům?

    V Evropě mohou začít klinické testy nové léčby Huntingtonovy choroby. Liběchovská miniprasata představují zcela unikátní model pro výzkum Huntingtonovy choroby.

    Proč se v bohatých zemích zastavuje růst populace? V dostatečně rozvinutých zemích se v posledních zhruba 70 letech zdravotní stav obyvatel zlepšil natolik, že se lidé vrátili k pomalé strategii … Čím zdravější člověk je, tím slabší pociťuje sexuální touhu.

    10. června nastane částečné zatmění Slunce. Maximum nastane ve 12:39, kdy Měsíc bude zakrývat zhruba jednu pětinu slunečního disku.

    Pavel Houser

           

    Hodnocení: -

    zatím nehodnoceno
            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.