V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Co je to tzv. druhý zvuk? Můžeme kosmickou loď pohánět paprskem vysílaným ze Země? Další Tabbyina hvězda? Může vodopád vzniknout činností samotné řeky? Geomagnetické bouře, budoucnost robotizovaného zemědělství a promoce s robotem.
Činidlo má podobnou strukturu jako chapadla mořské sasanky, která se skládají z jádra a pláště a která živočich používá k chytání kořisti. Nový koagulant má organické jádro a anorganický plášť. Z nanotechnologií si potom vědci vypůjčili metodu samosestavování.
Kontroverzní. I tak by se dala popsat situace, která nastane 22. března 2019 v 10 hodin v Betlémské kapli. Na jedné straně se představí přes šest set let stará historie prezentovaná převratným učením Husovým v prostředí kaple. Na straně druhé stane špičková technologie 21. století v podobě humanoidního robota Pepper. Robot bude mít přibližně 30 vteřin na to, aby předal diplom absolventovi, podal si s ním ruku a poblahopřál mu.
A zemědělci jako programátoři a datoví vědci? Máme téhle prognóze věřit? Požadavky na udržitelnost, vysoké náklady na lidskou sílu, nutnost šetřit vodou nebo třeba i degradace půdy, to vše prý povede k tomu, že zemědělství ve vyspělém světě farmář plně přenechá autonomním strojům a monitorujícím dronům.
Plášť kosmické lodě, povrch se speciálním nanovzorem, by prý umožňoval bez paliva dosahovat relativistických rychlostí. Díky speciálnímu nanopovrchu by příliš nezáleželo na tom, jak přesně se paprsek do objektu trefí, stále ho bude tlačit žádaným směrem (namísto toho, aby ho dejme tomu chaoticky roztočil).
Podivný jev, tzv. druhý zvuk, byl pozorován v grafitu. Při tomto procesu teplo z horkého předmětu odteče najednou v podobě vlny, asi jako kdyby se horká plotna najednou ochladila na teplotu místnosti. Označení jevu se odvozuje od toho, že tepelná vlna se pohybuje poblíž horkého materiálu téměř rychlostí zvuku a má mít podobné matematické charakteristiky.
Nová databáze DNA představuje vzorky ze starodávných lidských populací. Vzorky mitochondriální DNA staré 2–30 000 let nyní katalogizuje nová specializovaná veřejně přístupná databáze.
Je EPIC 204376071 další Tabbyina hvězda? Červený trpaslík na den téměř zmizel z nebe.
Obří geomagnetické bouře zase tolik nehrozí. Jak je pravděpodobné, že naše elektrické systémy zasáhne obdoba známé obří sluneční bouře z roku 1859, tzv. Carringtonovy události?
Vodopády mohou vznikat i „samy“. Tedy ne že by se dosud předpokládalo, že vodopády vytvářejí mimozemšťané nebo inteligentní designér, ale nemá jít primárně o dílo samotného vodního toku.
Jak vzniká iont H3+. Nejrozšířenějším atomem ve vesmíru je vodík a jeho molekula H2, složitější látky i obyčejná voda nicméně vznikají především reakcí kationtu H3+.
Proti nádorům tantalem. Protinádorovou aktivitu organokovových komplexů tantalu výzkumníci ověřili na 4 lidských nádorových liniích.
Limonen chrání rajčata před škůdci. Pěstujeme-li rajčata společně s měsíčkem lékařským, chráníme je tím před nepříjemnými molicemi.
Kosti dokážou to, co kůže a krev. Krátce po narození získávají některé embryonální chondrocyty v růstových zónách kostí charakter kmenových buněk.
Zachrání malé reaktory systémy dálkového vytápění? O malé jaderné reaktory se zajímají nejen země, které potřebují zaopatřit energií odlehlé oblasti nebo odsolovat ve velkém mořskou vodu.
Pavel Houser
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: