Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Co je to tzv. druhý zvuk? Můžeme kosmickou loď pohánět paprskem vysílaným ze Země? Další Tabbyina hvězda? Může vodopád vzniknout činností samotné řeky? Geomagnetické bouře, budoucnost robotizovaného zemědělství a promoce s robotem.
Činidlo má podobnou strukturu jako chapadla mořské sasanky, která se skládají z jádra a pláště a která živočich používá k chytání kořisti. Nový koagulant má organické jádro a anorganický plášť. Z nanotechnologií si potom vědci vypůjčili metodu samosestavování.
Kontroverzní. I tak by se dala popsat situace, která nastane 22. března 2019 v 10 hodin v Betlémské kapli. Na jedné straně se představí přes šest set let stará historie prezentovaná převratným učením Husovým v prostředí kaple. Na straně druhé stane špičková technologie 21. století v podobě humanoidního robota Pepper. Robot bude mít přibližně 30 vteřin na to, aby předal diplom absolventovi, podal si s ním ruku a poblahopřál mu.
A zemědělci jako programátoři a datoví vědci? Máme téhle prognóze věřit? Požadavky na udržitelnost, vysoké náklady na lidskou sílu, nutnost šetřit vodou nebo třeba i degradace půdy, to vše prý povede k tomu, že zemědělství ve vyspělém světě farmář plně přenechá autonomním strojům a monitorujícím dronům.
Plášť kosmické lodě, povrch se speciálním nanovzorem, by prý umožňoval bez paliva dosahovat relativistických rychlostí. Díky speciálnímu nanopovrchu by příliš nezáleželo na tom, jak přesně se paprsek do objektu trefí, stále ho bude tlačit žádaným směrem (namísto toho, aby ho dejme tomu chaoticky roztočil).
Podivný jev, tzv. druhý zvuk, byl pozorován v grafitu. Při tomto procesu teplo z horkého předmětu odteče najednou v podobě vlny, asi jako kdyby se horká plotna najednou ochladila na teplotu místnosti. Označení jevu se odvozuje od toho, že tepelná vlna se pohybuje poblíž horkého materiálu téměř rychlostí zvuku a má mít podobné matematické charakteristiky.
Nová databáze DNA představuje vzorky ze starodávných lidských populací. Vzorky mitochondriální DNA staré 2–30 000 let nyní katalogizuje nová specializovaná veřejně přístupná databáze.
Je EPIC 204376071 další Tabbyina hvězda? Červený trpaslík na den téměř zmizel z nebe.
Obří geomagnetické bouře zase tolik nehrozí. Jak je pravděpodobné, že naše elektrické systémy zasáhne obdoba známé obří sluneční bouře z roku 1859, tzv. Carringtonovy události?
Vodopády mohou vznikat i „samy“. Tedy ne že by se dosud předpokládalo, že vodopády vytvářejí mimozemšťané nebo inteligentní designér, ale nemá jít primárně o dílo samotného vodního toku.
Jak vzniká iont H3+. Nejrozšířenějším atomem ve vesmíru je vodík a jeho molekula H2, složitější látky i obyčejná voda nicméně vznikají především reakcí kationtu H3+.
Proti nádorům tantalem. Protinádorovou aktivitu organokovových komplexů tantalu výzkumníci ověřili na 4 lidských nádorových liniích.
Limonen chrání rajčata před škůdci. Pěstujeme-li rajčata společně s měsíčkem lékařským, chráníme je tím před nepříjemnými molicemi.
Kosti dokážou to, co kůže a krev. Krátce po narození získávají některé embryonální chondrocyty v růstových zónách kostí charakter kmenových buněk.
Zachrání malé reaktory systémy dálkového vytápění? O malé jaderné reaktory se zajímají nejen země, které potřebují zaopatřit energií odlehlé oblasti nebo odsolovat ve velkém mořskou vodu.
Pavel Houser
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: