abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 01:22 | Nová verze Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 00:55 | Zajímavý projekt

    PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.

    vlk | Komentářů: 0
    včera 19:44 | Nová verze

    Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 17:33 | Nová verze

    Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 05:33 | Komunita

    Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 13
    včera 03:55 | Komunita

    sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    6.5. 22:11 | Nasazení Linuxu

    Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    6.5. 13:22 | IT novinky

    Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    6.5. 04:55 | Nová verze

    Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    6.5. 00:33 | Komunita

    Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 32
    Jaký filesystém primárně používáte?
     (57%)
     (1%)
     (8%)
     (22%)
     (4%)
     (2%)
     (3%)
     (1%)
     (1%)
     (3%)
    Celkem 549 hlasů
     Komentářů: 25, poslední včera 20:12
    Rozcestník

    Týden na ScienceMag.cz: Budoucnost baterií

    28. 12. 2017 | Redakce | Různé | 1904×

    Skutečně musí cena lithia růst? Kapalné střely. Počítačové vidění v MATLABu. Virtuální mikroskop. Big data v geologii – prý to zatím nikdo pořádně nezkusil. Tabbyina hvězda – záhada pokračuje. Antabusem na rakovinu. Dějiny válek, Tunguský meteorit…

    Lithium nemá do budoucna nic jisté

    Viz známá Simonova sázka: ceny libovolných 5 komodit vybraných protistranou budou spíše klesat než růst. Zásoby lithia jsou opravdu omezené, jenže právě kvůli tomu a ceně tohoto kovu se masivně investuje do dalších technologií; nadějné se zdají být např. baterie sodíkové nebo hořčíkové, které by jinak fungovaly na obdobných principech jako Li-Ion, ale projektů běží celá řada (sodíková Na-Ion baterie by měla zřejmě na jednotku hmotnosti menší kapacitu, ale rozdíl v ceně to může snadno převážit).

    Kapky rychlejší než střela

    Kapky tekutiny nebo objekty z měkké pevné látky je možné katapultovat dvakrát rychleji než tuhé projektily. Tento „super pohon“ je důsledkem přidané hybnosti, která pochází z deformací v podobě natahování a smršťování. Nový objev slibuje praktické aplikace v mnoha oborech od balistiky až po bioinženýrství.

    Počítačové vidění v MATLABu

    Počítačové vidění využívá obrazu a videa k detekci, klasifikaci a sledování objektů nebo událostí za účelem pochopení reálné situace. MATLAB jako jazyk a platforma pro technické výpočty nabízí množství funkcí, které můžete v této oblasti využít. Zpracování obrazu v MATLABu můžeme rozdělit do dvou kategorií – klasické zpracování obrazu a počítačové vidění.

    Virtuální mikroskop ukáže vazbu léčiv s receptory

    Průlom v práci s biologickými databázemi. Nový software z Brna funguje jako virtuální mikroskop, jehož pomocí lze zkoumat molekuly či jejich soubory jako celek. Software s názvem LiteMol suite dokáže zaostřit i na detaily a studovat například, jak se léčiva váží na receptory nebo ukázat atom železa v hemoglobinu.

    Hledání nerostných ložisek pouze od počítače

    V tuto chvíli už geologové a prospektoři údajně mají k dispozici dostatek „velkých dat“ (co se kde našlo, jaké minerály se mohou doprovázet/vyskytovat nedaleko od sebe s jakou pravděpodobností), z nichž lze odvodit i to, jak spolu umístění jednotlivých ložisek koresponduje – např. pomocí strojového učení naučit síť pravidla. I když je takový postup nasnadě, prý ho v geologii ještě kupodivu nikdo pořádně nevyzkoušel.

    Krátce

    Enzym nitrogenáza umí produkovat i vodík. Nitrogenázu využívají některé bakterie pro fixaci dusíku za pokojové teploty.

    Tabbyina hvězda a záhadné poklesy jasnosti. Tabbyina hvězda (KIC 8462852) se trochu vytratila z médií, ale to neznamená, že dění okolo nejzáhadnější hvězdy v Galaxii utichlo.

    Počátky domestikace obilnin aspoň o 10 000 let starší Lidé sbírali obilniny dávno předtím, než je někdy kolem roku 9 000 př. n. l. začali na Blízkém východě i pěstovat.

    Produktivní a neproduktivní války: kočovníci a střelný prach. Barbaři vrací úder. Kontrarevoluce ve vojenství. Od velkých říší k násilnému středověku. (úryvek z knihy: Ian Morris: K čemu je dobrá válka?)

    Svědectví stromů o Tunguském meteoritu. 30. června 1908 došlo v oblasti centrální Sibiře v dnešním Krasnojarském kraji ke katastrofě apokalyptických rozměrů…

    Antabus by mohl fungovat proti rakovině. Disulfiram je za přispění mědi metabolizován na jinou látku, která se akumuluje v nádorových buňkách.

    Odlehčená verze chytrého hasičského obleku smartPRO2. Systém mj. měří teplotu na povrchu i uvnitř oděvu a při překročení limitů upozorní hasiče.

    Pavel Houser

           

    Hodnocení: -

    zatím nehodnoceno
            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.