abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 13:22 | Komunita

    Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    18.7. 14:00 | Zajímavý článek

    Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    18.7. 12:00 | Nová verze

    V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    17.7. 18:44 | Zajímavý článek

    Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    17.7. 16:11 | Nová verze

    Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    17.7. 15:55 | Komunita

    Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    16.7. 21:22 | IT novinky

    Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 19
    16.7. 16:22 | IT novinky

    Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 26
    16.7. 15:33 | Upozornění

    Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapyAI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.

    bindiff | Komentářů: 8
    16.7. 13:33 | Bezpečnostní upozornění

    Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 6
    Kolik tabů máte standardně otevřeno ve web prohlížeči?
     (15%)
     (15%)
     (8%)
     (0%)
     (0%)
     (8%)
     (0%)
     (54%)
    Celkem 13 hlasů
     Komentářů: 3, poslední včera 17:26
    Rozcestník
    Štítky: není přiřazen žádný štítek

    Týden na ScienceMag.cz: Čeští vědci vynalezli elektrolyt, který řeší současné problémy baterií

    16.5. | Redakce | Různé | 3133×

    Schůzky, to je celá věda. Zviditelnili teorii relativity: rychlé objekty vypadají pootočeně. Eviden dodá nový slovenský superpočítač Perun. Alternativní verze černých děr: obejdou se bez singularity nebo i bez horizontu. V extrémních podmínkách teplo mezi materiály neproudí, ale na rozhraní se odráží.

    Schůzky, to je celá věda

    Dostat víc lidí v jeden čas na jedno místo (alespoň on-line), to samozřejmě nemusí být jen tak. Jaká matematika tuto situaci popisuje? Výzkumníci použili matematické modelování k výpočtu pravděpodobnosti úspěšného naplánování schůzky na základě několika faktorů: počtu účastníků, počtu možných časů schůzky a počtu (podílu) případů, kdy každý účastník není k dispozici.

    Zviditelnili teorii relativity: rychlé objekty vypadají pootočeně

    Jeden zajímavý důsledek teorie relativity dosud pozorován nebyl – takzvaný Terrell-Penroseův jev. V roce 1959 fyzikové James Terrell a Roger Penrose (nositel Nobelovy ceny za rok 2020) nezávisle na sobě dospěli k závěru, že rychle se pohybující objekty by se měly jevit jako pootočené. Tento efekt však nebyl dosud nikdy prokázán…

    Alternativní verze černých děr: obejdou se bez singularity nebo i bez horizontu

    Byly diskutovány tři hlavní modely černých děr: standardní černá díra předpovězená klasickou obecnou relativitou se singularitou i horizontem událostí; tzv. regulární černá díra, tj. model, který singularitu eliminuje, ale horizont zachovává; a imitace černé díry, která reprodukuje její vnější znaky, ale nemá ani singularitu, ani horizont událostí.

    Čeští vědci vynalezli elektrolyt, který řeší současné problémy baterií

    Dvouiontové baterie na rozdíl od běžných jednoiontových lithium iontových baterií využívají pro ukládání energie dva různé ionty z elektrolytu. To principiálně umožňuje dosažení vyššího napětí a energetické hustoty. Své řešení jednoho z klíčových omezení dvouiontových baterií – rychlého vyčerpání aktivních iontů na rozhraní elektrod – vědci nazvali elektrolyt se suspendovanými částicemi soli.

    Eviden dodá nový slovenský superpočítač Perun

    Společnost Eviden, která je součástí skupiny Atos, dodá Slovenské akademii věd nový energeticky úsporný superpočítač Perun. Půjde o komplexní řešení, které bude zahrnovat hardware, software a technickou podporu. Perun s výkonem 14,5 PFLOP/s – tedy 14,5 milionu miliard operací za sekundu Superpočítačový systém bude dodán s vlastním modulárním datovým centrem.

    Krátce

    Ven na souš. Předek ježur žil ve vodě. Ptakopysk žije ve vodě, ježura je suchozemská. Co jejich poslední společný předek? No, u savců (jakkoliv toto jsou hodně divní savci) bychom si tipli, že posun k životu ve vodě je druhotný.

    V blízkosti Sluneční soustavy nečekaně objevili dosud neviditelný velký molekulární mrak. Mezinárodní tým vědců objevil potenciálně hvězdotvorný oblak, který je jednou z největších jednotlivých struktur na obloze a nachází se navíc kousek od nás. Proč jsme ho pak dosud neznali?

    V extrémních podmínkách teplo mezi materiály neproudí, ale na rozhraní se odráží. Nová studie poprvé ukazuje, jak se teplo přenáší – nebo spíše nepřenáší – mezi materiály ve stavu plazmatu s vysokou hustotou energie. Očekává se, že tato práce umožní lépe pochopit experimenty s inerciální fúzní reakcí.

    Minulost, budoucnost a směřování k rovnováze. Počáteční nerovnováha minulosti je důvodem, proč současnost nese stopy minulosti. Vznik jakékoli stopy není ničím jiným než mezikrokem k následující rovnováze. (úryvek z knihy Carlo Rovelli: Bílé díry. Uvnitř horizontu)

    Z vojenských cvičišť přírodní ráje. Řízené projíždění vozidel po bývalých vojenských výcvikových prostorech významně přispívá k ochraně ohrožených druhů napříč různými skupinami organismů.

    Jak umělá inteligence a cloud pomáhají v boji proti Parkinsonově nemoci. Hluboká mozková stimulace elektricky stimuluje vybrané oblasti mozku k léčbě neurologických poruch pohybu. Využití umělé inteligence a cloudu může tuto léčebnou metodu zpřístupnit většímu počtu nemocných.

    Olomoučtí fyzici mění pravidla buněčného zobrazování. Metoda umožňuje zachytit vnitřní struktury buněk s rozlišením 250 nanometrů a fázovou přesností lepší než 2 nanometry. Dokáže tedy zachytit změnu optické dráhy odpovídající velikosti několika molekul.

    Strava v těhotenství ovlivňuje strukturu mozku a jazykové schopnosti potomků v dospělosti. Klíčovou roli přitom hraje tzv. index zánětlivosti stravy, který vyjadřuje, do jaké míry je strava protizánětlivá nebo naopak podporuje zánětlivé procesy v těle.

    Experiment METRO navržený českými vědci zamíří na ISS. Řízení přenosu plynů v mikrogravitaci pro efektivní dlouhodobý provoz vesmírných fotobioreaktorů. Ty by po otestování mohly v budoucnu zajistit astronautům nepřetržitou výrobu kyslíku a potravin z oxidu uhličitého a vody.

    Astrofoto měsíce: Simeis 147- Spaghetti nebula. Původní hvězda, o které toho ovšem mnoho nevíme, nám uvnitř mlhoviny zanechala rychle rotující neutronovou hvězdu, známou jako pulsar PSR J0538+2817 se silnou rádiovou emisí.

    Sonda z dob studené války se vrací na Zemi. Sonda Kosmos 482 byla součástí sovětského programu Venera, jehož cílem bylo vyslání automatických sond k planetě Venuši. Start proběhl 31. března 1972 z kosmodromu Bajkonur…

           

    Hodnocení: -

    zatím nehodnoceno
            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.