Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
Různé scénáře pro budoucí umělou inteligenci. Jak by měla vypadat taková, která nahradí člověka? Pohyb hmoty kolem černé díry, květina vs. elipsa. Magnony a Mahanovy excitony. Skepse k autonomním autům. Koronavirus a psi.
Vědci zkusili nechat neuronové sítě analyzovat mozkové signály 4 žen trpících epilepsií. Všechny měly pro sledování stavu implantované elektrody v mozku, dostaly za úkol vyslovit zadanou větu a neuronová síť se pokoušela odečítané signály přiřadit jednotlivým slovům. Každá věta byla vždy vyslovena dvakrát – jednou pro výcvik sítě, podruhé pro ověření. V nejlepším případě se chybovost dostala na pouhá 3 %. Jenže – proč už podobných oznámení bylo tolik i v minulosti?
Pozorování provedená dalekohledem ESO/VLT poprvé prokázala, že hvězda obíhající kolem superhmotné černé díry v centru naší Galaxie se pohybuje přesně tak, jak předpovídá Einsteinova obecná teorie relativity. Po mnoha obězích dráha hvězdy opíše v prostoru tvar připomínající květinu, nikoliv jednoduchou elipsu, jak říká Newtonova teorie gravitace.
Tři možné scénáře budoucí umělé inteligence. Společný je jim zánik lidstva. Koneckonců si lidé už zvykli na myšlenku, že my i všichni, které známe, tu jednoho dne nebudeme. Jediný rozdíl spočívá v tom, že naši nástupci budou odlišní. (Úryvek z knihy Max Tegmark: Život 3.0. Člověk v éře umělé inteligence)
Excitony jsou kvazičástice vyskytující se v polovodičích, kombinace elektronu a díry. Pohyb excitonu odpovídá přenosu energie bez toho, aby se přenášel elektrický náboj nebo klidová hmotnost (v tomto se exciton podobá fotonu, excitony mají také úzký vztah k optickým vlastnostem polovodičů/optoelektronickým aplikacím).
Jev pozorovaný ve 2D magnetech, který se až dosud považoval za následek mechanického chvění atomové mřížky, je ve skutečnosti způsoben spinovými vlnami (magnony). Přitom samotný objev 2D magnetů je relativně nedávného data, ještě před několika lety se předpokládalo, že při ztenčení materiálu pod určitou hranici zmizí i feromagnetismus.
Ještě loni to vypadalo, že první plně autonomní auta, označovaná stupněm 5 (SAE5), budou na trhu velmi brzy. Čím dál víc ale přibývá automobilek i špičkových odborníků, kteří dávají najevo, že tato očekávání jsou přehnaná.
Těžší izotopy železa unikají z jádra Země. Asi 2 900 km pod povrchem se nachází hranice mezi zemským pláštěm a jádrem a na tomto rozhraní se podle všeho odehrávají podivné věci.
Objeven nejenergičtější proud z kvasaru. Některé výtrysky z kvasarů mají i dostatek energie na to, aby svou galaxii „zametaly“.
Čím je cítit durian? Ethioninem. Durian, tropický strom, respektive jeho stejnojmenný plod, je v jihovýchodní Asii oblíbený i přes svůj pronikavý nahnilý zápach…
Nová ozonová díra nad Arktidou. Nezvyklé atmosférické podmínky včetně nezvykle nízkých teplot ve stratosféře vedly k poklesu úrovně ozonu.
Impaktní krátery pod ledem Grónska. Na naší planetě je známo asi 200 prokázaných impaktních kráterů – tedy takových, které vznikly dopadem cizího tělesa na povrch Země.
Receptor PXR nadějným cílem pro léčbu zánětlivých střevních onemocněních. Účinná léčba zánětlivých střevních onemocnění, jako je Crohnova choroba či ulcerózní kolitida.
Boj proti bakteriím pomocí antimikrobiálních peptidů. Antimikrobiální peptidy jsou součástí přirozené imunitní schopnosti mnoha různých organismů.
V lesích mizí vzácné druhy rostlin, možná kvůli dusíku. V opadavých lesích Evropy jsou vzácnější druhy rostlin vytlačovány těmi hojnějšími.
Testy na koronavirus i z povrchů nebo z vody. Nový senzor by měl přítomnost viru odhalit nejen v tělních tekutinách, ale i v jiných vzorcích, jako jsou stěry z různých povrchů nebo voda.
Fyzikální ústav AV ČR zahajuje spolu s desítkou českých firem sériovou výrobu ochranných masek. Oproti prozatímní produkci na 3D tiskárnách se ale budou klíčové díly vyrábět ne desítky minut, ale desítky sekund.
Evoluce SARS-CoV-2: Koronaviry, CPG, ZAP a psi. Je SARS-CoV-2 původně „střevní chřipkou“ nejen netopýrů, ale i psů? Tahle studie má určitě potenciál vzbudit emoce. Přes jaký druh přeskočil původně netopýří virus na člověka. Kandidátem vedle luskounů, hadů či promyk prý mohou být i toulaví psi. A trochu polemiky se závěry studie.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: