Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Může souviset zemětřesení a kosmické záření? Těžba ve vesmíru. Víceplanetární systémy u dvojhvězd. Maso z nesmrtelných kmenových buněk. Světelný sloup a světelná sauna: LED na depresi.
Kosmické záření k nám přichází ze Slunce a z dalekého vesmíru. Myšlenka, že by Slunce, resp. toto záření mohly vyvolávat zemětřesení, vypadá nesmyslně. A také základní logika je přesně opačná. Proudy v tekutém jádru Země vytvářejí a svými změnami ovlivňují magnetické pole Země – a právě toto pole odklání elektricky nabité částice primárního kosmického záření. Pokud by tedy velká zemětřesení byla spojena s poruchami v proudech, které pohánějí zemské dynamo, související změnu magnetického pole bychom zaznamenali i detektorech záření.
Jako cirkumbinární označujeme exoplanety obíhající kolem dvou hvězd. Vědci z University of Birmingham a dalších institucí nyní oznámili, že objevili druhou planetu v takovém systému – a jde o objev dost výjimečný, protože až dosud jsme znali pouze jediný víceplanetární systém u dvojhvězdy.
Vynést na oběžnou dráhu Země dva mikrosatelity, které jsou vybavené pokročilými technologiemi pro hledání zdrojů surovin ve vesmíru. To je cíl kosmické mise SLAVIA, která úspěšně dokončila přípravnou fázi ověřující její celkové technologické řešení. Svůj let do vesmíru by měla odstartovat v roce 2027. Přípravu mise zaštítila Evropská kosmická agentura (ESA).
Sluneční příliv: Další studie tvrdí, že délka pozemského dne se měnila podivně. Délka pozemského dne byla před miliardami let kratší, protože Měsíc byl blíže k Zemi, uvádějí učebnice. Nová studie ale došla k závěru, že tyto změny nebyly vůbec plynulé.
Před moderními eukaryoty zřejmě existoval ztracený protosterolový svět. Eukaryotické buňky vznikly někdy před 2 miliardami let. Nové studie se pokoušejí tento období mezi tímto datem a prvními známými mnohobuněčnými faunami lépe pochopit na základě fosilního záznamu metabolitů.
NASA: Průhlednost raného vesmíru způsobily galaxie. Analýza nových pozorování z Vesmírného dalekohledu Jamese Webba vede k závěru, že galaxie existující asi 900 milionů let po velkém třesku vydávaly tolik světla, aby zahřály a ionizovaly plyn ve svém okolí, což způsobilo jeho zprůhlednění.
Předchůdkyně Hedvábné cesty a její počátky. Od 2. tisíciletí před naším letopočtem byl do Číny dovážen nefrit a jadeit z dolů v oblasti Jarkandu a Chotanu. Ve starověkém Egyptě byly nalezeny zbytky pravděpodobně čínského hedvábí z roku 1070 před n. l. (úryvek z knihy Vladimír Liščák: Putování po Hedvábné cestě).
Další nápad, jak kvasinky mohou ušetřit chmel. Projekt si neklade za cíl chmelení zcela odbourat, ale spíše omezit spotřebu nebo dodat speciální chuti bez nutnosti využívat speciální (drahé) chmele.
Protinádorovou buněčnou terapii CAR T lze doplnit útokem na cévy nádoru. Při léčbě pevných nádorů terapie CAR T zatím příliš úspěšná není. Hlavní příčinou je to, že tyto buňky zasahují nádor pouze na povrchu…
Exoplaneta TRAPPIST-1 c nebude druhou Venuší. Přestože TRAPPIST-1 c má zhruba stejnou velikost a hmotnost jako Venuše a přijímá stejné množství záření od své hvězdy, zdá se, že nemá stejně hustou atmosféru oxidu uhličitého. Co z toho vyplývá pro exobiologii?
Maso z nesmrtelných kmenových buněk? Biotechnologicky vyráběné maso se prozatím potýká s řadou překážek, hlavně s cenou. Možné zlevnění výroby by mohlo být spojeno s využitím kmenových buněk, které předtím projdou speciální úpravou.
Stromy si dokážou upravit prostředí v půdě, aby přežily. Zatímco fyziologie jedlí byla velmi negativně ovlivněna kyselými dešti, buk si dokázal udržet optimální fyziologické fungování.
S prevencí a léčbou deprese pomůže technologie LED. Využít LED pro prevenci a podporu léčby pacientů s některými typy depresí si dal za cíl tým českých odborníků. Výsledkem bude série pomůcek, světelná sauna, přenosný světelný kufr a světelný sloup.
Astrofotografie měsíce: Polární záře na Islandu. Vzhledem k rostoucí sluneční aktivitě, jejímž doprovodným jevem na Zemi jsou právě i polární záře, můžeme se jich dočkat v dohledné době i v našich zeměpisných šířkách.
Objevili unikátní protein uvnitř prvoka, má vztah ke vzniku symbiózy. Ukázalo se, že bez proteinu TMP18e bakterie sice zůstala uvnitř buňky, ale vzdálila se od jádra. Celý proces dělení by tak bez proteinu nefungoval a nové buňky by nejspíš neměly žádnou bakterii.
Nový model pro analýzu zemětřesení umožní i předvídání. V budoucnu bude možné vytvářet fyzikálně podložené realistické scénáře zemětřesení, které budou specificky simulovány pro danou oblast pomocí superpočítačů.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: