Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Technologie, která měla konkurovat tranzistorům. Superpočítač Anselm končí. Psi preferují sever. Vyhubil dinosaury asteroid, nebo kometa? Slované na Moravě používali germánské runy. Farfarout, nejvzdálenější objekt Sluneční soustavy.
Již před několika lety se podařilo dosáhnout tzv. indukované a časově omezené supravodivosti pomocí intenzivního laserového pulzu. Tento stav ovšem nebyl stabilní a udržel se pouze v řádu pikosekund. Taková supravodivost byla sotva k nějakému praktickému využití a navíc šla velmi obtížně i dále zkoumat. Na Max Planck Society nyní trvání indukované supravodivosti dokázali prodloužit až o 4 řády. Supravodivost vyvolali konkrétně u molekul K3C60 odvozené od známého fullerenu – „kopacího míče“.
Je to více než sedm let, kdy byl do provozu uveden úplně první superpočítač v národním superpočítačovém centru IT4Innovations v Ostravě. Superpočítač Anselm od společnosti Atos byl spuštěn v roce 2013 a od té doby byla jeho výpočetní kapacita k dispozici českým i zahraničním vědcům. Za dobu svého provozu na něm bylo spuštěno více než 2,6 miliónů výpočetních úloh v rámci 725 výzkumných projektů například z oblasti materiálových věd, výpočetní chemie, biověd či inženýrství.
Ověřilo se, že otáčení psa vedle individuální pravo-levé stranové preference (tzv. laterality) skutečně ovlivňuje také magnetické pole. Psi měli možnost volit mezi dvěma miskami s pamlsky, umístěnými v úhlu 90°od sebe. Přitom se ukázalo, že jinak vyhraněná směrová preference psa je narušena v případě, že pes volí mezi miskou umístěnou na sever a jinou, která je od něj na východ nebo na západ. Sever přitahuje.
Princip kryotronu navrhl Dudley Buck z MITu již v roce 1956 a zamýšlel ho přímo jako funkční základ tehdejších počítačů, konkurenci vakuových elektronek a tranzistorů. Kryotrony mají podobu stočeného supravodivého drátku kolem drátku rovného. Supravodivost zde není jen funkcí teploty, ale i magnetického pole. Pokud vinutím žádný proud neprochází, je rovný prvek vodivý. Proud ve vynutí vyvolá magnetické pole a to zase vyvolá odpor u rovného drátu, vše tedy funguje jako jednoduchý přepínač.
Korále předešly Kolumba. Deset modrých skleněných korálků o velikosti borůvek vyrobených v Benátkách bylo objeveno v tundře na Aljašce v předkolumbovských nalezištích. Korálky musely urazit přes 15 000 km…
50 let od první srážky protonů na kruhovém urychlovači v CERNu. ISR za 13 let svého provozu vyšlapal cestu budoucím urychlovačům.
Klíč k záhadě? Slavná Tabbyina hvězda je zřejmě dvojhvězdou.Už šest let si vědci lámou hlavu nad záhadou hvězdy KIC 8462852. Kosmický dalekohled Kepler našel u hvězdy poklesy jasnosti, které jsou různě hluboké a nepravidelné.
Start mise Psyche je opět o krok blíže. Psyche, tvořená hlavně železem a niklem, mohla být středem dávné planety, která nějak přišla o své svrchní vrstvy.
Chuťové receptory máme v žaludku, střevě i plicích. Mohlo by se zdát, že ve střevě je na ochutnávání potravy už trochu pozdě, ale ve skutečnosti i tam sehrávají chuťové receptory velmi důležitou úlohu. (úryvek z knihy Jaroslav Petr: Desatero smyslů: Jak lidé a zvířata vnímají okolní svět)
Nález nejstaršího písma u Slovanů. Není to hlaholice, ale nápis ve starogermánských runách. Přelomový objev archeologů ukazuje, že Slované již před zavedením hlaholice přišli do kontaktu s runami, které mohli používat např. k počítání nebo k věštění.
Výzkum umožní oddělit poškozené spermie od zdravých. Pokud do vzorku přidáme magnetické nanočástice, poškozené spermie lze magnetem ze vzorku odstranit a pro asistovanou reprodukci použít pouze zdravé.
Klíšťata přenášejí nejen boreliózu a encefalitidu. Výskyt čtyř méně známých klíšťových infekcí, které mohou u osob s oslabenou imunitou ohrozit jejich zdraví, či dokonce život, zmapoval v tuzemsku tým odborníků…
Život mohl vznikat ve směsích RNA i DNA. Na počátku života prý mohly stát chimerické řetězce – jedno z vláken v podobě RNA, druhé jako DNA.
Farfarout, nejvzdálenější objekt Sluneční soustavy. Dohlédneme stále dále. Sedna, Farout, Farfarout… Nejvzdálenější známé těleso Sluneční soustavy zřejmě „vystřelil“ Neptun.
Má dinosaury na svědomí kometa, nebo asteroid? Dosud převažuje názor, že se jednalo o asteroid. Podle nové studie mělo jít ale naopak o kometu s dlouhou oběžnou dráhou, kterou Jupiter vystřelil blíže ke Slunci. Zde se vlivem slapových sil rozpadla na několik kusů a jeden z nich se pak střetl se Zemí.
Laser L3-HAPLS dosáhl provozního výkonu 0.5 PW na opakovací frekvenci 3.3 Hz. Laserový systém L3-HAPLS představuje novou generaci laserových systémů čerpaných diodami.
Slovensko dalo svetu nový minerál – dobšináit. Dobšináit je nový člen roselitovej skupiny nerastov s dominantným zastúpením vápnika.
Pavel Houser
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: