Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Rozdíly neutrin a antineutrin. Zlomky elektrického náboje. Elektřina z vlhkosti vzduchu. Exotické koule v 7D. Vznik černé díry bez supernovy. Chaos bez atraktorů a disipativních systémů. Nejchytřejší ptáci. Co je to přílivový ocas?
Ačkoliv náboj elektronu se zdá být nedělitelný, v topologických izolátorech dává smysl mluvit i o elektrických nábojích s velikostí jedné čtvrtiny nebo dvou třetin elektronu. Teoretické modely naznačují, že zlomkové náboje by přímo mohly identifikovat novou třídu exotických materiálů, tzv. topologické izolátory vyššího řádu.
Kombinace polovodiče a feromagnetismu umožní výrobu tranzistorů, které budou současně spintronické – dokáží tedy rychleji zpracovávat informace, více jich uložit a s menší spotřebou energie. Taková zařízení mohou přinést větší pokrok než snaha o další miniaturizaci stávajících součástek.
Nový výzkum opět oprašuje myšlenku, že rozdílné vlastnosti neutrin a antineutrin mohou vysvětlit, proč ve známém vesmíru převládá hmota nad antihmotou. Vědci tvrdí, že odhalili rozdíl v chování mionových neutrin a minonových antineutrin – mionová neutrina se na neutrina elektronová přeměňují oproti odpovídajícím antineutrinům s větší pravděpodobností. Výsledky jsou samozřejmě předběžné (a obecně přijaty určitě hned tak nebudou).
Nápadů na výrobu elektřiny dnes existuje nepřeberně. V případě deště se např. uvažovalo o využití mechanické energie kapek vody. Colin Price, Hadas Saaroni a Judi Lax z Tel Aviv University si využití vzdušné vlhkosti představují jinak. Již Michael Faraday si povšiml, že kapičky vody mohou elektricky nabíjet povrchy kovů. To, že některé kovy mohou ve vlhkém vzduchu spontánně vytvářet elektrický náboj, potvrdily i další studie.
Fyzika vysokých hustot energie zkoumá chování atomů a molekul za extrémních teplot a tlaků, jaké existují např. uvnitř hvězd. Autoři nového výzkumu nyní na základě výpočtů předpověděli dva nové typy chování, které se jinak ve světě kolem nás neprojevují.
Astronomové objevili hvězdného hada – netypický přílivový ocas v Orionu. Slapové jevy existují i na úrovni galaxií. Dvě galaxie obíhající kolem sebe mohou vytvářet tzv. přílivové ocasy, když gravitační síly vytahují hmotu do prostoru mezi galaxiemi.
Mohou černé díry vznikat i bez exploze supernovy? Zdá se, že některé těžké hvězdy se mohou do podoby černé díry zhroutit zcela tiše. Vysvětlují se tím možná případy záhadných zmizeních hvězd z oblohy.
Podivné koule v 7D. Trocha matematických tajů: některé ze sedmidimenzionálních exotických koulí připouštějí i nezáporné zakřivení.
Od tyrannosaura k vráně. Jak přišli ptáci k velkým mozkům. Šampiony jsou krkavcovití a papoušci, ale nezapomínejme na sovy a datly.
Mezinárodní kosmická stanice a globální monitoring blesků. K výbojům TGF dochází na počátku pulsní proudové fáze blesku, která následně vytvoří elfa.
Chaos bez atraktorů a disipativních systémů. Rušivý vliv třetí planety na vzájemné působení Slunce a druhé planety musí být dostatečně malý a za druhé nesmí být oběžné časy obou planet v jednoduchém poměru k sobě. (úryvek z knihy Miroslav Punčochář: Nedaleko nekonečna)
Výročí: První veřejná pitva v Praze. Jessenius se projevil jako dokonalý znalec anatomie…
Potvrzeno. Kyselina polymléčná je vhodným materiálem pro 3D tisk ochranných polomasek. Při vhodných parametrech tisku tento materiál nepropustí žádné částice aerosolu a jedná se tedy o plně funkční ochranu proti bakteriím i virům.
Astrofotografie měsíce: Přelet ISS přes Slunce. Mezinárodní kosmická stanice (ISS) se stala vlastně už běžnou součástí našeho života.
Transkraniální magnetická stimulace může mozku pomoci. Transkraniální magnetická stimulace indukuje v mozku proudy, které zvyšují aktivitu neuronů pod cívkou.
Pozdní jarní mrazy škodí zemědělství víc než jiná rizika spojená s podnebím. Teploty pod bodem mrazu na konci jara patří mezi nejkritičtější extrémní události pro lesy mírného pásma a tajgy.
Chystá se start rakety Vega s nosičem od brněnské firmy S.A.B. Aerospace. Speciální start vynese do vesmíru najednou 53 družic. Tímto počinem se radikálně mění celý obor dopravy družic do vesmíru.
Pavel Houser
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: