Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Těžký led má roztáhlejší mřížku než lehký, ale to je právě divné. Analogový počítač z mýdlových bublin. Nejpřesnější určení hmotnosti Higgsova bosonu. Nová teorie vysvětluje rychlý vznik velmi hmotných černých děr. Bludné planety bez hvězd.Těžký led má roztáhlejší mřížku než lehký, ale to je právě divné. Analogový počítač z mýdlových bublin. Nejpřesnější určení hmotnosti Higgsova bosonu. Nová teorie vysvětluje rychlý vznik velmi hmotných černých děr. Bludné planety bez hvězd.
Obecně je přitom problém optimálního balení různých předmětů velmi složitý. Spadá do kategorie NP-hard, kdy vůbec nemáme k dispozici v rozumném čase pracující algoritmus (nebo jinak, nemáme k dispozici algoritmus, který je schopen fungovat rozumně rychle při růstu velikosti vstupu). Problém je i najít dostatečně rychle nějaké řešení přibližné (nikoliv optimální, ale dost dobré). Problém má přitom řadu variant, v jiné třeba máme u předmětů zadané hmotnosti a u krabice nosnost.
Když v molekule pevné látky nahradíme lehčí izotop za těžší, stane se co? Nová látka bude mít logicky o maličko větší nebo stejný objem, ne? Člověk si to představí, že jádra trochu nabobtnají a elektrony buď zůstanou na svých původních místech, nebo se také o maličko posunou (ale jen opravdu o maličko, protože hustota látky se zvětší, těžká voda je těžká).
Nová studie vysvětluje, proč manóza funguje proti rakovině. Manóza se váže na bílkoviny, aby stabilizovala jejich strukturu a pomohla jim interagovat s jinými molekulami. A co to má společného se včelami?
Nejpřesnější určení hmotnosti Higgsova bosonu. Samotná hodnota hmotnosti ze Standardního modelu nijak neplyne, je třeba ji stanovit empiricky. Znalost tohoto parametru je ovšem klíčem k dalším teoretickým výpočtům a mj. má určovat také vlastnosti a stabilitu vakua v našem vesmíru.
Nová teorie vysvětluje rychlý vznik velmi hmotných černých děr. Webbův dalekohled v poslední době několikrát potvrdil existenci velmi hmotných černých děr už ve velmi raném vesmíru. Jak mohly černé díry v době méně než miliardu let po velkém třesku tak rychle narůst – do hmotnosti v miliardách Sluncí?
Vyluštili dosud neznámé písmo starověkých Kušánů. Kušánská říše existovala v 1.-4. století n. l. ve Střední Asii a severozápadní Indii. Kušáni (Jüe-č) byli původně indoevropským národem sídlícím až v dnešní západní Číně, mohli souviset s Tochary i Saky.
Moderní morová bakterie získala geny od původce cholery. Nejstarší nálezy původce moru, bakterie Yersinia pestis, pocházejí z lidských kostí starých asi 5 000 let. Samozřejmě ne všechny historické „mory“ musely být nutně způsobeny právě touto bakterií.
Nová analýza tvrdí, že indoevropské jazyky nevznikly ve stepi. Převažující názor dnes klade původ indoevropských jazyků do oblasti na sever a severovýchod od Černého moře, dává je do souvislosti především s jámovou kulturou pozdního eneolitu.
Bludné planety velikosti Země mají být v Mléčné dráze běžné. Výzkum vědců z NASA a japonské Osaka University naznačuje, že bludných, osamělých planet je mnohem více než těch, které obíhají kolem hvězd.
Analogový počítač z mýdlových bublin. Jedna z verzí známé úlohy obchodního cestujícího. Jak propojit několik měst sítí silnic tak, aby byla jejich délka co nejkratší? (úryvek z knihy: David Acheson: 1089 a další parádní čísla. Matematická dobrodružství)
Snímek odhaluje tajemství zrodu planet. Vůbec poprvé se podařilo detekovat shluky hmoty v okolí mladé hvězdy, u kterých existuje potenciál, že by se mohly stát obřími planetami.
Sedm zemí spojilo své síly na podporu výstavby Evropského slunečního dalekohledu. Evropský sluneční dalekohled se má stát největším slunečním dalekohledem, jaký kdy byl v Evropě postaven.
Podivný protein pomůže připravit antibiotika účinná proti rezistentním bakteriím. Podivný enzym, který pomůže při vývoji nových antibiotik, je podle vědců jedinečný, protože spojuje unikátní jednotky ojedinělým způsobem. Svou strukturou se vymyká jakémukoli známému proteinu.
Senzorické lehátko vylepší vyšetření magnetickou rezonancí. Vyšetření srdce magnetickou rezonancí je možné pouze tehdy, pokud je pacient v absolutním klidu a systém dokonce vyhledává i krátké okamžiky, kdy je v klidu i jeho srdce.
Hepatidida C napomáhá vzniku cukrovky. Chronická infekce virem hepatitidy C (HCV) není spojena pouze s drogovým prostředím. V České republice žije přibližně 40 000 infikovaných osob, které drogy nikdy neužívaly.
Láva z nové islandské sopky poskytne vzorky ke zkoumání dosud neprobádaných hlubin Země. Přibližně před dvěma týdny na islandském ostrově došlo k rozestupu dvou litosférických desek. Vznikla tak nová sopka s názvem Litli-Hrútur neboli Malý Beran.
Vrby z hor se chrání před sluncem, vrby z nížin zase bojují s hmyzem. Ve vysokých nadmořských výškách jsou si všechny druhy vrb chemicky podobné a produkují strukturně příbuzné látky…
Jak želvušky přežívají v extrémních podmínkách vesmíru. Vědci byli dlouho fascinováni želvuškami, mikroskopickými tvory schopnými odolávat extrémním podmínkám prostředí. Přežijí vysychání, odolají silnému mrazu i radiaci, a to nejen na Zemi, ale i ve vesmíru.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: