abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 14:22 | IT novinky

    Společnost Proton AG stojící za Proton Mailem a dalšími službami přidala do svého portfolia AI asistenta Lumo.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    dnes 12:22 | IT novinky

    Amazon koupil společnost Bee zaměřenou na nositelnou osobní AI aktuálně nabízející náramek Pioneer (YouTube) s mikrofony zaznamenávající vše kolem [𝕏, LinkedIn].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    dnes 04:33 | IT novinky

    Společnost Teufel nedávno představila svůj první open source Bluetooth reproduktor MYND.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    včera 20:00 | Nová verze

    Byla vydána verze 4.2 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 19:33 | IT novinky

    Anton Carniaux, právní zástupce Microsoft France, pod přísahou: Microsoft nemůže garantovat, že data z EU nepředá do USA bez EU souhlasu, musí dodržovat americké zákony.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 25
    včera 15:33 | Nová verze

    Byl vydán Mozilla Firefox 141.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Lokální AI umí uspořádat podobné panely do skupin. Firefox na Linuxu využívá méně paměti. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 141 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    21.7. 22:44 | Bezpečnostní upozornění

    NÚKIB upozorňuje na kritickou zranitelnost v SharePointu. Jedná se o kritickou zranitelnost typu RCE (remote code execution) – CVE-2025-53770, která umožňuje neautentizovaný vzdálený přístup a spuštění kódu, což může vést k úplnému převzetí kontroly nad serverem. Zranitelné verze jsou pouze on-premise verze a to konkrétně SharePoint Server 2016, 2019 a Subscription Edition. SharePoint Online (Microsoft 365) není touto zranitelností ohrožen.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    21.7. 21:00 | IT novinky

    Společnost Valve zpřísnila pravidla pro obsah, který je možné distribuovat ve službě Steam. Současně řadu her ze Steamu odstranila. V zásadách a pravidlech přibylo omezení 15: Obsah, který by mohl porušovat pravidla a normy stanovené zpracovateli plateb a souvisejícími sítěmi platebních karet a bankami nebo poskytovateli připojení k internetu. Sem spadají zejména určité druhy obsahu pouze pro dospělé.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    21.7. 13:33 | Komunita

    Dle analytics.usa.gov je za posledních 90 dnů 6,2 % přístupů k webových stránkám a aplikacím federální vlády Spojených států z Linuxu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    20.7. 17:44 | Zajímavý článek

    Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    Kolik tabů máte standardně otevřeno ve web prohlížeči?
     (27%)
     (24%)
     (3%)
     (7%)
     (4%)
     (2%)
     (3%)
     (29%)
    Celkem 90 hlasů
     Komentářů: 12, poslední dnes 16:25
    Rozcestník

    Týden na ScienceMag.cz: Elektrody mohou simulovat chuť

    20. 12. 2016 | Redakce | 2105×

    Technologie na jazyku v době vánočního obžerství. Pilulky pro lepší zážitek ze samořízených aut i aplikací virtuální reality. Jak do programů dostat „zdravý rozum“. GMO tabák zrychluje fotosyntézu. Qubity, Galileo, eSIM, temná hmota a děti tří rodičů.

    Elektrody na jazyku

    Ve virtuální realitě se dají vytvářet i chuťové vjemy. Když jazyk položíme na elektrody, podle dráždění takto prý lze navozovat dojem základních chutí (což se zařizuje např. různou teplotou dráždících bodů). A pulzy pouštěné do žvýkacích svalů zase simulují i kousání, respektive konzistenci určité potraviny. Ještě to nefunguje příliš spolehlivě, ale určitě by to našlo využití při různých dietách (namísto soli si líznout pár voltů apod.); po syntéze komplexnějších vjemů než jen základních chutí by takto bylo možné zkoušet také exotické potraviny.

    Po chytrých brýlích přijdou rukavice a boty

    10 spotřebitelských trendů pro rok 2017: AI a virtuální realita. Chytré brýle budou brzy následovány rukavicemi a botami. V rámci předpovědí technologického vývoje se kromě často zmiňovaných trendů (umělá inteligence, internet věcí, autonomní auta…) objevuje v této prognóze Ericssonu jedna zajímavost: Lidé prý očekávají, že samořízená auta zhorší zážitek z jízdy, takže se objeví i speciální pilulky proti nevolnosti v autech. Stejně tak možná budou na trhu tablety pro lepší snášení virtuální/rozšířené reality. (Poznámka: Jakkoliv to působí kuriózně, na základě určitých vlastních zážitků mi to přijde rozumné. Virtuální realita není jen otázka zábavy, ale má i další využití, kde bude potřeba snést i něčím nepříjemnou aplikaci. Nebo někoho napadne i kombinace pilulek a erotických aplikací VR?)

    Turingův test a smysl vět

    Modifikovaná verze Turingova testu vychází z toho, že konverzační robot má mít k dispozici informace o reálném světě, a získat tak „zdravý rozum“. Dokáže pak rozhodnout, co věta znamená, i když ze samotné gramatiky to poznat nejde. (Počítač se nevešel do kufru, protože byl příliš velký/malý. Co je podmětem vedlejší věty?) Jak je příslušný požadavek silný oproti klasickému Turingovu testu? A jak se liší od technik, které se již používají v automatických překladačích?

    Kvantový počítač vydrží déle

    Qubity mohou být stabilnější. Realizovány jsou spinem (celkem běžné), v nové podobě má příslušný atom od okolí izolovat elektromagnetické pole, které ruší okolní šum. Qubit tak vydrží 10krát déle. Co ovšem ono desetkrát déle znamená?

    Rostliny pomalu vypínají chlazení

    Jak zrychlit fotosyntézu? Rostliny rozptylují energii, aby se při plném slunečním příkonu neuvařily. Když přijde mrak, trvá poměrně dlouho tento systém vypnout. Přenesením genů huseníčku do tabáku lze reakční doby zkrátit, a zvýšit tak účinnost zachycování energie i fixace oxidu uhličitého. (Poznámka: Vlastně je s podivem, proč fotosyntézu v tomto ohledu už nějak podobně neoptimalizovala samotná selekce.)

    Temná hmota stále záhadná

    Různá měření dávají rozporné výsledky týkající se toho, jak je ve vesmíru rozložena temná hmota. Data ze sondy Planck a tzv. kosmický střih se vůbec neshodují, aktuální výsledky naznačují, že temná hmota je rozložena rovnoměrněji, tedy méně se shlukuje. Temná hmota hraje ústřední roli v současné kosmologii i v rozvoji fyziky, která jde za standardní model; navíc ani samotná její existence není přijímána bez výhrad a existují i konkurenční teorie.

    Krátce

    Galileo zítra začne poskytovat služby. Zítřkem se myslelo 15. 12., plně funkční by systém měl být v roce 2020.

    Velká Británie jako první na světě povoluje počít dítě s DNA tří dárců. Myslí se tím dodávka mitochondriální DNA z dalšího zdroje, je-li mtDNA matky nějak problematická. I když i tato metoda má své odpůrce, je celkem nekontroverzní.

    Firmy v ČR chtějí více investovat do výzkumu a vývoje. Jako velký problém se vnímá nejistota, jaké položky by při zpětné kontrole byly daňově uznatelné.

    IBM Watson: Umělá inteligence proti kybernetickému zločinu. Téměř 60 % odborníků na bezpečnost považuje kognitivní systémy za novou prioritu.

    Na konci neolitu zasáhlo sucho. Kolem roku 4000 př. n. l. ve střední Evropě ubývá dokladů lidské přítomnosti, přitom v té době byly zvládnuty nové technologie (vůz, oradlo, měď aj.). Jak tehdejší lidé žili?

    Začne testování karet eSIM. Hlavní rozdíl spočívá v tom, že karty eSIM lze programovat na dálku.

    Nejkulatější objekt ve vesmíru. Tedy alespoň mezi hvězdami. (Platí-li, že čím větší, tím kulatější, budou nejkulatější obří černé díry uprostřed galaxií?)

    Pavel Houser

           

    Hodnocení: -

    zatím nehodnoceno
            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.