Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Spinové ledy. Elektridy z uhlíku. Filmy na bázi grafenu. Gravitační vlny by mohly jít zachytit i ze samotné neutronové hvězdy. Babylonská trigonometrie. Obyvatelné planety u červených trpaslíků. Multisvazkové obrábění lasery.
Magnetické monopóly byly podle článku publikovaného v npj Computational Materials již pozorovány v kategorii materiálů zvané spinové ledy. Jejich ovladatelnost však omezovala atomární měřítka a nízké teploty potřebné pro jejich stabilitu. To vedlo k vývoji 2D umělého spinového ledu, kde jsou jednotlivé atomové momenty nahrazeny magnetickými nanoostrovy uspořádanými na různých mřížkách.
Bakteriální infekce související s lékařskými implantáty představují velký problém. Některé bakterie mohou na implantátech včetně těch zubních a ortopedických, vytvářet celé biofilmy a tyto kompaktní vrstvy jsou pak zvlášť odolné a jimi vyvolané infekce obtížně léčitelné. V rámci studii byl grafenový materiál pokryt kyselinou usnovou, která se získává z lišejníků. Předchozí výzkum ukázal, že kyselina usnová má dobré baktericidní vlastnosti.
Většina hvězd v naší Galaxii jsou červení trpaslíci. Život bychom tedy měli hledat nejspíš zde. A také jsme objevili řadu kamenných planet u červených trpaslíků, některé z nich počítáme i do „obyvatelné zóny“. Červení trpaslíci se ale bývají mnohem aktivnější než žluté hvězdy podobné Slunci, dochází na nich k obrovským erupcím. Protože červení trpaslíci jsou mnohem chladnější než Slunce, obyvatelná zóna planet se nachází mnohem blíže hvězdě. Erupce a záření by za těchto okolností likvidovala život na blízké planetě… Nebo to může být jinak?
Elektridy jsou velmi zajímavé iontové „sloučeniny“, kde v krystalové mřížce ovšem namísto záporně nabitých atomů či jejich skupin najdeme samotné elektrony, které tak nejsou součástí atomového obalu. Zkoumané elektridy mají často navíc povahu 2D materiálů. Vědci nyní připravili nový a za běžných podmínek stabilní elektrid se „vzorcem“ Sc2CO2. Patří do skupiny tzv. Mxenů (Mxenes).
Gravitační vlny dosud detekujeme pouze při srážkách neutronových hvězd a/nebo černých děr, což jsou události extrémní a výjimečné. Vědci nově navrhují, že by to mohlo jít i ze samotného otáčení určitého typu neutronových hvězd; i to prý stačí vyvolat dostatečně intenzivní poruchy ve struktuře prostoročasu.
Rozklad chloristanů slibuje zúrodnit půdu na Marsu. Katalyzátor vznikne ze sodné soli molybdenu (běžné hnojivo), bipyridinu a palladia s uhlíkem (aktivátor vodíku).
Tabulka Si.427 má ukazovat zrod babylónské trigonometrie. Babyloňané, jak známo, znali Pythagorovu větu. Tabulka z doby asi 1700 př. n. l. (starobabylonské období) má představovat nejstarší důkaz nejen této znalosti, ale i babylonské goniometrie obecně.
Na depresi může pomáhat i rajský plyn. Rajský plyn nepůsobí jen okamžitou veselost, není to ani jen anestetikum, ale mohl by na depresi pomáhat i dlouhodobě.
Mezi Marsem a Jupiterem se patrně pohybují dva transneptuničtí imigranti. Astronomové využili dva dalekohledy, aby se podívali na zoubek dvěma tělesům hlavního pásu planetek mezi Marsem a Jupiterem.
Odkud přilétl asteroid, který vyhubil dinosaury? Výsledek výzkumu praví: viník události, která zřejmě umožnila nástup savců a tím i existenci lidí, pocházel z vnějšího pásu asteroidů.
Vztažné soustavy hudby: tóniny. Tónina není nic jiného než hudební soustava souřadnic; sama o sobě hudbu nevytváří ani jí nemůže propůjčit konkrétní emocionální náboj (úryvek z knihy Eli Maor: Hudba v číslech, čísla v hudbě)
40 401 svazků je nový rekord v multisvazkovém laserovém nanostrukturování. Efektivním řešením pro širší průmyslové využití laserů v této oblasti je multisvazkové obrábění, kterým lze zvýšit rychlost opracování povrchů až tisíckrát.
Mössbauerova spektrometrie i pro průmysl. Mössbauerův spektrometr je laboratorní přístroj, který se v současné době používá na univerzitách a ve výzkumných organizacích. Slouží k analýze materiálů, které obsahují železo nebo oxidy železa.
BERABOT, robot chránící rajčata. Inteligentní robotický systém vybavený kamerami bude projíždět celým skleníkem a pečlivě analyzovat jednotlivé rostliny.
Podivné hroby, vzácné šperky a mince. Už od března 2017 až do letoška prováděli pracovníci Archeologického centra Olomouc průzkum lokalit, kudy povede plánovaná trasa D1 u Přerova.
Křehké rovnováze akvaponických farem pomohou řasy. Symbióza chovu ryb a pěstování zeleniny v uzavřeném systému, takzvaná akvaponie, je v Česku na vzestupu.
Zvláštní želva batagur bengálský v Zoo Praha. Zoo Praha jako jediná veřejně přístupná instituce mimo Asii představuje návštěvníkům zcela nový, velmi unikátní druh kriticky ohrožených želv – batagury bengálské.
Astrofoto: Jupiter a Saturn. Existuje v současné době nedoložitelné pozorování, při kterém čínský astronom Gan De pouhým okem pozoroval jeden z Jupiterových měsíců již v roce 362 př. n. l.
Pavel Houser
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: