abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 18:33 | Nová verze

    Byla vydána (𝕏) nová verze 24.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 24.7 je Thriving Tiger. Přehled novinek v příspěvku na fóru.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 05:11 | Bezpečnostní upozornění

    Binarly REsearch upozorňuje na bezpečnostní problém PKFail (YouTube) v ekosystému UEFI. Stovky modelů zařízení používají pro Secure Boot testovací Platform Key vygenerovaný American Megatrends International (AMI) a jeho privátní část byla při úniku dat prozrazena. Do milionů zařízení (seznam v pdf) po celém světě tak útočníci mohou do Secure Bootu vložit podepsaný malware. Otestovat firmware si lze na stránce pk.fail. Ukázka PoC na Linuxu na Windows na YouTube.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 11
    včera 02:22 | Nová verze

    Mobilní operační systém /e/OS (Wikipedie) založený na Androidu / LineageOS, ale bez aplikací a služeb od Googlu, byl vydán ve verzi 2.2 (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitLabu. Vypíchnuta je rodičovská kontrola.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 01:22 | IT novinky

    Společnost OpenAI představila vyhledávač SearchGPT propojující OpenAI modely umělé inteligence a informace z webů v reálném čase. Zatím jako prototyp pro vybrané uživatele. Zapsat se lze do pořadníku čekatelů.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 00:11 | Nová verze

    Distribuce Linux Mint 22 „Wilma“ byla vydána. Je založená na Ubuntu 24.04 LTS, ale s desktopovým prostředím Cinnamon (aktuálně verze 6.2), příp. MATE nebo Xfce, balíkem aplikací XApp, integrací balíčků Flatpak a dalšími změnami. Více v přehledu novinekpoznámkách k vydání.

    Fluttershy, yay! | Komentářů: 2
    25.7. 17:44 | Zajímavý článek Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    25.7. 17:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 14 integrovaného vývojového prostředí (IDE) Qt Creator. Podrobný přehled novinek v cgitu. Vypíchnout lze podporu rozšíření v Lua.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.7. 17:11 | Nová verze

    Byla vydána verze 1.80.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.7. 14:11 | IT novinky

    Apple oznámil, že v beta verzi spustil své Apple Maps na webu. Podporován je také webový prohlížeč Chrome. Ne však na Linuxu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 23
    25.7. 13:11 | IT novinky

    Portál Stack Overflow po roce opět vyzpovídal své uživatele, jedná se především o vývojáře softwaru, a zveřejnil detailní výsledky průzkumu. Průzkumu se letos zúčastnilo více než 65 tisíc vývojářů. Z Česka jich bylo 710. Ze Slovenska 246.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Rozcestník

    Týden na ScienceMag.cz: Energie z černých děr

    5. 7. 2020 | Redakce | Různé | 1318×

    Má hnědý trpaslík blíže k hvězdě, nebo planetě? Diamantové setrvačníky. Neutrina z CNO fúze ve Slunci. Lassie a tajemství psí orientace. Drátky, které nevedou teplo. Lepší dalekohledy i mikroskopy.

    Diamant jako setrvačník

    Simulace překvapivě ukazují, že svazek uhlíkových, respektive diamantových vláken by mohl fungovat jako nečekaně účinný způsob ukládání energie v nanosvětě. Ta by se poté uvolnila v mechanické podobě při rozmotání zkroucených nebo smrštění natažených DNT.

    V centru některých galaxií může být černých děr více

    Analýza periodických pulzů gama záření z aktivních jader (blazarů) netypických galaxií vede vědce k hypotéze, že tyto galaxie by mohly ve svých centrech skrývat nikoliv jednu, ale hned dvě černé díry.

    Penrosova myšlenka o získávání energie z černých děr byla potvrzena po 50 letech

    Velmi pokročilá civilizace by třeba mohla do černé díry odhazovat odpad a ještě získávat energii (částice může vyletět i tak, aby směřovala k původnímu zdroji). Nejde o žádné perpetuum mobile, děje se tak na úkor energie černé díry, která přitom zpomaluje rotaci. Jak tuto možnost zkoumat u pozemských analogů černých děr?

    Poprvé detekována neutrina z CNO fúze ve Slunci

    CNO cyklus představuje minoritní způsob přeměny vodíku na helium (ve Slunci, v hmotnějších hvězdách může jít o fúzní reakci hlavní, nebo dokonce výhradní). Reakce začíná od protonu (1H) a uhlíku 12C, který na konci z cyklu zase „vypadne“, mezitím vznikají nestabilní izotopy dusíku a kyslíku.

    Perkův dalekohled v Ondřejově je výkonnější

    Perkův dalekohled je největší český přístroj používaný k astronomickému výzkumu. Během jeho modernizace byla vyjmuta zrcadla z optické cesty ke spektrografům a nahrazena nejmodernější oktogonální vláknovou optikou. Tato změna má za následek, že počet fotonů dopadajících do spektrografů a na CCD kamery je několikanásobně větší než v původní konfiguraci. Nyní je možné pozorování i málo jasných objektů.

    Jak Lassie našla cestu domů? Tajemství psí navigace

    Vyhodnocením 622 návratů loveckých psů vědci zjistili, že psi se k majitelům vraceli dvěma odlišnými způsoby. Prvním byl návrat po vlastní stopě („Tracking“), jako druhý způsob psi využívali návrat zkratkou, tedy zcela novou trasou, často terénem, kde nikdy předtím nebyli („Scouting“). Psi vracející se tzv. Scoutingem začínali svůj návrat krátkým během podél severojižní magnetické osy.

    Krátce

    Richard Dawkins: Rozplétání duhy. Potřebujeme méně užaslého zírání a víc přemýšlení. Jak nepřeceňovat náhodné souhry okolností. a v klidu vypočítat pravděpodobnost, že se něco může tak jako tak stát. (úryvek z příslušné knihy)

    GTA: Maximálně účinný horizontální přenos genů. Umírající bakterie dokáže své geny předat sousedům, a zvýšit tak pravděpodobnost jejich zastoupení v příštích generacích podobně, jako kdyby je předávala potomkům.

    Speciální 1D materiál prakticky nevede teplo. Selenohalogenidy bismutu BiSeX mohou existovat ve formě speciální 1D struktury („drátku“), která má extrémně nízkou tepelnou vodivost.

    Obří planety a hnědí trpaslíci vznikají jinak. Jinak řečeno, je hnědý trpaslík spíše nedorostlá hvězda, nebo přerostlá planeta?

    Lidé měnili prostředí v době bronzové víc než v neolitu. Doba bronzová byla kupodivu spojena s většími průvodními změnami vegetace než neolitická revoluce a tyto změny také probíhaly rychleji.

    Aplikace pro poznávání kobylek, žab a hadů. Vědci Ostravské univerzity zjednoduší lidem orientaci v druzích rovnokřídlého hmyzu, obojživelníků a plazů.

    Přípravek SO-C101 na bázi interleukinu 15 (IL-15) vykazuje u myší silný protinádorový účinek. Terapeutická látka dokáže aktivovat dva nejdůležitější buněčné typy imunitního systému zprostředkovávající protinádorovou odpověď.

    Tři roky českého nanosatelitu VZLUSAT-1. Na palubě VZLUSAT-1 se nachází unikátní miniaturizovaný rentgenový dalekohled, který je nejmenší ve vesmíru.

    Halogenované fenothiaziny proti tuberkulóze. Látky odvozené od fenothiazinu patří mezi úspěšná léčiva.

    Unikátní elektronový mikroskop z Brna umí zobrazit kapsule s živými buňkami. PEC kapsule ve své gelovité struktuře obsahují asi 95% vody a fyziologické prostředí pro živé buňky.

    Druhá planeta u Proximy Centauri je stále reálnější. Na existenci exoplanety ukazuje senzor Hubblova dalekohledu.

    Pavel Houser

           

    Hodnocení: -

    zatím nehodnoceno
            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.