Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Obří černá díra v malé galaxii. Konec ostravského superpočítače Salomon. Exotická částice složená ze 4 neutronů, jiná ze 6 kvarků. Galaxie bez temné hmoty. Led na exoplanetách podobných Zemi. Antiferomagnet sestavený podle viru.
Leo I, respektive Galaxie ve Lvu I, představuje jednu ze satelitních trpasličích galaxií Mléčné dráhy. Astronomové objevili nyní v jejím centru neobvykle hmotnou černou díru. Je téměř stejně velká jako černá díra ve středu naší galaxie (Sagittarius A*), přitom velikost/hmotnost samotných galaxií je nesrovnatelná.
Téměř 100 let poté, co italský fyzik Ettore Majorana přišel s myšlenkou, že elektrony lze rozdělit na dvě částice, tvrdí studie vědců z Dartmouth College a SUNY Polytechnic Institute, že totéž by mohlo platit i pro fotony. Pokud se objev tzv. Majoranových bosonů potvrdí, znamenalo by to samozřejmě zásadní příspěvek k tomu, jak chápeme povahu světla.
Fyzikové se sice shodují na tom, že ve vesmíru neexistují stabilní částice složené výhradně z protonů, ale co třeba několik neutronů slepených silnou interakcí? Nakonec ve velkém to funguje v případě neutronové hvězdy. Každopádně po objektu složeném ze 2, 3 nebo 4 neutronů se pátrá už asi půl století.
Našli další divnou a řídkou galaxii bez temné hmoty. Mezinárodní tým astronomů nenašel v galaxii AGC 114905 žádnou stopu temné hmoty, přestože vědci provedli podrobná a opakovaná měření pomocí nejmodernějších dalekohledů ze systému Very Large Array.
Planety podobné Zemi budou většinou bez ledu. A další překvapení: když už, led by se prý mohl vyskytovat spíše na rovníku než na pólech.
Viry jako šablona pro nanotechnologie vedly k tvorbě antiferomagnetu. Již dříve k tomu účely výzkumníci použili šroubovicové kapalné krystaly, ale viry, konkrétně bakteriofágy fd, mají mít v tomto ohledu ještě výhodnější vlastnosti.
Obří výbuch u hvězdy podobné Slunci je až znepokojující. Hvězda EK Draconis po obří sluneční bouři vyvrhla mohutný proud fotonů a nabitých částic, který byl mnohem silnější než cokoli, co vědci pozorovali v naší sluneční soustavě.
Koronavirus infikuje i tukové buňky. Podle nové studie se koronavirus přímo zaměřuje na tukové buňky a na určitý typ imunitních buněk v tělesném tuku, což může vysvětlovat, proč je u obézních lidí vyšší pravděpodobnost, že se u nich vyvine závažná forma COVID-19.
Praštím tě. Jak se lidské skupiny chrání proti odhodlanému útočníkovi, který by v případě úspěchu začal skupinu kontrolovat? (úryvek z knihy Koukolík, František: Chlap kousl psa)
Stát investoval do výzkumu a vývoje v posledních 10 letech 300 mld. Kč. V letech 2011–2020 bylo na výzkum a vývoj vynaloženo ze státního rozpočtu prostřednictvím účelové podpory jednotlivých projektů 153 mld. Kč. 147 mld. Kč získaly výzkumné organizace prostřednictvím institucionální podpory.
Vědci vyvíjí novou vakcínu proti zánětu mléčné žlázy krav. Vakcína, která by měla nahradit antibiotika, funguje na principu využití dendritických buněk.
Jak rostliny brání fotosyntetický aparát před úžehem. V případě, že je absorbované energie příliš a hrozí tak poškození fotosystémů, LHC proteiny dokáží velkou část absorbované energie přeměnit na teplo, a tak se jí bezpečně zbavit.
Za rozdílným vzhledem ptáků čečetek je supergen. K čemu slouží různý vzhled jednoho druhu?
Češi se zabíjejí hlavně v pondělí a ne v prosinci. Nejčastějším způsobem provedení sebevraždy bylo v letech 2011–2020 oběšení s podílem 56 %.
Ve Zlíně zahájili prototypovou výrobu baterií. Formování kazetových obalů, ultrazvukové svařovaní dílů obalů, stohování vrstev elektrod, vysekávání elektrod, válcové lisování, stohování za horka…
Kde (ne)najdeme koronavirus. Dezinfikovat potraviny po přinesení z obchodu nemá podle studie žádné opodstatnění.
Čeští vědci popsali uvolňování genetické informace z virů. Existují i virové kapsidy bez mezer, které přesto umožňují uvolnění genetické informace.
Chirurgové operovali nádor, který měl přes 2,5 kg. Jaterní nádor byl takových rozměrů, že už vytlačovat bránici, a tím muži způsoboval vážné dýchací problémy.
Hvězda Betlémská. Určitě to nebyla kometa – ty nebyly před dvěma tisíciletími považovány za nebeská tělesa, a hlavně věštily zkázu a neštěstí.
Nebeské úkazy spestria sviatočné obdobie. Aj v zimnom období môžeme na nočnej oblohe pozorovať nebeské divadlo. V nadchádzajúcich sviatočných dňoch budú v činnosti dva meteorické roje. Nebude chýbať ani vianočná kométa.
Superpočítač Salomon dopočítal svou poslední úlohu. 8 700 000 výpočetních úloh v rámci 1 085 výzkumných projektů a neskutečných 1 014 milionů jádrohodin výpočetního času. Od roku 2015.
Válka chromozomů a klonů: Nové vlastnosti vznikají i ztrátou genů. Jakmile se v jednom hybridním organismu spojí genomy různých druhů, jejich chromozomy proti sobě začnou válčit mj. na úrovni vzájemného zapnutí a vypnutí jednotlivých genů…
Pavel Houser
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: