Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Rostoucí teplota pro supravodivost. Lithium se může chovat jako grafen. Fotony mají vlastnosti magnetických dipólů. Příliv na Slunci? Rozklad oxidu uhličitého nárazem. Nový výzkum studené fúze nic převratného nepřinesl.
Vysoký tlak zřejmě způsobí transformaci lithia do podoby látky s dost exotickými vlastnostmi. Prvek se stane méně kovovým a klesne jeho vodivost, čili bychom ho mohli pokládat spíše za polovodič. Lithium nakonec začne svými vlastnostmi připomínat grafen a mohlo by fungovat i jako topologický materiál, tedy s odlišnou vodivostí na povrchu a uvnitř.
Hlavním cílem klastru ECLIPSE v cestru Eli Beamlines je studium interakce laserového záření se čtvrtým skupenstvím hmoty, plazmatem. Skládá se celkem z 84 výpočetních serverů disponujících 1344 procesorovými jádry a celkovou operační pamětí 10 TB. Během jeho tříletého provozu se spotřebovalo skoro 660 MWh, což odpovídá roční spotřebě průměrného panelového domu.
Minus 23 ºC není ještě zrovna pokojová teplota, ale i tak má jít o nový milník. Zatím ovšem fungování supravodivosti opět vyžaduje jiný extrém, vysoký tlak. Testovaný materiál není nový, jde o superhydridy lathanu (konkrétně LaH10), s nimiž se již při výzkumu supravodivosti vědci hráli dříve.
Až 250 km v hodině se mohou pohybovat kapky vody na grafenu, a to bez jakéhokoliv vynaložené energie, pouze na základě fyzikálního gradientu. Stačí sestavit grafenovou strukturu tak, aby její jednotlivé části byly různě hydrofilní/hydrofobní.
Fotony se mohou při teplotě v blízkosti absolutní nuly chovat jako magnetické dipóly. Takový je nový výsledek z kvantového simulátoru. Fotony se v rezonátorech ve skutečnosti chovají stejně, jako se v reálných materiálech chovají magnetické dipóly v oblasti kvantových fázových přechodů v těsném okolí absolutní nuly.
Částka 10 milionů dolarů, kterou Google vynaložil, je pro firmu pakatel. Zúčastnění vědci uvádějí, že jako vedlejší efekt se určitá nová fakta objevit podařilo, ale samotná studená fúze není rehabilitována ani v nejmenším. Celá věc je ovšem poměrně překvapující.
Jak vznikají lipidové nanodomény. Lipidy podobného typu se shlukují do dynamických útvarů o rozměrech několika desítek až stovek nanometrů.
Největší pohřebiště kultury zvoncových pohárů. Nejstarší zlaté ozdoby v ČR. Pohřby zhruba padesátky mužů, žen i dětí objeveny na Slánsku.
Největší pavouk Evropy slíďák tatarský v Zoo Praha. Je 31 milimetrů opravdu rekord?
Fantastická lingvistika: Logické jazyky a Gulliverovy cesty. V 17. století se vzedmula první velká vlna konstruovaných jazyků. Tyto jazyky jsou založeny na klasifikaci idejí, některé z nich se dokonce snaží zahrnout všechny encyklopedické informace. (úryvek z knihy Yens Wahlgren: Stopařův průvodce po galaxii jazyků, Fantastická lingvistika od Tolkiena po Klingony)
Život před smrtí hvězdy. Jak se rozšíří obyvatelná oblast ve fázi rudého obra?
Kyslík na Marsu – molekuly CO2 lze prý rozkládat mechanickým nárazem. Komety se staly inspirací pro podivné chemické pokusy. Výsledkem by mohl být jednoduchý způsob, jak si na Marsu opatřit kyslík k dýchání z místních zdrojů.
Stonožky umí lovit i pod vodou. Tyto jeskynní druhy vydrží pod vodou velmi dlouhou dobu.
Záhada 11letého slunečního cyklu – může za něj příliv? Tak jako Měsíc způsobuje slapové jevy na Zemi, mohly by i planety svou gravitační silou ovlivňovat atmosféru Slunce a výsledkem by byly periodické změny sluneční aktivity.
Pavel Houser
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: