abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 17:22 | IT novinky

    Byla představena nová verze modelu Claude Opus 4.6 od společnosti Anthropic. Jako demonstraci možností Anthropic využil 16 agentů Claude Opus 4.6 k vytvoření kompilátoru jazyka C, napsaného v programovacím jazyce Rust. Claude pracoval téměř autonomně, projekt trval zhruba dva týdny a náklady činily přibližně 20 000 dolarů. Výsledkem je fungující kompilátor o 100 000 řádcích kódu, jehož zdrojový kód je volně dostupný na GitHubu pod licencí Creative Commons.

    NUKE GAZA! 🎆 | Komentářů: 16
    včera 16:44 | Komunita

    Kultovní britský seriál The IT Crowd (Ajťáci) oslavil dvacáté výročí svého prvního vysílání. Sitcom o dvou sociálně nemotorných pracovnících a jejich nadřízené zaujal diváky svým humorem a ikonickými hláškami. Seriál, který debutoval v roce 2006, si i po dvou dekádách udržuje silnou fanouškovskou základnu a pravidelně se objevuje v seznamech nejlepších komedií své doby. Nedávné zatčení autora seriálu Grahama Linehana za hatecrime však vyvolává otázku, jestli by tento sitcom v současné Velké Británii vůbec vznikl.

    NUKE GAZA! 🎆 | Komentářů: 5
    včera 13:33 | IT novinky

    Společnost JetBrains oznámila, že počínaje verzí 2026.1 budou IDE založená na IntelliJ ve výchozím nastavení používat Wayland.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    včera 11:22 | IT novinky

    Společnost SpaceX amerického miliardáře Elona Muska podala žádost o vypuštění jednoho milionu satelitů na oběžnou dráhu kolem Země, odkud by pomohly zajistit provoz umělé inteligence (AI) a zároveň šetřily pozemské zdroje. Zatím se ale neví, kdy by se tak mělo stát. V žádosti Federální komisi pro spoje (FCC) se píše, že orbitální datová centra jsou nejúspornějším a energeticky nejúčinnějším způsobem, jak uspokojit rostoucí poptávku po

    … více »
    Ladislav Hagara | Komentářů: 23
    včera 11:11 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 2.53.0 distribuovaného systému správy verzí Git. Přispělo 70 vývojářů, z toho 21 nových. Přehled novinek v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:22 | Komunita

    Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 216. sraz, který proběhne v pátek 20. února od 18:00 v Red Hat Labu (místnost Q304) na Fakultě informačních technologií VUT v Brně na ulici Božetěchova 1/2. Tématem srazu bude komunitní komunikační síť MeshCore. Jindřich Skácel představí, co je to MeshCore, předvede nejrůznější klientské zařízení a ukáže, jak v praxi vypadá nasazení vlastního repeateru.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 03:33 | Nová verze

    Byla vydána nová major verze 9.0 multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem (DAW) Ardour. Přehled novinek, vylepšení a oprav v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    5.2. 13:55 | IT novinky

    Hodnota Bitcoinu, decentralizované kryptoměny klesla pod 70 000 dolarů (1,44 milionu korun).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 14
    5.2. 13:22 | IT novinky

    Valve z důvodu nedostatku pamětí a úložišť přehodnocuje plán na vydání zařízení Steam Controller, Steam Machine a Steam Frame: „Cílem tedy stále zůstává vydat všechna tři nová zařízení v první polovině letošního roku, ale přesná data a ceny jsou dvě věci, na kterých usilovně pracujeme a jsme si dobře vědomi toho, jak rychle se v tomto ohledu může vše změnit. Takže ač dnes žádné zveřejnitelné údaje nemáme, hned jak plány finalizujeme, budeme Vás informovat.“

    Ladislav Hagara | Komentářů: 6
    5.2. 03:11 | Komunita

    Do 20. února lze hlasovat pro wallpapery pro Ubuntu 26.04 s kódovým názvem Resolute Raccoon.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (19%)
     (6%)
     (0%)
     (10%)
     (25%)
     (3%)
     (4%)
     (2%)
     (12%)
     (29%)
    Celkem 789 hlasů
     Komentářů: 25, poslední 3.2. 19:50
    Rozcestník

    Týden na ScienceMag.cz: Grafenové tranzistory laděné laserem

    8. 9. 2019 | Redakce | Různé | 1284×

    Výzkum kvantových technologií v ČR. Supravodivost u sloučenin niklu. Vyrovnají se hody kostkou a mincí? Experimenty na Mezinárodní kosmické stanici. Hmotnost neutrin, nečekané chování mikrokapek vody…

    Kostka versus mince

    Do úloh s pravděpodobností se lze opravdu velmi snadno zamotat. Máme očekávat, že na kostce někdy bude počet hodů všech čísel stejný? Začněme od mince. Řekněme, že budu házet férovou mincí … a budeme počítat, kolikrát která strana padne. Jak se budou tyto počty vyvíjet? Pokud například v jistém okamžiku budou panny významně vést nad orly, řekněme, že jich bude o 100 více, lze očekávat, že orli budou mít tendenci své kolegyně v blízké budoucnosti dohnat?

    Supravodivé sloučeniny niklu

    Novým nadějným kandidátem supravodivost za vyšších teplot by se mohly stát kombinované oxidy niklu, respektive nikláty. Určitými vlastnostmi se blíží oxidům mědi, současně se ale i výrazně odlišují. Nevykazují totiž typ magnetismu, který se s dosavadními supravodiči vždy pojil.

    Vodivost grafenu lze ladit laserem

    Vyšší hodnota zakázaného pásu u grafenu by zlepšila vlastnosti grafenových tranzistorů. Použitou technikou pro ladění polovodiče byl otisk laserového šoku. Vše má fungovat cca tak, že hodnota zakázaného pásu se nastavuje jako funkce výkonu použitého laseru.

    Kvantové technologie v ČR: propojení atomárních a světelných bitů

    Na kvantovou metrologii, propojení kvantových procesorů, kvantovou tomografii a provázání atomárních a světelných kvantových bitů jsou zaměřeny vědecké projekty, se kterými odborníci z katedry optiky Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého uspěli v grantových výzvách.

    Krátce

    V mikrokapičkách vody vzniká samovolně peroxid. Čím menší byly mikrokapičky, tím víc peroxidu se v nich tvořilo.

    Peruánské Huanchaco skrývalo minimálně 227 obětovaných dětí. Až dosud jsme předpokládali, že v předkolumbovských peruánských říších se lidské oběti přinášely celkem střídmě.

    GJ 357: TESS se podílela na objevu potenciálně obyvatelné planety. Objev u hvězdy GJ 357, která se nachází 31 světelných let od nás v souhvězdí Hydry.

    Horní hranice hmotnosti neutrina. Mez nejlehčího elektronového má být asi 6milionkrát menší než klidová hmotnost elektronu.

    Sloní krok – anebo běh? Žokejové se spolu často dohadovali, jestli má kůň v trysku někdy všechna čtyři kopyta ve vzduchu… (úryvek z knihy Oliver Sacks: Vše je na svém místě)

    Archeologové objevili na východě Čech obchodní stanici z 5. tis. př. n. l. Část zpracovávaných surovin pochází pravděpodobně z Jizerských hor a část také z Polska a Slovenska.

    Nový materiál pro likvidaci radioaktivní zátěže v půdě. Nanotechnologie na bázi grafenu z ČR.

    Optická vlákna vyráběná v mikrogravitaci. Společnost Physical Optics Corporation provedla na Mezinárodní kosmické stanici experiment Fiber Optic Production, který má vyzkoušet možnosti výroby optických vláken s vysokou komerční hodnotou použitím materiálů označovaných jako ZBLAN.

    Nová genová terapie Huntingtonovy choroby vstupuje do klinických studií. Před deseti lety, v létě 2009, se ve výzkumném Centru PIGMOD v Ústavu živočišné fyziologie a genetiky AV ČR v Liběchově narodila první transgenní samice miniaturního prasete.

    Čeští vědci pomohli rozluštit dědičnou informaci hrachu. Dnes opomíjená superpotravina našich předků.

    Hustá baryonová hmota vyzařující virtuální fotony. Hmota, řídící se kvantovou chromodynamikou (QCD), naplňovala vesmír krátce (10 μs) po Velkém třesku.

    Malou dobu ledovou odstartoval mor – nebo naopak? Kauzalita ve středověku mohla být taková, že nejprve přišel mor, ten způsobil úbytek populace a až následkem toho se ochladilo.

    Pavel Houser

           

    Hodnocení: -

    zatím nehodnoceno
            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.