abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 20:44 | Nová verze

    Byla vydána beta verze Ubuntu 25.04 s kódovým názvem Plucky Puffin. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Dle plánu by Ubuntu 25.04 mělo vyjít 17. dubna 2025.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 12:11 | Nová verze

    Textový editor Neovim byl vydán ve verzi 0.11 (𝕏). Přehled novinek v příspěvku na blogu a poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    včera 05:00 | Komunita

    Živé ISO obrazy Debianu Bookworm jsou 100 % reprodukovatelné.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    26.3. 13:44 | Zajímavý článek

    Boudhayan "bbhtt" Bhattcharya v článku Uzavření kapitoly o OpenH264 vysvětluje, proč bylo OpenH264 odstraněno z Freedesktop SDK.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 6
    26.3. 03:44 | IT novinky

    Představeny byly nové verze AI modelů: DeepSeek V3-0324, Google Gemini 2.5 a OpenAI 4o Image Generation.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    26.3. 03:11 | Nová verze

    XZ Utils (Wikipedie) byly vydány ve verzi 5.8.0. Jedná se o první větší vydání od backdooru v XZ v loňském roce.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.3. 20:33 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 0.40.0 multimediálního přehrávače mpv (Wikipedie) vycházejícího z přehrávačů MPlayer a mplayer2. Přehled novinek, změn a oprav na GitHubu. Požadován je FFmpeg 6.1 nebo novější a také libplacebo 6.338.2 nebo novější.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 68
    25.3. 14:11 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 2.20 svobodného video editoru Flowblade (GitHub, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Videoukázky funkcí Flowblade na Vimeu. Instalovat lze také z Flathubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.3. 04:22 | Nová verze

    LibrePCB, tj. svobodný multiplatformní softwarový nástroj pro návrh desek plošných spojů (PCB), byl vydán ve verzi 1.3.0. Přehled novinek v příspěvku na blogu a v aktualizované dokumentaci. Vypíchnut je interaktivní HTML BOM (Bill of Materials) a počáteční podpora Rustu. Zdrojové kódy LibrePCB jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPLv3.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.3. 03:33 | Komunita

    Minulý měsíc Hector "marcan" Martin skončil jako upstream vývojář linuxového jádra i jako vedoucí projektu Asahi Linux. Vývoj Asahi Linuxu, tj. Linuxu pro Apple Silicon, ale pokračuje dál. Byl publikován březnový přehled dění a novinek z vývoje. Vývojáře lze podpořit na Open Collective.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 22
    Jaké je vaše preferované prostředí?
     (29%)
     (1%)
     (1%)
     (2%)
     (1%)
     (1%)
     (62%)
     (2%)
    Celkem 244 hlasů
     Komentářů: 10, poslední 24.3. 12:37
    Rozcestník
    Štítky: není přiřazen žádný štítek

    Týden na ScienceMag.cz: Higgsova částice už mohla ukončit existenci vesmíru

    23.2. | Redakce | Různé | 2477×

    Chemická analýza objevila v laboratoři Tychona Braheho wolfram. Vědci odhalili unikátní mezigalaktický vítr. Nová studie téměř vylučuje záporný spin gluonu.

    Higgsova částice už mohla ukončit existenci vesmíru

    Higgsovo pole by k fázovému přechodu na nižší hladinu energie nejprve potřebovalo energii dodat. V přítomnosti vnějších zdrojů energie, jako jsou silná gravitační pole nebo horké plazma, si pole může tuto energii „vypůjčit“ a vytvářet bubliny snáze. A teď – vždyť vesmír krátce po velkém třesku byl energie přímo plný.

    Vědci odhalili unikátní mezigalaktický vítr

    Pomocí špičkového spektrometru Resolve na palubě japonské družice XRISM analyzovali rentgenové spektrum středu kupy galaxií v Kentaurovi. Výzkum ukázal, že galaxie NGC4696 je vystavena větru o rychlosti 130 až 310 km/s, což brání ochlazování plynu a tvorbě hvězd. Tento objev přináší nové poznatky o mezigalaktickém počasí a roli černých děr v galaktických atmosférách.

    Skutečně lidstvo hloupne?

    Profesor Crabtree dospěl k závěru, že intelektuální schopnosti klesají od počátků obdělávání půdy a rozvoje života v hustě obydlených oblastech. Podle něj již několik minulých tisíciletí náš druh postupně hloupne. … Jako vysokoškolský učitel každopádně pozoruji, že vědomostní a snad i inteligenční průměr studentů dlouhodobě spíše mírně klesá. Což ale přičítám jejich rostoucímu počtu na vysokých školách, kam chodí i mladí lidé, kteří by se tam dříve nedostali. (úryvek z knihy Ivana Karásková: Tajemná řeč genů - Rozhovor s genetikem Eduardem Kejnovským)

    Krátce

    Chemická analýza objevila v laboratoři Tychona Braheho wolfram. Nejzajímavější jsou prvky nalezené ve vyšších koncentracích, než se očekávalo – naznačují obohacení a umožňují nám odhadovat, co se asi v alchymistické laboratoři Tychona Braheho používalo, s čím se pracovalo.

    Jaké je to být neandrtálcem? Neandertálci měli relativně velký týlní lalok, což znamenalo více mozkové hmoty zpracování informací ze zraku. Naopak méně mozkové hmoty měli k dispozici pro jiné úkoly, jako je například jazyk. Měli relativně malý a jinak tvarovaný mozeček, který se podílí na produkci i zpracování jazyka.

    Efektivní syntéza ibogainu vytváří nové možnosti studia tohoto halucinogenu. Látka má antidepresivní účinky a také ji lze použít k potlačování závislostí nebo traumat. Popularita ibogainu roste, na druhé straně může ale také vyvolat nepravidelný srdeční rytmus, užití není zcela bez rizika.

    Nejrychlejší exoplaneta letí Mléčnou dráhou rychlostí 540 km/s. Astronomové možná objevili malou hvězdu, která se řítí středem naší galaxie s planetou v závěsu. Pokud se tato dvojice potvrdí, vytvoří nový rekord pro nejrychleji se pohybující systém exoplanet: 540 kilometrů za sekundu.

    Vyvinuli nanočástice, které dokážou proniknout hematoencefalickou bariérou. Vědci upravili navíc lék tak, aby se jeho cíl přesunul z jaderné DNA na mitochondriální DNA.

    Nově objevená superzemě by mohla být obyvatelná. Exoplanet už známe asi 7 000. Astronomové nyní objevili novou zajímavou, HD 20794 d. Spadá do kategorie superzemí a pohybuje se značně excentrické dráze, takže osciluje mezi obyvatelnou zónou své hvězdy a mimo ní.

    Nová studie téměř vylučuje záporný spin gluonu. Jednou z dosud otevřených otázek je původ spinu protonu. Jaderní fyzici předpokládají, že spin protonu pochází z jeho složek: kvarků spojených gluony, které přenášejí silnou interakci. Podrobnosti o podílu kvarků a gluonů však zůstávají nejasné.

    Stačí přidat vodu – ochrana před kosmickým zářením jako instantní nudle. Tým výzkumníků testuje potenciál 3D tištěných hydrogelů, materiálů, které mohou pohltit velké množství vody a mohly by sloužit jako vysoce efektivní radiační štíty.

    GPS obojky prozrazují detaily rekolonizace střední Evropy vlky. Pochopení prostorové ekologie vlků v takto modifikovaném prostředí je zásadní pro strategii jejich ochrany s ohledem na možnost vzniku konfliktů s mnoha lidskými zájmy.

    Železité konkrece: Magnetické otisky dávné historie na Zemi i Marsu. Výzkum ukázal, že tyto útvary obsahují různé magnetické složky s odlišnou orientací, což naznačuje, že během svého dlouhodobého vývoje postupně zaznamenávaly změny zemského magnetického pole.

    Nová studie odhaluje populační historii největší pastevecké skupiny v Africe. Fulbové jsou pastevci obývající západní oblasti Afriky od Čadského jezera až po pobřeží Atlantiku. Navzdory jejich širokému rozšíření ale zůstával původ této populace nejasný.

    Český výzkum v Antarktidě přinesl objev nové bakterie. Ve srovnání s příbuznými druhy disponuje Pseudomonas rossensis unikátní genetickou výbavou.

    Hvězdokupa odhaluje své barvy na úžasném snímku ESO s 80 miliony pixelů. Seznamte se s barevnou extravagancí hvězdné školky RCW 38, která se nachází asi 5500 světelných let od nás v souhvězdí Plachet.

    Astrofoto měsíce: mlhovina VdB141. Již antický astronom Ptolemaios znal souhvězdí Cefea, představující krále bájné Etiopie a zároveň manžela královny Kasiopei a otce Andromedy.

    Fyzikové se pokusili vysvětlit, jak funguje frakční náboj v pětivrstvém grafenu. Vědci již dříve prokázali, že náboj elektronu se může ve velmi silném magnetickém poli „rozdělit“ na zlomkové hodnoty, což je známé jako frakční kvantový Hallův jev.

           

    Hodnocení: -

    zatím nehodnoceno
            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.