Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Umělá inteligence může rozpoznávat doklady mimozemského života. Podle nových výsledků je hmotnost Mléčné dráhy mnohem menší. V CERNu se podařilo nejpřesnější měření konstanty silné interakce. Horská dráha a Möbiova páska.
Astronomové objevili první bublinu galaxií, obrovskou vesmírnou strukturu, o níž se předpokládá, že je „zkamenělým“ pozůstatkem z doby těsně po velkém třesku. Bublina se rozprostírá na ploše miliardy světelných let, takže je 10 000krát širší než Mléčná dráha. Přitom se od nás nachází relativně blízko, asi 820 milionů světelných let od Mléčné dráhy.
Astrofyzici sice již dříve vytvořili několik teoretických modelů, jak by mohly vypadat tepelné signatur Dysonových sféry, ty však byly jednak hodně zjednodušené, jednak založené na mnoha krajně nejistých předpokladech. Wright nyní proto raději navrhuje zaměřit se na účel Dysonovy struktury (jakou „práci/funkci“ vykonává). Zachycení energie hvězdy je pouze jednou z možných motivací pro stavbu takové megastruktury.
Vědci tvrdí, že objevili jednoduchý a spolehlivý test pro zjištění známek minulého nebo současného života, na Zemi i na jiných planetách. Autoři nové studie uvádějí, že jejich metoda založená na umělé inteligenci s 90% přesností rozlišuje moderní a starobylé biologické vzorky od vzorků abiotického původu.
Studie podle jejích autorů otevírá důležité otázky týkající se kosmologie, zejména pokud jde o množství temné hmoty obsažené v naší galaxii. Celkovou hmotnost Mléčné dráhy odhaduje nyní studie na pouhých dvě stě miliard (billions) hmotností Slunce, což znamená výraznou revizi směrem dolů – jde o hodnotu asi přibližně čtyřikrát až pětkrát nižší než předchozí odhady.
V Chattušaši objevili text v dosud neznámém indoevropském jazyce. Text je dosud z velké části nesrozumitelný. Specialistka na staré anatolské jazyky Elisabeth Rieken (Marburg University) nicméně tvrdí, že jazyk kalašma je indoevropský.
NASA dopravila na Zemi vzorky z asteroidu Bennu. Po letech očekávání a usilovné práce týmu NASA OSIRIS-REx je kapsle s horninami a prachem získanými z asteroidu Bennu konečně na Zemi.
Z lidí mají v zoo radost hlavně sloni. Během covidových uzávěrek pracovníci zoologických zahrad reportovali, že mnohá zvířata jsou bez návštěvníků nesvá a přítomnost lidí jim chybí. Některým zvířatům určitě.
Za výběrem levotočivých aminokyselin možná stojí už RNA. Chirální selektivita aminokyselin se podle všeho projevuje už na úrovni toho, jaké reakce lépe fungují při interakcích mezi aminokyselinami a krátkými řetězci RNA.
V CERNu se podařilo nejpřesnější měření konstanty silné interakce. Nová studie vědců z projektu ATLAS v CERNu popisuje, jak lze pomocí bosonu Z, elektricky neutrálního nositele slabé síly, určit sílu silné interakce s dosud nejvyšší přesností, kdy míra chyby by měla být menší než 1 %.
Větry z chladných hvězd mohou exoplanety připravit o atmosféry. Hvězdy se silnějším magnetickým polem produkují silnější vítr. Tyto větry pak znamenají nepříznivé podmínky pro přežití planetárních atmosfér, a ovlivňují tak možnou obyvatelnost těchto systémů z hlediska života pozemského typu.
Místo, kde marsovská řeka zanechala kameny. „Je fascinující, že jsme se mohli dostat na dotek ke kamenům, které byly sneseny z vyšších míst hory Mount Sharp, která Curiosity nikdy nenavštíví,“ uvádí NASA.
Horská dráha a Möbiova páska Obě soupravy nikdy nevjedou na stejnou kolej a nikdy si vzájemně nezkříží cestu. Jak to jenom konstruktéři udělali? (úryvek z knihy Marcus du Sautoy: Umění zkratky. Jak lépe myslet)
Vědci se zaměří na nemoc motýlích křídel a další vzácná onemocnění. Přes půl milionu lidí v České republice trpí některým ze zhruba 7000 popsaných vzácných onemocnění.
Technici v Jaderné elektrárně Dukovany montují náhradní díl vyrobený 3D tiskem. „Je to další z kroků, který souvisí mimo jiné s posílením naší nezávislosti v dodávkách náhradních dílů i plánovaným minimálně šedesátiletým provozem jaderných bloků.“
Vědcům se podařilo zjistit funkci proteinu NEUROD1 v rozvoji diabetu. Dříve nepopsané funkce proteinu NEUROD1 jsou důležité pro vývoj buněk Langerhansových ostrůvků slinivky břišní.
Český dalekohled QUVIK poletí do vesmíru, bude hledat gravitační vlny. Odborníci vybrali ze sedmi špičkových českých vesmírných projektů dva. Jedním z nich je QUVIK, projekt vesmírného dalekohledu optimalizovaného na ultrafialovou část spektra.
V sinicích, které zabíjely americké orly, našli vědci další silný jed. Jedná se o sloučeniny z rodiny dolastatinů, použitelné i pro léčbu leukémie.
Test Darwinových předpokladů: Některé skupiny živočichů se rozrůzňují i na malém území. Proč se některé evoluční linie rozrůzňují rychleji než jiné? Mezi savci existují stovky druhů relativně nedávno vzniklých drobných hlodavců nebo netopýrů, ale jen jeden hrabáč kapský nebo ptakopysk.
Světový den zvířat: prodlužování věku zvířat a jak je kdo ochočen v Táboře. „Objevili jsme čtyři geny u psů a tři u zubrů, které s dlouhověkostí souvisí. Jednoduchým testem ze stěru z ústní sliznice dokážeme zjistit, zda bude dlouhověké či nikoliv.“
Miniinvazivní metoda náhrady srdeční chlopně (TAVI) pomáhá českým pacientům již 15 let. Jde o katetrizační náhradu aortální chlopně, metodu. Zákrok je bezpečný, šetrný, vhodný i pro lidi, kteří nemohou podstoupit celkovou anestezii.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: