abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 14:00 | Zajímavý článek

    Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 12:00 | Nová verze

    V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 18:44 | Zajímavý článek

    Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 16:11 | Nová verze

    Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 15:55 | Komunita

    Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    16.7. 21:22 | IT novinky

    Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 17
    16.7. 16:22 | IT novinky

    Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 25
    16.7. 15:33 | Upozornění

    Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapyAI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.

    bindiff | Komentářů: 8
    16.7. 13:33 | Bezpečnostní upozornění

    Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    16.7. 00:11 | Nová verze

    Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Jaký je váš oblíbený skriptovací jazyk?
     (59%)
     (27%)
     (7%)
     (3%)
     (0%)
     (1%)
     (4%)
    Celkem 410 hlasů
     Komentářů: 16, poslední 8.6. 21:05
    Rozcestník
    Štítky: není přiřazen žádný štítek

    Týden na ScienceMag.cz: Hybridní feromagnet-supravodič

    26. 11. 2023 | Redakce | Různé | 3108×

    Nacházejí se na asteroidech supertěžké prvky z ostrova stability? Počítačová analýza hrubou silou praví: Hra Othello skončí bez chyby remízou. Jádro olova 208 má neutronovou kůži.

    Nacházejí se na asteroidech supertěžké prvky z ostrova stability?

    Mnozí vědci se domnívají, že zlato a další těžké kovy se na zemský povrch dostaly po srážce naší planety s asteroidy. , i když nemusíme být schopni najít supertěžké prvky na povrchu Země, mohou se stále nacházet na asteroidech. Vědci odhadli, že některé asteroidy mají hustotu větší než osmium (22,59 g/cm3), nejhustší prvek vyskytující se na Zemi.

    Voda z povrchu Země může pronikat až do jádra

    Před několika desetiletími seismologové identifikovali relativně tenkou vrstvu o tloušťce několik set kilometrů. Původ této vrstvy byl až dosud záhadou. Mezinárodní tým vědců nyní zjistil, že voda z povrchu Země může pronikat hluboko do nitra planety, měnit složení vnější oblasti kovového tekutého jádra a vytvářet zde jasně oddělenou vrstvu se specifickými vlastnostmi.

    Nízkoztrátová magnonika kontrolovaná proudem a fluxony

    Hybridní feromagnet-supravodič: V magnetickém materiálu se šíří spinová vlna, která ovlivňuje i okolní prostředí - produkuje magnetické pole. Supravodič má nicméně takové vlastnosti, že do sebe magnetické pole nepropustí. „To je právě na té kombinaci zajímavé. Dostaneme perfektní stínění magnetického pole. Supravodič má velký potenciál ovlivnit chování spinových vln v přilehlém materiálu…“

    První česká nanotiskárna od IQS nano

    Pomocí tiskového systému IQnano3D lze v oblasti vývoje nových materiálů, tzv. mechanických metamateriálů, vytvořit objekty tvořené mikroskopickými lešeními, která umožňují zcela nové chování s ohledem na mechanické vlastnosti. Například keramické materiály, obvykle pevné, ale křehké, se stávají flexibilními a extrémně lehkými, když jsou strukturovány pomocí 3D tisku.

    Budou obyvatelné planety spíše suché, nebo vlhké?

    V důsledku řady zpětnovazebních mechanismů si Země během posledního období udržuje zhruba stejný poměr pevnin a oceánů. Můžeme, především samozřejmě s ohledem na exoplanety, říct, zda je pro život výhodnější převaha pevnin či oceánů? Na to se zaměřuje nová studie…

    Jádro olova 208 má neutronovou kůži – vědci ji teď prozkoumali blíže

    Izotop olova Pb-208 má zajímavě uspořádané atomové jádro. Je bohaté na neutrony, obsahuje 82 protonů a 126 neutronů. Co se týče vlastní struktury, střed jádra je tvořen jak protony, tak neutrony, ale na jeho okraji je rozptýlená slupka („kůže“, skin) převážně z neutronů. Na základě studia srážek těžkých iontů na urychlovači LHC v CERNu nyní vědci určili tloušťku neutronové slupky izotopu Pb-208 na 0,217±0,058 femtometru.

    Krátce

    Hra Othello skončí bez chyby remízou. Hra byla „vyřešena“ v tom smyslu, že se podařilo najít optimální strategii za obě strany. Jde o tzv. slabé řešení, kdy použitý algoritmus zajistí buď výhru, nebo remízu – ze základní pozice.

    Spánková deprivace má potlačovat depresi. Během akutní absence spánku nejen vzrostlo uvolňování dopaminu, ale také se zvýšila synaptická plasticita – mozek se doslova přeskládal tak, aby zlepšená nálada vydržela i po několik následujících dnů.

    V atmosféře hnědého trpaslíka dokázali rozlišit izotopy dusíku v amoniaku. Poměr 14NH3 a 15NH3 lze přitom použít jako speciální indikátor ke studiu vzniku hvězd a exoplanet. Pomůže například testovat různé hypotetické mechanismy vzniku plynných obrů.

    Nature stahuje další studii o supravodičích při pokojové teplotě. Studie prezentovala supravodivost u hydridu lutecia dopovaného dusíkem.

    Genetická analýza odhalila podobu rodin lidí z doby bronzové. Zkoumaná mohyla byl hrobem šesti bratrů, jejich manželek, dětí a vnuků. Pravděpodobně nejstarší bratr měl osm dětí se dvěma manželkami, z nichž jedna pocházela z asijských stepních oblastí…

    Kombucha na diabetes pomáhat může. Jedna skupina lidí denně po dobu čtyř týdnů pila šálek kombuchy denně, druhá placebo; po dvou měsících, kdy se biologické účinky nápojů měly „vyplavily“, se kombucha a placebo mezi skupinami vyměnily…

    Systém pro lékaře i pacienty se skoliózou využívá umělou inteligenci. Díky tomuto řešení mohou odborníci i nemocní získat snadno, rychle a online tzv. second opinion diagnosis, tedy druhý názor na diagnózu a také predikci pravděpodobného vývoje nemoci při dodržení léčby.

    Astrofotografie měsíce: Tři planetární mlhoviny. Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy, skutečnost je na hony vzdálená.

    Umělá inteligence při zjištění rakoviny plic. Umělá inteligence dokáže připravit virtuální plán výkonu při odběru a vyšetření tkáně z ohrožených plic. Při hledání cesty průduškami k patologické lézi využívá data z rentgenu…

    Zrychlení a zdokonalení mionového zobrazování. Mimořádný výkon 10 PW se využije k vytvoření robustní jednostupňové platformy laserového akcelerátoru.

    Nový rekord pro laserovou technologii DiPOLE CLF: 10 J při 100 Hz. DiPOLE100Hz je zaměřen na průmyslové i vědecké aplikace, které vyžadují vysoký průměrný výkon a vysokou propustnost. Laser generuje průměrný výkon 1kW.

           

    Hodnocení: -

    zatím nehodnoceno
            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.