abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 13:22 | Komunita

    Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    18.7. 14:00 | Zajímavý článek

    Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    18.7. 12:00 | Nová verze

    V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    17.7. 18:44 | Zajímavý článek

    Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    17.7. 16:11 | Nová verze

    Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    17.7. 15:55 | Komunita

    Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    16.7. 21:22 | IT novinky

    Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 19
    16.7. 16:22 | IT novinky

    Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 26
    16.7. 15:33 | Upozornění

    Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapyAI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.

    bindiff | Komentářů: 8
    16.7. 13:33 | Bezpečnostní upozornění

    Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 6
    Kolik tabů máte standardně otevřeno ve web prohlížeči?
     (15%)
     (15%)
     (8%)
     (0%)
     (0%)
     (8%)
     (0%)
     (54%)
    Celkem 13 hlasů
     Komentářů: 3, poslední včera 17:26
    Rozcestník

    Týden na ScienceMag.cz: Ideální místo pro marťanský život?

    25. 7. 2017 | Redakce | Různé | 2481×

    Samořízená letadla, chytré lavičky i chytré nátěry, náš soused šakal i poranění hlavy jako možná příčina Alzheimerovy poruchy…

    Boeing začne s testy autonomních letadel

    O budoucnosti samořízených aut se spekuluje neustále, ale co jiné dopravní prostředky? Boeing zvažuje autonomní letadla. V modelu Boeing 787 Dreamliner už funguje automatické přistávání i start. Co brání plné automatizaci?

    Nedávná sopečná činnost v oblasti Valles Marineris na Marsu

    Pokud by na Marsu existoval život, měl by v oblasti Coprates Chasma vhodné podmínky pro svůj rozkvět. V oblasti mohlo docházet k hydrotermálním procesům, během kterých proudila k povrchu Marsu směs horké vody a rozpuštěných chemických látek. Předchozí výzkumy hydrotermálních procesů na Zemi navíc odhalily, že opál vzniklý vysrážením z křemičitého roztoku má vysoký potenciál pro uchování biologických známek případného života. Pokud na dně kaňonu Coprates Chasma existovala společenství mikrobů, mohly by jejich pozůstatky být zachovány v relativně původním stavu.

    Fotokatalytický nátěr lapá oxidy dusíku

    Unikátní český nátěr umí díky absorpci slunečního světla produkovat vysoce reaktivní radikály, které brání růstu plísní a řas na fasádách domů a rozkládají usazenou špínu. Vědci ale nově dokázali, že nátěr navíc umožňuje snižovat koncentrace oxidů dusíku. V důsledku velmi husté silniční dopravy často dochází k překračování povolených denních limitů.

    V Praze se instalují první chytré lavičky připojené přes síť LoRa

    Lavička je napájena solárním panelem a opatřena vysokokapacitními bateriemi. Umožňuje nabíjení mobilních zařízení pomocí šesti USB konektorů, které jsou podsvíceny LED světlem a jsou tak snadno rozpoznatelné i za snížené viditelnosti. Díky konektivitě od CRA lavička také nabízí vlastní Wi-Fi připojení, je opatřena senzory pro měření teploty, vlhkosti a hladiny hluku.

    Krátce

    V Athénách popsán starověký masový hrob. Má jít o účastníky Kylonova pokusu o převrat ze 7. stol. př. n. l.

    Šakal se už v ČR i rozmnožuje. Česká republika má s definitivní platností nového stálého obyvatele; kojící fenu v minulých dnech zachytila fotopast.

    Obří stromy jsou důležité, v hustých lesích chybí. Vědci zmapovali 12 tisíc starých stromů v jihomoravských luzích.

    Alzheimerovu chorobu může způsobit i poranění hlavy. Poranění mozku, například při nárazu hlavou, vedou k vyšší produkci a hromadění amyloidních prekurzorových proteinů.

    Chilská MASCARA otevírá oči. Nový lovec exoplanet na observatoři La Silla spatřil první světlo.

    Dávné kořeny teplokrevnosti? Nemůže být teplokrevnost původní v tom smyslu, že by teplokrevný byl poslední společný předek plazů a savců?

    Astronomové hledají další planety u Proximy Centauri. Kampaň Red Dots si na paškál bere tři blízké a slavné červené trpaslíky: Proximu Centauri, Ross 154 a Barnardovou hvězdu.

    Solar Orbiter – mise ke Slunci s českou účastí. Družice Solar Orbiter bude obsahovat přístroje vyvinuté českými vědci v rámci Strategie AV21.

    Pavel Eisner o češtině: Klekánice, makovice, tchyně a tchoř. Skutečně sekvence tch vyjadřuje negativní pocity?

    Stará tajemství nové hlavy obratlovců. A jak to souvisí s evolucí ryb?

    Pavel Houser

           

    Hodnocení: -

    zatím nehodnoceno
            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.