Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Nová teorie navrhuje, že vesmír může být starý až 26,7 miliard let. Poprvé provedli nelineární měření, které je klíčem k superrychlému optickému kvantovému počítači. Největší a nejdéle trvající blesk. Jak se mění mapa rekordních vln veder. Mimozemské řeky pod lupou. Srážky galaxií.
Úvodní motivací byla existence hvězd, jako je např. Methuselah (Metuzalém), které podle některých měření vypadají starší než celý vesmír. Dále pak Kosmický dalekohled Jamese Webba zachytil několik velmi starých galaxií, které ale už velmi krátce po velkém třesku (300 milionů let apod.) vypadají jako značně vyvinuté (ačkoliv by měly být velmi „mladé“). Potíž je také s hmotností těchto galaxií (ta se zdá být zase příliš malá).
Cestu k výrazně rychlejšímu zpracování dat v optických kvantových počítačích otevřel experiment mezinárodní skupiny vědců, kteří jako první na světě provedli v laboratorních podmínkách potřebné nelineární měření propagujícího se elektromagnetického pole. Právě toto nelineární měření je podle odborníků klíčem k sestrojení superrychlých optických kvantových počítačů. Unikátní experiment je dalším výstupem dlouhodobé spolupráce mezi vědci z Univerzity v Tokiu a Univerzity Palackého v Olomouci a dalších týmů z Austrálie.
Odborníkům z Fakulty elektrotechnické ČVUT se ve spolupráci s vědci z AV ČR podařilo zachytit blesk, jehož velikost přesáhla hranici běžně velkého okresu a který trval několik sekund. Výzkum složitosti a délky trvání přírodních výbojů potvrdil, že blesky jsou významně větší a trvají podstatně delší dobu, než se dosud předpokládalo. Díky nově použité metodě pozemního měření je lze také detekovat mnohem častěji, než to bylo možné stávajícími konvenčními metodami.
Přirozeným návrhem, jak se vypořádat s neúplnými údaji, je doplnit je vložením náhrad za chybějící hodnoty. Tato strategie se nazývá imputace. Protože díky ní jsou data úplná, po imputování chybějících hodnot se nemusíme starat o žádné mezery a můžeme pokračovat v analýze dat jakýmkoli způsobem. Tento přístup však zní podezřele jako vymýšlení dat – a pokud nechceme být obviněni z podvodu, musíme si dobře rozmyslet, jak to provedeme. (úryvek z knihy David J. Hand: Temná data)
Objevili více než 100 nových mastných kyselin. Vedle stavební funkce a role zásobníku energie fungují lipidy např. také jako prekurzory pro signální molekuly, které regulují způsob, jakým se tělo vyrovnává se zánětem.
Mimozemské řeky pod lupou: Proč na Titanu skoro chybí delty? Vědci vypočítali, jak rychlé a hluboké byly řeky v určitých oblastech na Marsu před více než 1 miliardou let. Podobné odhady provedli také pro v současnosti aktivní řeky na Titanu.
Proč sekt pění jinak než sodovka? A co pivo? V šumivém vínu vytvářejí bublinky stabilní řetězec, stoupají v řadě nad sebou. U jiných sycených nápojů se mnoho bublinek odklání do stran, takže jich na hladině vidíme mnohem víc najednou.
Chování černých děr předpoví srážku galaxií – a naopak. Supermasivní černé díry zakryté prachem s větší pravděpodobností rostou a přitom uvolňují obrovské množství energie, pokud se nacházejí uvnitř galaxií, které se brzy srazí se svým sousedem.
Podivný ultrachladný hnědý trpaslík vyzařuje rádiové vlny. Astronomové objevili nejchladnější hvězdu, jaká kdy byla pozorována na rádiových vlnových délkách.
Rašeliniště nezadrží vodu tak dobře jako běžná půda v lese. Horská rašeliniště se při zadržování vody nechovají jako houba. Většina srážkové vody z nich odteče v podobě takzvané rychlé vody.
Náhrada čelistního kloubu kostně-chrupavčitým štěpem. Přístup je v souladu s trendem rekonstrukční mikrochirurgie, kdy je preferována snaha nahrazovat defektní tkáň vlastním materiálem.
Systém FireRisk je rok od požáru v Českém Švýcarsku aktuálnější a přesnější. Po loňském rozsáhlém požáru v Národním parku České Švýcarsko pracují vědci na zlepšení předpovědi rizika lesních požárů a zároveň na opatřeních přímo v lesích, které by bránily rychlému šíření požárů.
Mapa rekordních vln veder vypadá úplně jinak než před 20 lety. 83 % plochy evropského kontinentu a přilehlých moří zaznamenalo rekordní vlnu veder v posledních dvou desetiletích zejména kvůli mimořádným událostem z let 2003, 2010, 2015, 2018 a 2021.
Seskládané kovové plátky jsou pevné, lehké a pohlcují nárazy – zároveň. Obvykle platí, že daný materiál je buď pevný (tuhý), nebo dokáže dobře pohlcovat vibrace – ale jen zřídka obojí.
Transplantace mitochondrií chrání mozek při výpadku kyslíku. Pří výpadku srdce přestane proudit krev a dodávat kyslík do mozku (hypoxie) a dalších orgánů (ischemie). Než nedostatek kyslíku poškodí mozek, existuje krátké časové okno (asi 4 minuty).
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: