Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Pomocí splývání černých děr vědci testovali symetrie vesmíru. Pauliho vylučovací princip slaví 100 let. V CERNu testovali, zda kvarky top vyhovují Lorentzově symetrii. Potíže s druhým zákonem termodynamiky.
V první studii svého druhu na Velkém hadronovém urychlovači (LHC) testoval projekt CMS (Compact Muon Solenoid), zda kvarky top (t, svrchní) dodržují Einsteinovu speciální teorii relativity. Přesněji řečeno se ověřovala platnost Lorentzovy symetrie: výsledky experimentů jsou nezávislé na orientaci nebo rychlosti experimentu (experimentální soustavy). Kupodivu to není předpoklad úplně samozřejmý. Některé „rozšiřující“ teorie, včetně konkrétních modelů teorie strun, totiž předpovídají opak.
Jedna věc je říct, že vracení tepelnostních přenosů energie je nemožné „v praxi“. To znamená, že je to těžké, ale pořád principiálně možné. Je však úplně jiná věc říct, že jejich vrácení je nemožné, že je to kategoricky zakázáno, stejně jako vytvoření energie tam, kde žádná energie není. Fundamentální otázka druhého zákona tedy zní: je vracení určitých druhů přenosu energie velmi nepraktické, ale v principu možné, nebo je striktně nemožné? (úryvek z knihy Chiara Marletto: Věda možného a nemožného)
Nejstarší dinosauři mohli vzniknout v Amazonii. Zpočátku byli raní dinosauři ve fosilním záznamu méně početní než jiní plazi. První dinosauři byli navíc i relativně malí.
Pomocí splývání černých děr vědci testovali symetrie vesmíru. Vědci provedli inovativní studii testující eventuální existenci zrcadlových asymetrií v našem vesmíru, a to na základě studia gravitačních vln z fúzí černých děr zachycených detektory LIGO a Virgo.
Na slovíčko s Uršulou: úžasný svět chobotnic. Hlavonožci, speciálně pak chobotnice jsou tvory velmi inteligentními a jejich schopnosti nás fascinují. Kdo z nás ale viděl nějakou na vlastní oči – tedy živou? A kdo si s ní mohl hledět do očí nebo se přetahovat o nějaký předmět?
Pauliho vylučovací princip slaví 100 let. Žádné dva fermiony nemohou být současně ve stejném kvantovém stavu. Vylučovací princip, formulovaný rakouským fyzikem Wolfgangem Paulim, odstartoval před 100 lety rozmach kvantové mechaniky.
Temná hmota a hvězdy na sebe vzájemně nepůsobí, jak se dříve předpokládalo. Už asi čtvrt století astronomy mate jedna podivnost. Vypadá to, že hustota hmoty v různých galaxiích klesá stejným tempem od jejich středu k vnějším okrajům.
Jaderný elektrický pohon by zkrátil cestu k Marsu. Projekt MARVL (Modular Assembled Radiators for Nuclear Electric Propulsion Vehicles) cílí na kriticky důležitý prvek jaderného elektrického pohonu, na systém pro odvod tepla…
ČEZ letos v Dukovanech investuje 4,2 miliardy, dokončí projekt zvýšení výkonu elektrárny. Hlavním aktuálním cílem je dokončení programu bezpečného zvýšení výkonu jaderných bloků.
Čeští vědci objevili novou metodu diagnostiky kožních infekcí pomocí vůně. Dermatofyty jsou houby způsobující kožní infekce, které mohou být zdravotně i esteticky nepříjemné a jejichž diagnostika bývá často zdlouhavá a komplikovaná.
Vedci SAV našli molekulu, ktorá zlepší diagnostiku pľúcnych ochorení. Idiopatická pľúcna fibróza je jednou z najvážnejších difúznych parenchymálnych pľúcnych chorôb (DPLD). Často býva aj komplikáciou takzvaného dlhodobého (long) covidu.
Fosilie odhalují příčinu jedné z největších klimatických změn. Permo-karbónske zaľadnenie (tzv. Late Paleozoic Ice Age, v období medzi 370 až 294 miliónmi rokov) malo dlhodobo nízke hodnoty CO2 (~200-300 ppm). Atmosférický CO2 potom náhle stúpol počas raného permu…
Botanici objevili 12 nových druhů a dva nové rody lišejníků. Analýza eDNA umožnila zaznamenat velké množství druhů, které jsou při tradičních taxonomických průzkumech zpravidla přehlíženy.
Třicátník a infarkt? Vědci pomáhají odhalit skrytou genetickou hrozbu. Přestože lze nadměrné množství škodlivého cholesterolu (LDL) v krvi snadno a účinně regulovat, většina pacientů o své diagnóze vůbec neví.
Detekce molekul jako hvězd: nová metoda českých vědců zlepšuje mikroskopii. Detekce molekul v SMLM mikroskopii připomíná hledání objektů ve vesmíru nebo radary…
Vědci odhalili stopy po vojenské službě na chrupu vojáka. Vojáci do první poloviny 19. století používali zuby k otevírání prachových nábojů.
Univerzita Karlova hlavním koordinátorem projektu OpenEuroLLM. Přední evropské firmy, výzkumné instituce a velká výpočetní centra zabývající se umělou inteligencí spojují své síly a odborné znalosti, aby v projektu OpenEuroLLM vyvinuly otevřené velké jazykové modely nové generace.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: