abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 21:22 | IT novinky

    Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 16:22 | IT novinky

    Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 9
    včera 15:33 | Upozornění

    Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapyAI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.

    bindiff | Komentářů: 4
    včera 13:33 | Bezpečnostní upozornění

    Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    včera 00:11 | Nová verze

    Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    15.7. 20:44 | IT novinky

    Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 10
    15.7. 17:22 | Nová verze

    3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    14.7. 22:22 | Komunita

    Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    14.7. 16:11 | Komunita

    V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    14.7. 11:33 | IT novinky

    Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 28
    Jaký je váš oblíbený skriptovací jazyk?
     (58%)
     (27%)
     (7%)
     (3%)
     (0%)
     (1%)
     (4%)
    Celkem 402 hlasů
     Komentářů: 16, poslední 8.6. 21:05
    Rozcestník
    Štítky: není přiřazen žádný štítek

    Týden na ScienceMag.cz: Jak chutná a jak voní ve vesmíru

    28. 7. 2024 | Redakce | Různé | 1880×

    Nanočástice mají odhalit limity rozsahu kvantového světa. Astronomové potvrdili nejbližší středně těžkou černou díru. Kde se třese Mars? Překonán český rekord ve výdrži ve vzduchu.

    Nanočástice mají odhalit limity rozsahu kvantového světa

    V poslední době se obor levitující optomechaniky, který se zabývá ovládáním objektů s vysokou hmotností v mikronovém měřítku ve vakuu, snaží posunout hranice a testovat platnost kvantových jevů u objektů o několik řádů těžších než atomy a molekuly. S rostoucí hmotností a velikostí objektu se však interakce, jako je provázanost, ztrácejí v šumu prostředí, což vede k tomu, že pozorujeme klasické chování systému…

    Astronomové potvrdili nejbližší středně těžkou černou díru

    Rychle se pohybující hvězdy v hvězdokupě Omega Centauri poskytly přesvědčivý důkaz o existenci centrální černé díry v této hvězdokupě. S hmotností nejméně 8 200 Sluncí je dosud nejlepším kandidátem na třídu černých děr, jejíž existenci se astronomové již dlouho předpokládali: černé díry střední hmotnosti, které vznikly v raných fázích vývoje galaxií.

    Divergence řady ve světelných letech

    Představme si, že na kraji stolu vytváříme hromadu z obdélníkových destiček, přičemž klademe jednu na druhou, aby sloupec co nejvíce přesahoval přes okraj. Jestliže má každá destička délku 1 (v libovolných jednotkách), jak velký převis můžeme vytvořit, aniž se celá konstrukce působením gravitace zhroutí? (úryvek z knihy David Acheson: Kalkulus a jeho dobrodružství. Matematika pro odvážné)

    Krátce

    LUCA měla žít už před 4,2 miliardami let a bojovala s viry. Závěr genetické studie zní, že LUCA (poslední společný předek všech současných organismů) byl komplexní organismus, který se příliš nelišil od moderních prokaryot. Co je opravdu nečekané, disponoval již i základním imunitním systémem.

    Objevili 21 neutronových hvězd v párech s hvězdami podobnými Slunci. Nově objevené neutronové hvězdy se nacházejí příliš daleko od svých partnerů, aby jim mohly krást materiál. Jsou proto klidné a temné. Jedná se o první neutronové hvězdy objevené čistě díky jejich gravitačnímu působení.

    I kočkovité šelmy žerou rostliny. Alespoň levhart sněžný. V analýze 90 vzorků trusu volně žijících levhartů sněžných nasbíraných v Kyrgyzstánu se nejčastěji objevoval rod Myricaria (židoviník).

    Sonda pro dopravu vzorků od Marsu prošla schválením. Sonda ERO bude hlavním příspěvkem ESA do programu MSR (Mars Sample Return), který představuje komplexní řetězec misí, které se společně postarají o dopravu vzorků hornin, regolitu a atmosféry z Marsu na Zemi.

    Hezká kuriozita: Jak chutná a jak voní ve vesmíru. Vědci z RMIT University provedli první studii o běžných vůních potravin, která může pomoci vysvětlit, proč astronauti uvádějí, že jim jídlo ve vesmíru chutná mdle a často jedí jen s přemáháním.

    U podmořských vývěrů mohly na počátku života vznikat i mastné kyseliny. Při úvahách o prebiotické chemii se většinou soustředíme na vznik nukleových kyselin (obsahující i sacharidovou složku) a aminokyselin. Ale co lipidy, respektive mastné kyseliny?

    Převýchova nádorových buněk: Jak naučit rakovinu slušnějšímu chování. Dosavadní protinádorová léčba má za cíl zabít co nejvíce rakovinných buněk. Bohužel to nefunguje stoprocentně – najdou se nádorové buňky, které léčbu přežijí, stanou se vůči ní odolnými a tuto výhodu předají i svým potomkům.

    Kontaminace prostředí těžkými kovy ovlivňuje barvu ptačích vajec. Intenzita modrého zbarvení vajec je ve znečištěném prostředí opravdu nižší, nicméně intenzita krmení mláďat samci se mezi kontrolní a znečištěnou oblastí překvapivě nelišila.

    Kde se třese Mars? Nová studie poukazuje na jižní okraj oblasti Tharsis. Na základě snímků o vysokém rozlišení vědci zdokumentovali a popsali geologicky mladé praskliny, které nejsou patrně starší než jeden milion let.

    Tramvaj od Škodovky jezdila v Tampere bez řidiče. Úspěch přichází pouhý rok po oznámení vývoje projektu a znamená významný krok směrem k plné autonomii.

    Revoluční metoda českých vědců odhalila strukturu chromozomu. Metoda A-ESEM, pokročilá environmentální rastrovací elektronová mikroskopie (A-ESEM; Advanced Environmental Scanning Electron Microscopy), umožňuje zkoumat prakticky všechny živé vzorky.

    V IKEM provedli první transplantaci orgánů břišní dutiny a břišní stěny v ČR i ve světě. Operace, při níž nejprve odebrali a následně transplantovali pět orgánů společně s břišní stěnou, trvala chirurgickému týmu 15 hodin.

    Předpověď agregace proteinů pomáhá při výzkumu neurodegenerativních onemocnění. Agregace proteinů je složitý biologický proces, který je spojen s různými devastujícími lidskými onemocněními, včetně Alzheimerovy a Parkinsonovy nemoci.

    Lze kaly z čistíren odpadních vod nadále využívat jako hnojivo? Čistírenské kaly využívané jako půdní aditivum v zemědělství představují díky obsahu léčiv, pesticidů, kovů a dalších látek environmentální riziko.

    Překonán český rekord ve výdrži ve vzduchu. Bezpilotní letectví má své technické výzvy, které je třeba neustále překonávat. Zajištění efektivity letu bezpilotních letadel pro prodlužování výdrže ve vzduchu je právě jednou z nich.

           

    Hodnocení: -

    zatím nehodnoceno
            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.