abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 11:44 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 11:11 | Nová verze

    Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    dnes 00:55 | Pozvánky

    Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL

    … více »
    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 00:22 | Komunita

    GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    10.5. 15:00 | Zajímavý článek

    Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 15
    9.5. 17:22 | Nová verze

    Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 6
    9.5. 15:22 | Komunita

    Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.5. 19:22 | Nová verze

    Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.5. 18:00 | Nová verze

    Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.5. 01:22 | Nová verze Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Jaký filesystém primárně používáte?
     (57%)
     (1%)
     (8%)
     (22%)
     (4%)
     (2%)
     (3%)
     (1%)
     (1%)
     (3%)
    Celkem 589 hlasů
     Komentářů: 26, poslední 8.5. 09:58
    Rozcestník
    Štítky: není přiřazen žádný štítek

    Týden na ScienceMag.cz: Jak detekovat primordiální černé díry?

    19. 2. 2023 | Redakce | Různé | 4525×

    Wolf 1069 b: exoplaneta, která by mohla stát za hledání života. Hádanka: Římský dvanáctistěn, k čemu to bylo? Nádory slinivky jsou plné peroxidu vodíku.

    Jak detekovat primordiální černé díry? Možná pomocí neutronových hvězd

    Charakteristický by měl být signál pocházející z interakce mezi primordiální černou dírou a neutronovou hvězdou. Mělo by jít přitom o neutronovou hvězdu starou, která již vychladla a zpomalila svou rotaci. Takto staré neutronové hvězdy je obtížné detekovat, nicméně by se jich vesmírem mělo potulovat dost...

    Ukrajinské těžkotonážní letadlo převezlo sondu JUICE

    K Jupiteru sonda poletí osm let, v roce 2031 by se měla dostat na oběžnou dráhu planety. Nejméně čtyři roky tam bude sbírat vědecké informace. Jsou naplánovány průlety poblíž měsíců Europa, Ganymedes a Callisto a posléze navedení na oběžnou dráhu Ganymeda, který sonda podrobně prozkoumá a na jehož povrch na konci své mise dopadne.

    Česká vědecká mise k Měsíci překročila další milník v přípravě

    Měsíční sondu s názvem Lunar VIcinity Complex Environmental Explorer (LVICE²) vyvíjí konsorcium českých firem pod vedením společnosti esc Aerospace, která je jedním z hlavních poskytovatelů inovativních kosmických řešení v ČR. Cílem mise je získat vědecká data o turbulencích v plazmatu slunečního větru, o kosmické radiaci a o koncentracích meziplanetárního prachu v okolí Měsíce.

    Krátce

    Neutrina umožňují zkoumat strukturu protonu. Autoři výzkumu uvádějí, že se snažili rozlišit efekty spojené s rozptylem neutrin na samotných protonech od efektů při rozptylu neutrin na atomových jádrech.

    Wolf 1069 b: exoplaneta, která by mohla stát za hledání života. Exoplaneta Wolf 1069 b obíhá ve vzdálenosti odpovídající jedné patnáctině vzdálenosti Země a Sluncem. Povrch trpasličí hvězdy je relativně chladný, proto je obyvatelná zóna posunuta směrem dovnitř.

    Tektonické desky se pohybují na kapalném i pevném podkladu. Roztavená vrstva se nachází asi 160 km pod povrchem a je součástí tzv. astenosféry; ta je pod tektonickými deskami Země ve svrchním plášti.

    Káva s mlékem: kombinace polyfenolů a proteinů má být speciálně prospěšná. Polyfenoly představují účinné antioxidanty. Podle dvou nových studií mohou být speciálně prospěšné v kombinaci s proteiny; znásobují pak schopnost imunitních buněk potlačovat zánět i další onemocnění.

    Ve Sluneční soustavě objevili nový systém prstenců, má nečekané vlastnosti. Nacházejí se mnohem dále od centrálního tělesa než jiné dosud známé prstence, což zpochybňuje dosavadní teorie o tom, jak prstencové systémy vznikají a co zajišťuje jejich stabilitu.

    Nádory slinivky jsou plné peroxidu vodíku. Kyslíkové radikály se se vznikem rakoviny spojují již tradičně. Nová studie zjistila, že v buňkách rakoviny slinivky břišní je oproti normálním buňkám výrazně vyšší hladina peroxidu vodíku.

    Máme hledat život i na Tritonu? Může-li mít podpovrchový oceán Pluto nebo některé asteroidy, pak je asi život pozemského typu možný skutečně leckde…

    Doplňky stravy na cholesterol a na srdce prakticky nefungují. Šest široce používaných doplňků stravy propagovaných jako prostředky „na cholesterol“ a „na srdce“ prakticky nesnižují hladinu lipoproteinů LDL („špatný cholesterol“).

    Papoušci jsou ještě chytřejší, chápou víc nástrojů jako sadu. Papoušek kakadu Goffinův používá pro splnění složitějších úloh více nástrojů v podobě sad. Více nástrojů si také dokáže předem přinést na budoucí „pracoviště“. Až dosud vedle člověka něco podobného předvedli pouze šimpanzi.

    Hádanka: Římský dvanáctistěn, k čemu to bylo? Jedná se o duté struktury odlité z kovu, mají velikost baseballových míčků, ve stěnách otvory a v rozích čepy…

    Jaká byla LUCA. Odlišná je u bakterií a archeí většina enzymů používaných k replikaci DNA. Existuje ještě něco základnějšího?! Snad jedině membrány… (úryvek z knihy Nick Lane: Záhada života. Proč je takový, jaký je?)

    IKEM: Transplantace v roce 2022. Rok 2022 byl v IKEM výjimečný v rozvoji programu transplantací jater od žijícího dárce dospělému pacientovi.

    Vstřebatelné fixační hřeby do dlouhých kostí. Neviditelný hřeb. Na rentgenu totiž není vidět, pouze konec hřebu je pro rentgen kontrastní, aby bylo patrno jeho nitrodřeňové zavedení.

    Nová technologie zrychlí imunochemické testování. BSA – bovinní sérový albumin – je jedním z nejstarších průmyslově získávaných proteinů. Při imunologických testech se primárně využívá jako blokátor…

    Krušnohorský vlk potřebuje klid pro aklimatizaci. Z dat, která máme k dispozici, nevyplývá, že by zvíře nyní vykazovalo nějaké znaky atypického chování a bylo třeba je odchytávat.

    Transplantace střevní mikrobioty pomáhá při zánětu střev, léčba je na vzestupu. Léčba je indikována u rekurentní enterokolitidy (zánětu střeva) vyvolané toxiny bakterie Clostridioides difficile, nemoc je také označována jako klostridiová kolitida.

    České vysokofrekvenční EKG slaví další úspěch. Nevhodně zvolená a zavedená kardiostimulace může vyvolat dyssynchronii srdečních komor.

           

    Hodnocení: -

    zatím nehodnoceno
            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.