Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Tzv. strukturální barvy se nemění v závislosti na úhlu pozorování. Takové barvy nejsou vytvářeny použitím barevných pigmentů, ale zvláštní povrchovou strukturou, která odráží specifické vlnové délky světla. Tyto barvy známe i z přírody. Zatímco pigmentové barvy relativně rychle blednou, někteří zkamenělí brouci si zachovávají svoji barvu po miliony let. Tato barva je tvořena právě strukturou povrchu jejich těla.
Mnoho vědců mělo dojem, že informace by se /ani v černé díře ztratit/ ztratit neměly, ale nikdo nepřišel na to, jakým mechanismem by se daly ochránit. Debatovalo se o tom roky. Nakonec jsem myslím našel odpověď. Opírá se o myšlenku Richarda Feynmana, že neexistuje jen jediná historie, ale mnoho různých možných historií a každá má svou pravděpodobnost.
Ve výrobce i padělatele peněz se dočasně proměnili vědci ze Společné laboratoře optiky a Regionálního centra pokročilých technologií a materiálů Univerzity Palackého v Olomouci. Nepracovali však s papírovými, ale virtuálními kvantovými bankovkami. Jádrem experimentu byl kvantový kloner, tedy zařízení pro kopírování kvantových stavů, které zdejší vědci v minulosti vyvinuli například pro využití v kvantových počítačích nebo v kvantové kryptografii.
Pokročilá analýza big data přivedla k životu světoznámého malíře Rembrandta. Jak by vypadal jeho příští obraz? Nový portrét tvoří více než 148 milionů bodů (pixelů) a využívá 168 263 dílčích částí z již existujících obrazů. Obraz vytiskla speciální 3D tiskárna s využitím UV inkoustu. Microsoft počítačem vytvořený obraz v těchto dnech poprvé představil v Praze.
Nejen hvězdy existují v párech. Ve Sluneční soustavě máme tzv. binární planetky, kdy dvě planetky obíhají okolo společného těžiště. Astronomové se zaměřili na jeden možný bývalý pár. Jedná se o další důkaz existence planety Devět?
Cínovec skrývá tuny nerostného bohatství. Společnost HE3DA bude v budoucnu schopna zajistit odbyt veškerého vytěženého lithia do baterii vyrobených v Čechách. Vzniknou tím i další pracovní místa mj. též v návazných oborech, např. v chemickém průmyslu, ve výzkumu a vývoji. Dosud se téměř všechno lithium těžilo v Jižní Americe.
Kmenové buňky pupečníku pomohou v léčbě leukémie i osteoartrózy. Buňky z pupečníku budou použity i při komplikacích transplantace kostní dřeně, reakce štěpu vůči hostiteli.
Potrubní pošta žije, buduje se i nová. Za pouhé čtyři minuty je vzorek krve z nejvzdálenější kliniky Fakultní nemocnice Olomouc v její centrální laboratoři.
Neuronová síť Googlu rekonstruuje tváře. Google má další aplikaci pro své neuronové sítě – „rekonstrukci“ obrázků, tj. přidávání realistických detailů tam, kde původní informace prostě schází.
Polypropylen pro 3D tisk. Verbatim představil polypropylenové vlákno umožňující 3D tisk při vysoké úrovni tepelné a chemické odolnosti.
100 let staré pivo pod lupou. Během rekonstrukce pivovaru v Záhlinicích byly v roce 2015 objeveny 3 lahve piva pocházející zřejmě z doby první světové války; analýza nyní ukázala, jaké mělo tehdejší pivo složení i co se s ním stalo za 100 let.
Délka života souvisí s metabolismem lipidů. Druhy, které v zásobním tuku používají více nasycené mastné kyseliny, žijí podle všeho déle.
Družice SES-10 úspěšně vypuštěna na opětovně využité raketě SpaceX Falcon 9. Podle SpaceX jde o historický mezník na cestě k plnému a rychlému opětovnému využití raket.
Pavel Houser
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
100 let staré pivo pod lupouPodobný nález učinil už někdy v první polovině 90-tých let skautský oddíl v Krásném Březně při čištění potoka. Pravděpodobně kdysi nějakému rybáři láhev sklouzla do potoka a už tam zůstala, ukrytá v bahně. Bohužel láhev poctivě odevzdali, takže o tom co a jaké kvality bylo v ní už nikdo nikdy neslyšel. Nicméně předpokládám, že zachovaný vzorek na tom musel být mnohem lépe, než ty zmíněné zazděné tři vzorky a to z toho důvodu, že pod vodou je menší pravděpodobnost zteření gumového těsění uzávěru, a tím i to, že by došlo ke kontaminaci obsahu.