OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Nový nanosystém dokáže vytvářet mechanický pohyb bez elektrického proudu. De facto jde o miniaturní tepelný motor. Jak to celé funguje? Nanoeletromechamické systémy se označují jako NEMS, jedná se o pokročilejší verzi známých systémů MEMS.
Když se zkoumalo, zda jsou děti Lydie Fairchildové opravdu dětmi muže, s nímž se soudila o alimenty, dospělo se k nečekanému výsledku: jeho děti to jsou, ale její ne. Pojednáváme o chimérách, tedy organismech složených z buněk s různým genomem. (Ano, rozumný výklad by zněl, že v porodnici se zaměnily děti a dotyčný playboy byl tehdy otcem třeba poloviny dětí, co se tehdy rodily, nebo na to alespoň existovalo podezření. Ale ne, o tohle nepůjde.) Tyto situace jsou mnohem častější, než by se zdálo, např. ženy mívají v sobě (v mozcích!) buňky s chromozomem Y. Samozřejmě u jiných organismů než u člověka to nezní tak pikantně, ale zase najdeme mnohem bizarnější kombinace, různě namíchané genomy. Úryvek z knihy Jak se dělá evoluce.
Podrobněji o knize Jak se dělá evoluce. Proč je dobré nepřicházet s ničím novým. Kurz negativního myšlení, chiméry, pes jednobuněčný i pes baskervillský. A něco k eugenice: množí-li se vzdělaní lidé méně než nevzdělaní, je to důkaz evoluční škodlivosti vzdělání, nic víc.
Při tlaku 495 GPa se vzorek změnil z černého na lesklý s vysokou odrazivostí, což vědce utvrdilo v tom, že jde o kov. Fyzici už dávno předpověděli, že kovový vodík bude metastabilní. Nový výzkum přisuzuje kovovému vodíku i supravodivé vlastnosti při pokojové teplotě. Pochopitelně ale zůstává mnoho nezodpovězených otázek. Experimenty mají i své kritiky. Ti skutečnost, že vzorek výborně odráží záření, zdůvodňují tím, že jde o polovodič. Polovodiče s úzkým pásem totiž odrážejí světlo také velmi dobře. Podle kritiků je třeba změřit skutečnou vodivost vzorku. A zbývá ještě udělat to vůbec nejpodstatnější: zrušit tlak a zjistit, jestli vodík i poté zůstane v kovovém stavu.
Jednoatomové magnety by mohly nabídnout rekordní hustotu záznamu až 115 terabitů na čtvereční palec, a být tak základem úložných systémů nové generace. Grafen v tomto případě nepředstavuje vlastní aktivní materiál, ale spolu s iridiem tvoří pouze podklad. Jednotlivé bity jsou reprezentovány atomy dysprosia.
Podána první žádost o licenci malého modulárního reaktoru. Reaktorová nádoba má v horní části integrovaný svazek teplosměnných trubek, který plní funkci parogenerátoru.
Umělá inteligence vstupuje do nákupních center. Systém strojového učení pomůže rozeznat náladu zákazníků i odhalit zloděje. Vše na platformě Microsoft Azure.
Prastarý prach odhaluje tajemství prvních hvězd. Nejvzdálenější objekt pozorovaný pomocí radioteleskopu ALMA. Detekce prachu ukazuje, kdy docházelo k prvním explozím supernov.
Jak v sítích 5G ulevit mobilu. Na ČVUT vyvíjejí novou technologii mobile edge computing, která přenáší výpočty na server. Přitom by se mobil stále měl dát používat pro aplikace fungující v reálném čase, typicky hry.
Může planeta způsobit změny jasnosti hvězdy? Planeta HAT-P-2b sice má 8× větší hmotnost než Jupiter, ale stále je to jen asi setina hmotnosti hvězdy.
Malpy i psi prý odhadnou, komu nevěřit. Zdravý rozum velí, abychom spolupracovali spíše s někým, kdo nás nepodvede, prokázanou službu nám vrátí apod. Dokáže pes nebo malpa toto odhadnout u člověka jen na základě toho, že sleduje jeho interakci s jiným člověkem?
Pavel Houser
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
Ti skutečnost, že vzorek výborně odráží záření, zdůvodňují tím, že jde o polovodič.To ničemu nebrání. GaAs je taky polovodič a při cca 6 K je už supravodivý.