Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Ministerstvo vnitra odhalilo závažný kyberincident v IT systému resortu. Systém, do kterého se dostal útočník bez oprávnění, byl odpojen a nedošlo k odcizení dat [𝕏].
Před rokem byla streamovací služba HBO Max přejmenována na Max. Dle managementu slovo HBO v názvu nebylo důležité. Včera byl Max přejmenován zpět na HBO Max. Kolik milionů dolarů to stálo? 😂
Byla vydána nová major verze 8.0.0 svobodného systému pro detekci a prevenci průniků a monitorování bezpečnosti počítačových sítí Suricata (Wikipedie). Přehled novinek v oficiálním oznámení a v aktualizované dokumentaci.
Mastodon (Wikipedie) - sociální síť, která není na prodej - byl vydán ve verzi 4.4. Přehled novinek s náhledy a videi v oznámení na blogu.
Instituce státní správy nebudou smět využívat produkty, aplikace, řešení, webové stránky a webové služby poskytované čínskou společností DeepSeek. Na doporučení Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost rozhodla o jejich zákazu vláda Petra Fialy na jednání ve středu 9. července 2025.
S vědeckými články, které vycházejí v recenzovaných časopisech, to prý není příliš slavné. Asi polovina z nich je chybná, alespoň v některých oborech. Toto tvrdé konstatování vyjadřuje skutečnost, že deklarovaná závislost se při dalším zkoumání nepotvrdí. Na vině jsou kouzla se statistikou („p hacking“ podle úpravy dat tak, aby vyšla požadovaná hladina významnosti), potřeba publikovat a současně snazší publikace pozitivních výsledků než zjištění, že něco se neprokázalo. Co s tím? Navrhovaným řešením je veřejná přístupnost pokusů/měřených dat už v době jejich provádění.
Jako obdobu biosféry můžeme chápat soubor lidských artefaktů, technosféru. Kolik taková technosféra dnes váží, kolik by to bylo na metr povrchu Země? A kdybychom brali technologické artefakty jako obdobu fosilních pozůstatků organismů, kolik bychom v technosféře dokázali rozlišit druhů? Současně ale i drobné zamyšlení, zda (nakolik) má rozlišování technosféry smysl. Pšeničné pole je stejně tak umělým lidských výtvorem jako továrna nebo skládka plná cédéček. A neměla by se technosféra počítat spíš na bity než na kilogramy?
Při hledání mimozemského života pátráme po planetách a měsících s oceány vody, za nadějné považujeme i případy oceánů skrytých pod ledovým povrchem. Co když je to ale jinak? Nemohou být (exo)planety plné vody naopak časté, ale pro život nepříliš vhodné? Příliš mnoho vody prý může např. destabilizovat klima.
V prázdném prostoru kolem neutronové hvězdy byl zřejmě zaznamenán speciální kvantový jev označovaný jako dvojlom vakua. Velmi silná magnetická pole okolo neutronové hvězdy mají ovlivňovat vlastnosti prostoru tak, že i ve vakuu dochází ke změnám polarizace fotonů. Tento jev byl předpovězen už dávno, teprve nyní je ale šance ověřit vše experimentálně.
Roztahujete věc jedním směrem a ona zvětšuje své rozměry i v kolmým směrech. Tento dost nečekaný jev označujeme jako auxetické chování. Až dosud to byla vlastnost speciálně připravených umělých materiálů, nyní se ale ukazuje, že auxetické jsou i mnohé přírodní látky, např. černý fosfor, a to snad i včetně jeho 2D podoby – fosforenu. Auxetické materiály by mohly být zajímavé např. pro neprůstřelné vesty.
Pokud tiskneme z grafenu na běžné inkoustové tiskárně, narážíme na řadu problémů. Vytištěné součástky je třeba různým způsobem upravovat, tím se ale zase může narušit podkladový substrát (plast, papír,…). Jedním z možných řešení je zkusit upravit grafen ještě před tiskem, v tomto případě pomocí laseru.
Vrány z Havaje jsou také šikovné. Nástroje spontánně používají nejen známé novokaledonské vrány, ale i další krkavcovití ptáci.
Popularita slov prý kmitá v podivných cyklech. Aneb co dokáže prozradit Google Ngram. Frekvence cyklu pro používání nejčastějších (prý nejen) anglických slov má být 14 let, ale proč, to tedy nikdo netuší.
Sáňková zkouška umožní nedestruktivní testování bezpečnosti aut. Nově bude stačit jeden kus auta, na kterém se budou testy dělat opakovaně.
Mikrovlnné senzory na lampách pomohou s parkováním. Senzor vysílá mikrovlny do předem stanoveného prostoru a zachytí ty odražené zpět.
Priority ESA: ISS a ExoMars. Mise ExoMars 2020 spočívá ve vyslání robotického vozítka a vědecké platformy na povrch rudé planety.
Vznikala RNA z formamidu, nebo kyanovodíku? Došlo k syntéze RNA v jezírkách kapalného formamidu nad teplotou bodu varu vody kolem sopek?
Pavel Houser
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: