abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 14:55 | Nová verze

    Společnost Netgate oznámila vydání nové verze 2.8.0 open source firewallové, routovací a VPN platformy pfSense (Wikipedie) postavené na FreeBSD. Přehled novinek v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 14:00 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 6.16 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.3. Linux na verzi 6.1.140. Další změny v příslušném seznamu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 12:33 | Zajímavý článek

    Člověk odsouzený za obchod s drogami daroval letos ministerstvu spravedlnosti 468 kusů kryptoměny bitcoin, které pak resort v aukcích prodal za skoro miliardu korun. Darováním se zabývá policejní Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ). Deníku N to potvrdil přímo ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS). Podle resortu bylo nicméně vše v souladu s právem.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    včera 20:44 | Nová verze

    Svobodný a otevřený multiplatformní editor EPUB souborů Sigil (Wikipedie, GitHub) byl vydán ve verzi 2.5.0. Stejně tak doprovodný vizuální EPUB XHTML editor PageEdit (GitHub).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 12:22 | IT novinky

    Na základě národního atribučního procesu vláda České republiky označila Čínskou lidovou republiku za zodpovědnou za škodlivou kybernetickou kampaň proti jedné z neutajovaných komunikačních sítí Ministerstva zahraničních věcí ČR. Tato škodlivá aktivita, která trvala od roku 2022 a zasáhla instituci zařazenou na seznam české kritické infrastruktury, byla provedena kyberšpionážní skupinou APT31, veřejně spojovanou se zpravodajskou službou Ministerstvo státní bezpečnosti (MSS).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 27
    včera 00:11 | Nová verze

    Google Chrome 137 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 137.0.7151.55 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 11 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    27.5. 19:22 | Nová verze

    Byl vydán AlmaLinux OS 10 s kódovým názvem Purple Lion. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Na rozdíl od Red Hat Enterprise Linuxu 10 nadále podporuje x86-64-v2.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    27.5. 15:11 | Nová verze

    Byl vydán Mozilla Firefox 139.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 139 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 10
    27.5. 10:44 | Komunita

    Byly publikovány výsledky průzkumu mezi uživateli Blenderu uskutečněného v říjnu 2024. Zúčastnilo se více než 7000 uživatelů. Téměř 93 % z nich například používá uživatelské rozhraní v angličtině.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 25
    26.5. 23:55 | Zajímavý článek

    Lukáš Růžička v článku RamaLama aneb vyháníme lamy na vlastní louku na MojeFedora.cz představuje open source nástroj RamaLama umožňující spouštět jazykové modely v izolovaných OCI kontejnerech, a to bezpečně, bez potřeby mít root přístup k počítači, s podporou GPU či CPU a bez zbytečných obtížností kolem.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    Jaký je váš oblíbený skriptovací jazyk?
     (55%)
     (31%)
     (8%)
     (3%)
     (0%)
     (1%)
     (3%)
    Celkem 157 hlasů
     Komentářů: 12, poslední včera 18:42
    Rozcestník

    Týden na ScienceMag.cz: Jak velká je technosféra

    5. 12. 2016 | Redakce | Různé | 1778×

    Množství (částečně úmyslných) chyb i v recenzovaných vědeckých článcích, tzv. p-hacking. U neutronové hvězdy zřejmě poprvé pozorován dvojlom vakua. Grafen na inkoustové tiskárně. Co jsou to auxetické materiály. Kolik váží lidské artefakty. Jak vznikla RNA. Google Ngram a podivné cykly, v nichž se opakují frekvence slov. Nedestruktivní testování aut.

    Měly by se experimenty zveřejňovat on-line?

    S vědeckými články, které vycházejí v recenzovaných časopisech, to prý není příliš slavné. Asi polovina z nich je chybná, alespoň v některých oborech. Toto tvrdé konstatování vyjadřuje skutečnost, že deklarovaná závislost se při dalším zkoumání nepotvrdí. Na vině jsou kouzla se statistikou („p hacking“ podle úpravy dat tak, aby vyšla požadovaná hladina významnosti), potřeba publikovat a současně snazší publikace pozitivních výsledků než zjištění, že něco se neprokázalo. Co s tím? Navrhovaným řešením je veřejná přístupnost pokusů/měřených dat už v době jejich provádění.

    Zamyšlení nad technosférou

    Jako obdobu biosféry můžeme chápat soubor lidských artefaktů, technosféru. Kolik taková technosféra dnes váží, kolik by to bylo na metr povrchu Země? A kdybychom brali technologické artefakty jako obdobu fosilních pozůstatků organismů, kolik bychom v technosféře dokázali rozlišit druhů? Současně ale i drobné zamyšlení, zda (nakolik) má rozlišování technosféry smysl. Pšeničné pole je stejně tak umělým lidských výtvorem jako továrna nebo skládka plná cédéček. A neměla by se technosféra počítat spíš na bity než na kilogramy?

    Voda nerovná se život

    Při hledání mimozemského života pátráme po planetách a měsících s oceány vody, za nadějné považujeme i případy oceánů skrytých pod ledovým povrchem. Co když je to ale jinak? Nemohou být (exo)planety plné vody naopak časté, ale pro život nepříliš vhodné? Příliš mnoho vody prý může např. destabilizovat klima.

    Kvantové vlastnosti prázdného prostoru

    V prázdném prostoru kolem neutronové hvězdy byl zřejmě zaznamenán speciální kvantový jev označovaný jako dvojlom vakua. Velmi silná magnetická pole okolo neutronové hvězdy mají ovlivňovat vlastnosti prostoru tak, že i ve vakuu dochází ke změnám polarizace fotonů. Tento jev byl předpovězen už dávno, teprve nyní je ale šance ověřit vše experimentálně.

    Unikátní černý fosfor

    Roztahujete věc jedním směrem a ona zvětšuje své rozměry i v kolmým směrech. Tento dost nečekaný jev označujeme jako auxetické chování. Až dosud to byla vlastnost speciálně připravených umělých materiálů, nyní se ale ukazuje, že auxetické jsou i mnohé přírodní látky, např. černý fosfor, a to snad i včetně jeho 2D podoby – fosforenu. Auxetické materiály by mohly být zajímavé např. pro neprůstřelné vesty.

    Ladíme tisk grafenu

    Pokud tiskneme z grafenu na běžné inkoustové tiskárně, narážíme na řadu problémů. Vytištěné součástky je třeba různým způsobem upravovat, tím se ale zase může narušit podkladový substrát (plast, papír,…). Jedním z možných řešení je zkusit upravit grafen ještě před tiskem, v tomto případě pomocí laseru.

    Krátce

    Vrány z Havaje jsou také šikovné. Nástroje spontánně používají nejen známé novokaledonské vrány, ale i další krkavcovití ptáci.

    Popularita slov prý kmitá v podivných cyklech. Aneb co dokáže prozradit Google Ngram. Frekvence cyklu pro používání nejčastějších (prý nejen) anglických slov má být 14 let, ale proč, to tedy nikdo netuší.

    Sáňková zkouška umožní nedestruktivní testování bezpečnosti aut. Nově bude stačit jeden kus auta, na kterém se budou testy dělat opakovaně.

    Mikrovlnné senzory na lampách pomohou s parkováním. Senzor vysílá mikrovlny do předem stanoveného prostoru a zachytí ty odražené zpět.

    Priority ESA: ISS a ExoMars. Mise ExoMars 2020 spočívá ve vyslání robotického vozítka a vědecké platformy na povrch rudé planety.

    Vznikala RNA z formamidu, nebo kyanovodíku? Došlo k syntéze RNA v jezírkách kapalného formamidu nad teplotou bodu varu vody kolem sopek?

    Pavel Houser

           

    Hodnocení: -

    zatím nehodnoceno
            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    6.12.2016 11:16 figliar0
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Týden na ScienceMag.cz: Jak velká je technosféra
    Uz som sa stretol aj s tym, ze sa vysledky do vedeckych publikacii doslova vymyslali, nejake to priohnutie (v porovnani s tymto) je banalita. V zmysle - mam prilis malo merani, potrebujem ich viac, cize si zvysok domyslim (a jedna sa o strasne cislo, tak strasne, ze to pocet merani zvysi az radovo!). Nuz taka je realita vedeckeho badania u nas (na slovenskych univerzitach - teda snad iba niektorych).
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.