Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Ostravský superpočítač Anselm bude mít nástupce. Grafen i telluren, 2D materiály jsou lákavým objektem výzkumů. Kulečník a osvětlování místností. Hloubková stimulace mozku.
Na MITu přišli na způsob, jak už přímo při laboratorní výrobě grafenu zajistit, aby ve struktuře povrchu vznikly otvory o definované velikosti. Pro prakticky veškeré možné využití v elektronice by něco takového bylo nežádoucí, póry by nicméně mohly umožnit efektivní filtraci určitých molekul. Grafenový filtr by mohl najít využití např. při dialýze.
Seznam 2D materiálů se rozšířil o telluren, tedy cca monoatomární vrstvu telluru. Méně než 1 nm tlustou vrstvu tellurenu lze získat celkem jednoduše při tavení práškového prvku. Telluren by se podle autorů výzkumu mohl uplatnit v solárních článcích (které by pak dokázaly sbírat i energii z blízké infračervené oblasti) a v dalších optoelektronických či termoelektrických aplikacích.
Reálná hrozba, díky níž by mohli útočníci krást, špehovat nebo měnit lidské vzpomínky, ještě neexistuje. Za to technologie, která tento scénář umožní, již ano. Jsou jimi zařízení pro hloubkovou stimulaci mozku, která umožňují vědcům poznat, jak se v mozku vzpomínky vytvářejí, jak se dají izolovat, obnovit nebo zesílit. Hardware a software související s těmito technikami má ovšem bezpečnostní mezery… (na jedné straně oblíbený motiv sci-fi, výše citována aktuální prognóza Kaspersky Lab; co by si tak tipnul kdo z nás, jaký scénář má realitě nejblíže?)
Předpokládejme, že se nacházíme v temné místnosti s rovnými stěnami pokrytými zrcadly, která má libovolně komplikovaný tvar. Rozsvítí-li v ní někdo v jakémkoli místě svíčku, budete ji vidět z kteréhokoliv jiného místa bez ohledu na půdorys místnosti? Řečeno kulečníkovou terminologií: musí vždy existovat spojení jedním strkem bez falše mezi každými dvěma body na mnohoúhelníkovém kulečníkovém stole? (úryvek z knihy Clifford A. Pickover: Kniha o fyzice)
Na VŠB – Technické univerzitě Ostrava byla podepsána smlouva na dodávku nového superpočítače pro IT4Innovations národní superpočítačové centrum. Jedná se o nástupce klastru Anselm a dodá jej společnost Atos IT Solutions and Services. Nový superpočítač bude mít teoretický výkon přesahující 800 teraflopů , bude tedy více než 8krát výkonnější než jeho předchůdce, který byl spuštěn v roce 2013. Další parametry: 189 standardních výpočetních uzlů; každý uzel bude vybaven dvěma 18jádrovými procesory Intel a operační pamětí o velikosti 192 GB RAM.
Zimní čas má být lepší než letní. Výzkumy ukazují, že zimní čas ve srovnání s letním časem snižuje pocit chronického jetlagu (tzv. sociální jetlag), čímž se mj. zlepšuje kvalitu spánku, tvrdí čeští vědci.
Největší madagaskarský pták byl asi slepý. Obr vážící půl tuny a vysoký 3,5 metru vymřel možná teprve před asi 300 lety.
Kočky vs. potkani. Toulavé kočky prý potkany ve městech prakticky neloví. Když se jejich zastánci odvolávají na boj s hlodavci, nemají tedy pravdu. Alespoň to má platit pro New York.
CI Tau: Okolo hvězdy s horkým jupiterem obíhají další tři planety. Mateřská hvězda a celá soustava jsou však jen 2 miliony let staré.
Ohřál ranou Zemi rajský plyn? Před nějakými 3,5 miliardami let dodávalo Slunce mnohem menší množství energie. Stačil oxid uhličitý v atmosféře na to, aby Země nezamrzla, nebo musel působit ještě nějaký další vliv?
Detekce galaktické fontány. Kolosální fontána molekulárního plynu, kterou pohání černá díra v nejjasnější galaxii kupy Abell 2597.
Jak peptidy pronikají do buněk. Procesům, které probíhají v buněčné membráně a jsou zodpovědné za transport látek do buňky a z buňky ven na detailní molekulové úrovni ještě příliš nerozumíme.
Pavel Houser
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: