Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Silová pole a zbraně budoucnosti. Majoranovy fermiony v kvantových tečkách mohou fungovat jako qubity. Neutrinový portrét Mléčné dráhy. Černé díry a problém posledního parseku. Budoucnost webu v éře umělé inteligence.
Nově objevené gravitační vlny mají být zdaleka nejsilnější, jaké kdy byly zaznamenány: Přinášejí zhruba milionkrát více energie než jednorázové záblesky gravitačních vln ze splynutí černých děr a neutronových hvězd, které byly dosud detekovány experimenty jako LIGO a Virgo. Většinu gigantických gravitačních vln pravděpodobně produkují dvojice supermasivních černých děr…
Plazmové okénko nalézá široké uplatnění v meziplanetárních letech i v průmyslu. Ve výrobě je často zapotřebí vakua při jemných procesech nebo při leptání pro průmyslové účely, avšak práce ve vzduchoprázdnu může být drahá. Pomocí plazmového okénka se však vakuum snadno a lacino udrží pouhým stisknutím knoflíku. Je ovšem možné využít plazmového okénka jako neproniknutelného štítu? Odolá střele z děla? (úryvek z knihy Michio Kaku: Fyzika nemožného)
IceCube již dříve zaznamenávala vysokoenergetická neutrina přicházející z oblastí mimo Mléčnou dráhu. Bylo však náročnější izolovat neutrina o nižších energiích, která pocházejí z naší galaxie. Je to proto, že neutrina vznikají i při dopadu kosmického záření na zemskou atmosféru. Bylo proto třeba vyvinout speciální techniku, která neutrina pozemského původu odfiltruje.
Kolabovat prý mohou i jednoduché společnosti, spíš v důsledku válek než klimatu. Konkrétně nová studie mluví o evropském neolitu. Podle všeho tehdy neexistoval žádný stát, který by se mohlo rozpadnout, ale přesto boje mezi sousedními vesnicemi řídily populační dynamiku včetně poklesů obyvatelstva až málem vylidňování celých oblastí.
Latinku a čínské znaky mozek zpracovává odlišně. Při porovnání čtení anglického a čínského textu určité korové oblasti reagovaly specificky na čínské ideogramy; zřejmě jde o části mozku podílející se také na rozpoznávání tváří.
Majoranovy fermiony v kvantových tečkách mohou fungovat jako qubity. Majoranovy fermiony jsou hypotetické látkové částice, které by byly totožné se svými antičásticemi. Dosud se podařilo připravit pouze jejich nápodoby v podobě kvazičástic.
Planeta, která by neměla existovat. Asi za 5 miliard let Slunce dokončí spalování vodíku, expanduje na cca stonásobek své současné velikosti a pohltí (zřejmě) i Zemi. V jiném systému jsme ale objevili planetu, která se tomuto osudu dokázala nějak vyhnout.
Baterie, která sleduje svůj stav a sama se opraví. Když baterie dosáhne určité úrovně opotřebení, nebo je v ní indikován senzory nežádoucí stav, může aktivovat proces obnovení, který povede k obnovení kapacity, či k potlačení nežádoucího stavu.
Velcí savci během lock-downů změnili chování. Například v ulicích Santiaga v Chile se proháněly pumy.
Muži ve velkém na covid-19 umírali ještě i loni. Pořadí nejčetnějších příčin úmrtí bylo pro muže a ženy již od druhého místa odlišné.
Odhalili, jak rostliny řídí tvorbu a dopravu svých hormonů. Hotové hormony zpětně ovlivňují propustnost plasmodesmat, čímž regulují transport svých prekurzorů.
O hýlovi a bakterii: Evoluce infekčních chorob. Hýl se mycoplasmě přizpůsobuje, ale kupodivu to dělá tak, že se snaží utlumit imunitní reakci, aby měla nákaza co nejmenší projev a nezpůsobovala mu otoky očí a slepotu…
Unikátní kapky vyrobené z krve pacienta pomáhají od suchého oka. Oproti běžně dostupným umělým slzám jsou autologní sérové kapky podstatně účinnější.
Vědci testovali koně v kabátech, aby porovnali různé možnosti pruhování zeber. Výklady zebřího pruhování jsou mezi biology oblíbeným tématem. Podle nejčastějších teorií má pruhování mást, ať už šelmy nebo bodavý hmyz…
Pozorování kosmického záření pomůže předpovídat zemětřesení. Pokud má nastat na Zemi silné zemětřesení, předcházejí mu změny magnetického pole…
Prázdniny – a budoucnost webu v éře umělé inteligence Trendem v tvorbě webového obsahu je dnes větší zapojení umělé inteligence a dalších automatizovaných nástrojů. Prudkému nárůstu kvantity, který to nejspíš přinese, ovšem těžko konkurovat…
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: