abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 13:22 | IT novinky

    Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    dnes 04:55 | Nová verze

    Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    dnes 00:33 | Komunita

    Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 23
    včera 23:22 | Pozvánky

    Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou

    … více »
    bkralik | Komentářů: 0
    včera 22:33 | IT novinky

    Dle plánu dnes končí služba Skype. Uživatelé mohou pokračovat v Microsoft Teams.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 21:44 | IT novinky

    Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 12:33 | Zajímavý projekt

    Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 12:11 | Pozvánky

    Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    4.5. 21:44 | Komunita

    Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    4.5. 14:22 | IT novinky

    Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 34
    Jaký filesystém primárně používáte?
     (57%)
     (1%)
     (8%)
     (22%)
     (4%)
     (2%)
     (3%)
     (1%)
     (1%)
     (3%)
    Celkem 538 hlasů
     Komentářů: 22, poslední včera 10:06
    Rozcestník
    Štítky: není přiřazen žádný štítek

    Týden na ScienceMag.cz: Kvantové počítače, absolutní nula a problém tří nekonečen

    28. 7. 2023 | Redakce | Různé | 4718×

    Záhadná reliktní galaxie se zdá být bez temné hmoty. Podivný bílý trpaslík Janus má půl povrchu z vodíku a půl z helia. Neuronové sítě k luštění kvantového provázání. Pokud je vymazání informace a ochlazení na absolutní nulu totéž, nedojdeme ke sporu?

    Kvantové počítače, absolutní nula a problém tří nekonečen

    Z teorie informace známe takzvaný Landauerův princip. Ten říká, že k vymazání jednoho bitu informace je zapotřebí zcela konkrétní minimální množství energie. Termodynamika však říká, že k ochlazení čehokoli přesně na absolutní nulu je potřeba nekonečně energie. Ale pokud je vymazání informace a ochlazení na absolutní nulu totéž…

    Záhadná reliktní galaxie se zdá být bez temné hmoty

    Studie navrhuje dvě možná vysvětlení absence temné hmoty v NGC 1277. Podle prvního gravitační interakce s okolním prostředím v kupě galaxií, v níž se tato galaxie nachází, temnou hmotu odstranila . Druhou variantou je, že temná hmota byla ze systému vytlačena při vzniku galaxie splynutím protogalaktických fragmentů, které vytvořily reliktní galaxii… A jak to souvisí s alternativami k temné hmotě?

    Může víc exoplanet obíhat na stejné oběžné dráze?

    Skupiny drobných kamenných těles – planetek – obíhajících po stejné oběžné dráze jako větší planeta známe ze Sluneční soustavy. Typickým příkladem jsou takzvaní trojané Jupiteru – skupina více než 12 tisíc asteroidů pohybujících se kolem Slunce po stejné dráze jako plynný obr Jupiter. Astronomové proto očekávají, že podobné objekty nebo skupiny těles se vyskytují i na oběžných drahách extrasolárních planet u jiných hvězd. Důkazy však dosud chyběly.

    Krátce

    Kolik těch vesmírů je? Většina kosmologů, které znám, si dnes vskutku myslí, že vesmírů bude nekonečno. Zcela přirozeně se to děje například podle inflační teorie. (úryvek z knihy Paul Davies: Co žere vesmír? a jiné kosmické otázky)

    Superpočítače pomohly odhalit, proč na křídlech cikád nenajdeme bakterie. Křídla cikád zabíjejí na svém povrchu bakterie. Antimikrobiální povrchy samozřejmě známe, nemohla by nás ale křídla cikád v tomto ohledu nějak inspirovat? Na jakém principu vůbec fungují?

    Podivný bílý trpaslík Janus má půl povrchu z vodíku a půl z helia. Magnetická pole v okolí kosmických těles bývají asymetrická, silnější na jedné straně. Mohou tak bránit míchání materiálů. Pokud je magnetické pole na jedné straně silnější, pak by na této straně docházelo k menšímu míchání…

    Sonda Psyche vstupuje do závěrečné přípravy. Po opuštění zemské gravitační studny bude sonda využívat solárně-elektrický pohon, aby zvládla šest let trvající cestu k planetce Psyche.

    Potvrzeno: Větší psi umírají dříve kvůli rakovině. Proč se větší psi dožívají nižšího věku? Samozřejmě různá průměrná délka života platí i pro stejně velká plemena, nicméně obecně negativní korelace s velikostí zde existuje. Na první pohled je to divné, protože velké druhy jinak žijí spíše déle.

    Webbův dalekohled objevil uhlíkové struktury z raného vesmíru. V novějším vesmíru podobné signatury považujeme za odpovídající docela složitým molekulám, např. polycyklickým aromatickým uhlovodíkům. Jenže pozorovaná část vesmíru je stará sotva miliardu let od velkého třesku…

    3D tisk z betonu poprvé na stavbě bytového domu v ČR Během dvou hodin vytvořila robotická tiskárna přímo na staveništi kompletní místnost pro zázemí terasy bytového domu projektu Modřanský Cukrovar.

    Vědci z UP využívají neuronové sítě k luštění kvantového provázání. Nový postup díky zapojení umělých neuronových sítí umožňuje přímé vyčíslení provázání z neúplných měření.

    Pražský Hrad jako depozitář dobového oblečení. Pohnutý je také osud textilií z královské hrobky v katedrále sv. Víta, které byly poznamenány opakovaným otevíráním a přemísťováním ostatků a pohřebních výbav.

    I bakterie ve vodních nádržích mají svá čtyři roční období. V jarním období převládají rychle rostoucí oportunistické typy navázané na rozvoj fytoplanktonu.

    Bánovský poklad byl rituální a patřil zřejmě pravěké velmožce. Výsledky výzkumů dávají Bánovský poklad a jeho původní nositele do nesporné souvislosti s průběhem pravěké dálkové komunikace, která se označuje jako Jantarová stezka.

    NÚKIB připravil podpůrné materiály pro ochranu před hrozbou kvantových počítačů. Materiál mj. aktualizuje minimální požadavky na současné kryptografické algoritmy a zároveň přináší přehled šifrovacích standardů a postupů, které NÚKIB doporučuje používat v následujících letech.

    Snímek odhaluje tajemství zrodu planet. Obří planety vznikají buď postupnou akrecí jádra, kdy se prachová zrna postupně spojují dohromady do větších objektů, nebo kolapsem v gravitační nestabilitě, kdy se velké shluky hmoty v okolí hvězdy zhroutí vlivem vlastní gravitace.

    Srpnové úplňky budou velké. Jako (téměř) každý rok i v roce 2023 nastane úplněk, během kterého bude Měsíc zároveň procházet na své eliptické dráze tzv. přízemím, a tedy úplňkový Měsíc bude úhlově největší v celém roce. Letos nás tato situace čeká hned dvakrát v jednom měsíci.

           

    Hodnocení: -

    zatím nehodnoceno
            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.