abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 14:00 | Zajímavý článek

    Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 12:00 | Nová verze

    V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 18:44 | Zajímavý článek

    Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 16:11 | Nová verze

    Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 15:55 | Komunita

    Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    16.7. 21:22 | IT novinky

    Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 19
    16.7. 16:22 | IT novinky

    Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 26
    16.7. 15:33 | Upozornění

    Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapyAI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.

    bindiff | Komentářů: 8
    16.7. 13:33 | Bezpečnostní upozornění

    Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    16.7. 00:11 | Nová verze

    Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Jaký je váš oblíbený skriptovací jazyk?
     (59%)
     (27%)
     (7%)
     (3%)
     (0%)
     (1%)
     (4%)
    Celkem 410 hlasů
     Komentářů: 16, poslední 8.6. 21:05
    Rozcestník
    Štítky: není přiřazen žádný štítek

    Týden na ScienceMag.cz: Kvantové počítače, absolutní nula a problém tří nekonečen

    28. 7. 2023 | Redakce | Různé | 4719×

    Záhadná reliktní galaxie se zdá být bez temné hmoty. Podivný bílý trpaslík Janus má půl povrchu z vodíku a půl z helia. Neuronové sítě k luštění kvantového provázání. Pokud je vymazání informace a ochlazení na absolutní nulu totéž, nedojdeme ke sporu?

    Kvantové počítače, absolutní nula a problém tří nekonečen

    Z teorie informace známe takzvaný Landauerův princip. Ten říká, že k vymazání jednoho bitu informace je zapotřebí zcela konkrétní minimální množství energie. Termodynamika však říká, že k ochlazení čehokoli přesně na absolutní nulu je potřeba nekonečně energie. Ale pokud je vymazání informace a ochlazení na absolutní nulu totéž…

    Záhadná reliktní galaxie se zdá být bez temné hmoty

    Studie navrhuje dvě možná vysvětlení absence temné hmoty v NGC 1277. Podle prvního gravitační interakce s okolním prostředím v kupě galaxií, v níž se tato galaxie nachází, temnou hmotu odstranila . Druhou variantou je, že temná hmota byla ze systému vytlačena při vzniku galaxie splynutím protogalaktických fragmentů, které vytvořily reliktní galaxii… A jak to souvisí s alternativami k temné hmotě?

    Může víc exoplanet obíhat na stejné oběžné dráze?

    Skupiny drobných kamenných těles – planetek – obíhajících po stejné oběžné dráze jako větší planeta známe ze Sluneční soustavy. Typickým příkladem jsou takzvaní trojané Jupiteru – skupina více než 12 tisíc asteroidů pohybujících se kolem Slunce po stejné dráze jako plynný obr Jupiter. Astronomové proto očekávají, že podobné objekty nebo skupiny těles se vyskytují i na oběžných drahách extrasolárních planet u jiných hvězd. Důkazy však dosud chyběly.

    Krátce

    Kolik těch vesmírů je? Většina kosmologů, které znám, si dnes vskutku myslí, že vesmírů bude nekonečno. Zcela přirozeně se to děje například podle inflační teorie. (úryvek z knihy Paul Davies: Co žere vesmír? a jiné kosmické otázky)

    Superpočítače pomohly odhalit, proč na křídlech cikád nenajdeme bakterie. Křídla cikád zabíjejí na svém povrchu bakterie. Antimikrobiální povrchy samozřejmě známe, nemohla by nás ale křídla cikád v tomto ohledu nějak inspirovat? Na jakém principu vůbec fungují?

    Podivný bílý trpaslík Janus má půl povrchu z vodíku a půl z helia. Magnetická pole v okolí kosmických těles bývají asymetrická, silnější na jedné straně. Mohou tak bránit míchání materiálů. Pokud je magnetické pole na jedné straně silnější, pak by na této straně docházelo k menšímu míchání…

    Sonda Psyche vstupuje do závěrečné přípravy. Po opuštění zemské gravitační studny bude sonda využívat solárně-elektrický pohon, aby zvládla šest let trvající cestu k planetce Psyche.

    Potvrzeno: Větší psi umírají dříve kvůli rakovině. Proč se větší psi dožívají nižšího věku? Samozřejmě různá průměrná délka života platí i pro stejně velká plemena, nicméně obecně negativní korelace s velikostí zde existuje. Na první pohled je to divné, protože velké druhy jinak žijí spíše déle.

    Webbův dalekohled objevil uhlíkové struktury z raného vesmíru. V novějším vesmíru podobné signatury považujeme za odpovídající docela složitým molekulám, např. polycyklickým aromatickým uhlovodíkům. Jenže pozorovaná část vesmíru je stará sotva miliardu let od velkého třesku…

    3D tisk z betonu poprvé na stavbě bytového domu v ČR Během dvou hodin vytvořila robotická tiskárna přímo na staveništi kompletní místnost pro zázemí terasy bytového domu projektu Modřanský Cukrovar.

    Vědci z UP využívají neuronové sítě k luštění kvantového provázání. Nový postup díky zapojení umělých neuronových sítí umožňuje přímé vyčíslení provázání z neúplných měření.

    Pražský Hrad jako depozitář dobového oblečení. Pohnutý je také osud textilií z královské hrobky v katedrále sv. Víta, které byly poznamenány opakovaným otevíráním a přemísťováním ostatků a pohřebních výbav.

    I bakterie ve vodních nádržích mají svá čtyři roční období. V jarním období převládají rychle rostoucí oportunistické typy navázané na rozvoj fytoplanktonu.

    Bánovský poklad byl rituální a patřil zřejmě pravěké velmožce. Výsledky výzkumů dávají Bánovský poklad a jeho původní nositele do nesporné souvislosti s průběhem pravěké dálkové komunikace, která se označuje jako Jantarová stezka.

    NÚKIB připravil podpůrné materiály pro ochranu před hrozbou kvantových počítačů. Materiál mj. aktualizuje minimální požadavky na současné kryptografické algoritmy a zároveň přináší přehled šifrovacích standardů a postupů, které NÚKIB doporučuje používat v následujících letech.

    Snímek odhaluje tajemství zrodu planet. Obří planety vznikají buď postupnou akrecí jádra, kdy se prachová zrna postupně spojují dohromady do větších objektů, nebo kolapsem v gravitační nestabilitě, kdy se velké shluky hmoty v okolí hvězdy zhroutí vlivem vlastní gravitace.

    Srpnové úplňky budou velké. Jako (téměř) každý rok i v roce 2023 nastane úplněk, během kterého bude Měsíc zároveň procházet na své eliptické dráze tzv. přízemím, a tedy úplňkový Měsíc bude úhlově největší v celém roce. Letos nás tato situace čeká hned dvakrát v jednom měsíci.

           

    Hodnocení: -

    zatím nehodnoceno
            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.