abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 11:44 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 11:11 | Nová verze

    Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    dnes 00:55 | Pozvánky

    Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL

    … více »
    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 00:22 | Komunita

    GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    10.5. 15:00 | Zajímavý článek

    Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 17
    9.5. 17:22 | Nová verze

    Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 6
    9.5. 15:22 | Komunita

    Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.5. 19:22 | Nová verze

    Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.5. 18:00 | Nová verze

    Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.5. 01:22 | Nová verze Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Jaký filesystém primárně používáte?
     (57%)
     (1%)
     (8%)
     (22%)
     (4%)
     (2%)
     (3%)
     (1%)
     (1%)
     (3%)
    Celkem 589 hlasů
     Komentářů: 26, poslední 8.5. 09:58
    Rozcestník
    Štítky: není přiřazen žádný štítek

    Týden na ScienceMag.cz: Magnony tečou ultratenkými materiály překvapivě rychleji

    27. 1. 2023 | Redakce | Různé | 3876×

    Magnety a prvky vzácných zemin. Kometa C/2022 E3 (ZTF). 3D tisk ze soli. Teorie her a pravidla provozu na křižovatkách.

    Na ETH zkoušejí 3D tisk šablon ze soli

    V rámci nové fáze výzkumu se postup podařilo upravit tak, aby bylo možné vyrábět solné šablony s ještě složitějším tvarem a jemnějšími póry. Namísto tiskárny založené na vytlačování, která z jemné trysky tiskne tenká vlákna solné pasty ve tvaru mřížky, použili nyní výzkumníci stereolitografické zařízení a inkoust na bázi solných částic.

    Magnet z manganu a bismutu se obejde bez prvků vzácných zemin

    Se slitinou z manganu a bismutu se coby materiálem pro výkonné magnety již experimentovalo. Problém s MnBi spočíval až dosud v tom, že tradiční výrobní metody vyžadují vysokou teplotu a to zase snižuje energetickou hustotu výsledného magnetu. Výzkumníci proto postup přípravy inovovali. Začali s velmi jemným práškem pro každý z materiálů, což zvyšuje počáteční úroveň hustoty magnetické energie. Dále do směsi přidali nemagnetickou složku…

    Magnony tečou ultratenkými materiály překvapivě rychleji

    Tenčí drát má (relativně) vyšší elektrický odpor. Opačně to může fungovat ve velmi tenkých vrstvách blížících se 2D a/nebo za velmi nízkých teplot. Fyzikové nyní stejný jev zaznamenali také v případě magnonů – tedy spinových vln (kvazičástic), které procházejí materiálem a přitom převracejí spiny. Zvýšení vodivosti magnonů v tenkých vrstvách elektrických izolantů bylo prudké a nečekaně k němu došlo už při pokojové teplotě.

    Uvidíme kometu C/2022 E3 (ZTF) očima nebo ne – astronomové mírní přehnané naděje

    K Zemi přilétá kometa, která již překročila hranici viditelnosti pouhým okem. Dobře jí nyní můžeme pozorovat malými dalekohledy a běžnými triedry. A první pozorovatelé hlásí její viditelnost očima. Od poloviny ledna je kometa viditelná celou noc. Nejvyšší jasnosti by měla dosahovat na přelomu ledna a února.

    Krátce

    Psovité šelmy Jižní Ameriky si jsou blízce příbuzné. Co je dle příslušné studie kuriózní, ze současných druhů psovitých šelem Jižní Ameriky si jsou nejblíže příbuzná ta největší a nejmenší.

    Mínojci a Mykéňané si brali sestřenice. Sňatky mezi blízkými příbuznými kvůli olivám a vínu?

    Teorie her praví: čtyři stopky před křižovatkou je moc. Odstranit z každé čtyřproudé křižovatky jednu značku Stop by prý paradoxně zvýšilo bezpečnost řidičů.

    Objevili zřejmě nejstarší runový nápis. V Norsku bylo dosud nalezeno asi 30 runových nápisů (kamenů) z doby římské, tedy cca z 1.-4. stol.

    Pravěcí lidé po mléku vyrostli. Pití mléka od počátku neolitu vedlo k růstu tělesné hmotnosti i výšky tehdejších lidí. Míněna je tím opravdu konzumace mléka, nikoliv mléčných výrobků jako takových.

    O krok blíže k jedinečné kometární misi. Evropská kosmická agentura ESA a firma OHB podepsaly kontrakt, který zajišťuje pokrok jak ve fázi návrhu, tak i následné stavby ambiciózní evropské mise Comet Interceptor, jejíž start je zatím plánován na rok 2029.

    Výsypky po těžbě. Výsypky hlušiny po těžbě uranových rud (neboli odvaly či haldy) na Příbramsku vznikaly v druhé polovině 20. století, takže jsou součástí krajiny již mnoho desítek let a pro řadu lidí platí, že zcela bez nich si lze okolí Příbrami jen obtížně představit. (úryvek z knihy Josef Velfl, Václav Cílek a kolektiv: Uranová Příbram)

    Pokrok v biologické léčbě astmatu. Starší biologika působí například na imunoglobulin E nebo na některé typy interleukinů. Nově se k rutinnímu užití blíží nový lék, založený na ovlivnění tzv. thymického stromálního lymfopoetinu…

    Zaostřeno na kadmium a síru. Jednou z nedostatkových živin v půdě je v současnosti síra, paradoxně kvůli snižování průmyslových emisí oxidu siřičitého.

    Astronomická observatoř v Ondřejově si připomněla 125. výročí založení. 21. ledna 1898 zakoupil Josef Frič zalesněný pozemek na vrcholu Manda u městečka Ondřejov, aby tu vybudoval hvězdárnu…

    Nálezy kultur s lineární a vypíchanou keramikou. Archeologové na budoucí trase dálnice D6 u Hořoviček a Hořesedel prozkoumali přes 3 500 předmětů.

    Kometa ZTF zachycena na Slovensku. Nejlepší období pro vyhlížení komety potrvá přibližně do konce ledna, pak již začne rušit Měsíc a kometa pozvolna bude slábnout…

           

    Hodnocení: -

    zatím nehodnoceno
            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Diskuse k tomuto článku

    Vložit první komentář
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.