abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 00:33 | Bezpečnostní upozornění

    V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 00:22 | Komunita

    Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 13:22 | Komunita

    Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    18.7. 14:00 | Zajímavý článek

    Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    18.7. 12:00 | Nová verze

    V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    17.7. 18:44 | Zajímavý článek

    Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    17.7. 16:11 | Nová verze

    Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    17.7. 15:55 | Komunita

    Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    16.7. 21:22 | IT novinky

    Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 19
    16.7. 16:22 | IT novinky

    Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 26
    Kolik tabů máte standardně otevřeno ve web prohlížeči?
     (24%)
     (18%)
     (6%)
     (0%)
     (0%)
     (6%)
     (0%)
     (47%)
    Celkem 17 hlasů
     Komentářů: 3, poslední včera 17:26
    Rozcestník

    Týden na ScienceMag.cz: Metamateriály a sítě, které nepropouští zvuk

    15. 3. 2019 | Redakce | Různé | 1838×

    Další kouzla s grafenem. Jak má algoritmus složit archeologům hrnec, když část střepů chybí. 30 let webu, tání zlata při pokojové teplotě, znovuoživení mamutů, auta jako kolektivní fyzikální jev…

    Děrovaný metamateriál nepropouští zvuk

    Metamateriály obvykle kouzlí se světlem či jinou částí spektra, dokážou ale předmět ochránit i před vlnami zvuku. Metamateriál je v tomto případě zkonstruován tak, aby zvukové vlny odrážel směrem zpět k jejich zdroji – na rozdíl od optické neviditelnosti, kdy necháme předmět obalený v materiálu se záporným indexem lomu paprsky „obtékat“. Přitom však nejde o neprodyšnou bariéru, cílem je současně umožnit proudění vzduchu.

    Grafen lze nejen otáčet, ale i kroutit a vlnit

    Takzvaný magický úhel (1,1 stupně) mezi dvěma na sobě položenými vrstvami grafenu představuje technický oříšek, protože už drobná odchylka vlastnosti struktury změní. Než přímo ladit příslušný úhel, zkusili vědci proto manipulovat se vzdáleností mezi vrstvami, což vede k dalším deformacím a vzniku potřebného uspořádání. Úhel lze měnit pomocí tlaku, materiály pak mohou přecházet z izolátorů až na supravodiče (nikoliv při pokojové teplotě).

    Nový algoritmus skládá archeologům střepy

    Poskládat z kousků keramiky celý hrnec by pro programy nemělo představovat problém. Co ale reálné skládání archeologických artefaktů, což je už ale úloha trochu jiného typu: barvy mohou být smyté/vybledlé a nestačí ani samotná analýza tvarů – skládačka nemusí být kompletní, některé části mohou být poškozené nebo zcela chybět, hrany bývají obroušené/ošoupané.

    Krátce

    Velký sklon dráhy není výsadou jen obřích planet. Už dříve vyšly studie, které se pokoušely odhadnout sklon planety vůči rovníku hvězdy, nebo spíše sklon roviny rovníku hvězdy vůči nám.

    Elektrické pole roztaví zlato už při pokojové teplotě. Jev se označuje jako nízkodimenzionální fázový přechod. Byl předpovězen teoreticky a souvisí i s Nobelovou cenou za fyziku v roce 2016 a s topologií (byť to je primárně disciplína matematická).

    Filtr a zásobník plynů citlivý na teplotu. Nově vyvinutý filtr umožňuje skladování plynů nebo jejich oddělování; zajímavé na novém materiálu ovšem je, že jeho vlastnosti lze jednoduše přepínat změnou teploty, což mění velikost nanopórů.

    Auta jako vlny nebo písečná zrna. Doprava jako kolektivní fyzikální jev. Teoretické maximum aut na dálnicích a co tomu brání. Zácpy.

    Astrofoto: Skrytá galaxie. Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2019 obdržel snímek „IC 342“.

    30 let webu. Před 30 lety předložil Tim Berners-Lee v CERNu první návrh systému WWW. Web se stal již v polovině 90. let vedle e-mailu nejdůležitější aplikací internetu.

    Život před 750 miliony lety byl mnohem pestřejší. Pozdní prekambrium bylo dosud považováno za období nízké biologické diverzity.

    Přerostlé kvasinky vysvětlují lidské degenerativní choroby. Co se stane, pokud kvasinku budeme podporovat v růstu, ale zabráníme jí se dělit?

    Jádro buňky mamuta ožilo v myši. Oživení mamuta je populárním biotechnologickým projektem a každopádně by efektně demonstrovalo, co současné genetické inženýrství všechno dokáže.

    Pavel Houser

           

    Hodnocení: -

    zatím nehodnoceno
            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.