Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Zajímavý projekt kombinující 3D tisk, principy evoluční biologie a uměleckou instalaci vyžadoval od autora vytvořit si i vlastní 3D tiskárny. Podívejte se, jak vypadají různobarevní plastoví králíčci na instalacích projektu Červená královna.
Slyšeli jste někdy o magnetu se 4 magnetickými póly? Právě tolik jich ale podle nové teorie mohla mít Země před cca miliardou let. Nestabilita magnetického pole by vyplývala z toho, jak zemské jádro postupně tuhlo. Věc je zajímavá ještě z jiného hlediska: magnetický záznam totiž používáme třeba k chronologii nebo k mapování, jak asi v minulosti mohly být rozmístěny kontinenty. Mimochodem, chování magnetického pole Země se studuje i z hlediska občasného přepólování, kdy je Země ve větší míře vystavena kosmickému záření.
Dvě zprávy týkající se firem ze světa IT. Google při spojeních mezi Chrome (verze Canary) a svými servery občas zapne nové šifrování, které má být odolné proti kvantovým počítačům. Jde zatím pouze o experiment, jakousi nadstavbu nad eliptickými křivkami, sloužící k práci s klíči. Plus další komentáře např. na téma Shorova algoritmu.
Microsoft zase chce nabídnout v rámci cloudu Azure také platformu pro blockchain, očekává, že k zákazníkům budou patřit hlavně banky.
Drobný výlet do světa evoluční biologie. Pokud někdo jako nadsázku uvede, že muži a ženy patří k různým biologickým druhům, u jistých mravenců to platí téměř doslova. Rozmnožují se sice pohlavně, přesto ale mezi pohlavími nedochází ke sdílení genetické informace, oba genofondy tečou nezávisle. Jak je to možné? Plus ještě něco o (ne)výhodách a speciálních vlastnostech asexuálních druhů.
Jaká je budoucnost automatického překladu? Překladače založené na statistickém přístupu typu Google Translator možná narazily na své limity. Přinesou něco nového překladače na bázi neuronových sítí? Prý to chce zkusit Facebook…
Samsung uvedl na trh přenosné paměťové UFS karty pro mobilní zařízení o kapacitě až 256 GB. Technologie UFS se pokládá především za konkurenci SD karet.
Pavel Houser
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: