Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Zajímavý projekt kombinující 3D tisk, principy evoluční biologie a uměleckou instalaci vyžadoval od autora vytvořit si i vlastní 3D tiskárny. Podívejte se, jak vypadají různobarevní plastoví králíčci na instalacích projektu Červená královna.
Slyšeli jste někdy o magnetu se 4 magnetickými póly? Právě tolik jich ale podle nové teorie mohla mít Země před cca miliardou let. Nestabilita magnetického pole by vyplývala z toho, jak zemské jádro postupně tuhlo. Věc je zajímavá ještě z jiného hlediska: magnetický záznam totiž používáme třeba k chronologii nebo k mapování, jak asi v minulosti mohly být rozmístěny kontinenty. Mimochodem, chování magnetického pole Země se studuje i z hlediska občasného přepólování, kdy je Země ve větší míře vystavena kosmickému záření.
Dvě zprávy týkající se firem ze světa IT. Google při spojeních mezi Chrome (verze Canary) a svými servery občas zapne nové šifrování, které má být odolné proti kvantovým počítačům. Jde zatím pouze o experiment, jakousi nadstavbu nad eliptickými křivkami, sloužící k práci s klíči. Plus další komentáře např. na téma Shorova algoritmu.
Microsoft zase chce nabídnout v rámci cloudu Azure také platformu pro blockchain, očekává, že k zákazníkům budou patřit hlavně banky.
Drobný výlet do světa evoluční biologie. Pokud někdo jako nadsázku uvede, že muži a ženy patří k různým biologickým druhům, u jistých mravenců to platí téměř doslova. Rozmnožují se sice pohlavně, přesto ale mezi pohlavími nedochází ke sdílení genetické informace, oba genofondy tečou nezávisle. Jak je to možné? Plus ještě něco o (ne)výhodách a speciálních vlastnostech asexuálních druhů.
Jaká je budoucnost automatického překladu? Překladače založené na statistickém přístupu typu Google Translator možná narazily na své limity. Přinesou něco nového překladače na bázi neuronových sítí? Prý to chce zkusit Facebook…
Samsung uvedl na trh přenosné paměťové UFS karty pro mobilní zařízení o kapacitě až 256 GB. Technologie UFS se pokládá především za konkurenci SD karet.
Pavel Houser
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: